Mit olvassunk az Ómagyar Mária-siralom helyett?

Mit olvassunk az Ómagyar Mária-siralom helyett?

Rostás Eni | 2017. március 24. |

(kép forrása)

Az iskola első négy évében az olvasás megszerettetése a valódi feladat. Ezért kell sokkal közelebb hozni a tananyagot a gyerekekhez. Kár, hogy magyar nyelven kevés ilyen mai szerző és irodalom van, de az biztos, hogy nem lehet a magyartanítást az Ómagyar Mária-siralommal kezdeni

- nyilatkozta az Indexnek Csépe Valéria, az új Nemzeti alaptanterv kidolgozásával megbízott miniszteri biztos. Ahhoz, hogy a gyerekek megszeressék az olvasást, valóban közelebb kell vinni őket a tananyaghoz, és olyan dolgokat kell olvastatni velük, amikkel tudnak azonosulni. Jó példa erre a Harry Potter, amelynek tananyaggá tételét Csépe is bátran hangoztatja. De ha megvizsgáljuk az idézet harmadik mondatát, akkor láthatjuk, hogy van egy kis bökkenő.

Elsején becsöngetnek - Készüljünk kortárs és klasszikus mesékkel az iskolára!

Jövő héten több ezer elsős kezdi meg az iskolát, ami nemcsak nekik, hanem a szüleiknek is elég nagy változást jelent. A várakozást közös meséléssel lehet a legjobban eltölteni, a klasszikusok és az újak közül választottunk ki most hatot. Plusz még egyet, de azt ne adjuk a...

A magyartanítást természetesen nem lehet az Ómagyar Mária-siralommal kezdeni (és talán elő sem kéne venni addig, amíg a gyereknek nem megy gond nélkül az olvasás és a szövegértés), azt viszont elég bátor és felelőtlen dolog kijelenteni, hogy magyar nyelven kevés olyan mai szerző és irodalom volna, ami megszerettetheti a gyerekekkel az olvasás.

Girl power, azaz vagány lányok a gyerekirodalomban

Míg Grimméknél a királykisasszonyok a kastély legfelső tornyában pihegtek, a sanyarú sorsú lányok meg a hamuban válogatták a lencsét - és persze mindannyian kitartóan várták, hogy rájuk találjon végre az igaz szerelem -, addig a kortárs gyerekirodalom szerencsére már tele van talpraesett, vicces...

A titok nyitja ugyanis nem a kortárs Kincskereső kisködmön megtalálása, hanem a gyerekirodalom. Elég csak körülnézni a hazai piacon, és láthatjuk, hány olyan magyar gyerekkönyv van, ami empátiára tanít, segít a beilleszkedésben és a mindennapi problémákban, és emellett néha még baromi vicces is, ami alsó tagozatban nem elhanyagolható szempont. Tóth Krisztina, Dániel András, Elekes Dóra, Varró Dani, hogy csak pár  nevet említsünk, akinek a könyveit bátran be lehetne emelni a tananyagba. És akkor még nem is beszéltünk a magyarra fordított külföldi gyerekkönyvekről, amelyekből szinte már zavarba ejtően erős a kínálat. A miniszteribiztos-asszonynak első körben a Könyves magazin Gyerekkönyv-szekcióját ajánlanánk.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.