Jane Marple figurája 1927-ben bukkant fel először a Tizenhárom rejtély című - amúgy tizenhárom történetet tartalmazó - kötet lapjain, és az első önálló regény, amelyben nyomozott, az 1930-as megjelenésű Gyilkosság a paplakban volt. Miss Marple összesen 12 regény és 20 novella főszereplője volt, karakterét részben Agatha Christie nagymamája, valamint a nagymamája barátnői inspirálták - bár az író szerint kitalált hőse sokkal fontoskodóbb és vénlányosabb volt, mint a valódi nagymamája.
Miss Marple alakját mindenesetre most 12 női szerző idézi meg: a Marple című válogatáskötetben megtalálhatók például a krimiíró Val McDermid, a történelmi regényeket jegyző Kate Mosse vagy a fantasy író Leigh Bardugo írásai. A kötet egyik szerzője, Dreda Say Mitchell feminista ikonnak nevezte Miss Marple-t, és olyan karakterként jellemezte, akin kicsit mindenki átnéz, mégis ő az, aki a végén túljár a többiek eszén.
Ez az első alkalom amúgy, hogy Christie-n kívül más is "hivatalos" Miss Marple-történetet írhatott - azaz olyat, amelyet a jogörökösök elismertek.
A szerzők szabad kezet kaptak, de bizonyos feltételeknek eleget kellett tenniük, így például ugyanabba a korba kellett tenniük a saját Miss Marple-jüket, mint amiben Agatha Christie mozgatta őt. Ezenkívül hagyatkozhattak olyan szereplőkre, akik a Marple-regényelben felbukkantak, Christie más regényeiből viszont nem emelhettek át karaktereket (így például egy Poirot-regény szereplőit nem írhatták bele a saját történetükbe).
A kötet októberben magyarul is megjelenik a Helikon Kiadó gondozásában.
Agatha Christie a mai napig rendkívül népszerű, nemcsak az olvasók, hanem a filmkészítők körében is: az év elején mutatták be a legújabb adaptációt, a Halál a Nílusont, a Miért nem szóltak Evansnek? című regényéből pedig nem más rendezett minisorozatot, mint Hugh Laurie. Hogy mi lehet sikerének a titka, azt ebben a cikkben próbáltuk megfejteni:
Agatha Christie minden idők egyik legkelendőbb írója, de vajon mi lehet a sikerének a titka? A BookRiot ezt próbálta megfejteni.
Tovább olvasokForrás: Guardian