1995-ben az UNESCO április 23-át A könyv napjává nyilvánította katalán javaslatra. Ezen a napon halt meg a világirodalom két óriása, William Shakespeare és Miguel de Cervantes. A nemzetközi akciónap célja, hogy az emberek felfedezzék az olvasás szépségét, és ösztönözzék egymást a könyvek forgatására. A kampánynap az eredeti tervek szerint minden évben március első csütörtökére esett volna, az Egyesült Királyságban a mai napig ekkor ünneplik, ezért ez náluk épp tegnapra esett. Ez alkalomból megvizsgálták azt is, mennyit olvasnak az európaiak. Nézzük, mire jutottak!
Az olvasás 2005 óta most a legkevésbé népszerű az Egyesült Királyságban. A kilenc és tizennyolc év közötti gyerekeknek kevesebb mint a fele, mindössze 47,8 százaléka mondja azt, hogy örömét leli az olvasásban. A kép Európa más országaiban sem sokkal kedvezőbb. Az EU rendre kiszámolja, mennyit költenek lakosai olvasásra: 2021-ben az átlagos európai összes bevételének 1,1 százalékát fordította könyvekre, újságokra és folyóiratokra. De Európán belül vajon melyik országban költik az emberek a legtöbbet könyvekre?
A listát az elmúlt 5 évben folyamatosan Szlovákia vezeti,
jelenleg 1,9 százalékkal, de volt ez már 2,1 százalék is. A könyvekre legtöbbet áldozó országok között Horvátország, Németország, Észtország, Lettország és Izland követi őket a rangsorban.
És ki van a lista alján? Fejenként a legkevesebbet Cipruson költik, az emberek bevételüknek csupán 0,4 százalékát. A lista végén ott van még a Görögország, Románia, Bosznia-Hercegovina és Szerbia is, ők mind 0,5 százalék körül áldoznak erre.
Ezek az adatok a pénzbeli ráfordítást jelzik, de mi a helyzet az olvasásra szánt idővel?
Erről sajnos csak régebbi, 2008 és 2015 közötti adatok állnak rendelkezésre, de ezek szerint Észtországban töltenek napi szinten a legtöbb időt olvasással. A 20-74 év közöttiek ebben az országban napont átlagosan13 percet olvasnak. Őket követi (még tíz perc feletti átlagos olvasási idővel) Finnország, Lengyelország és Magyarország.
A lista legalján a franciák állnak,
náluk mindössze 2 perc az átlag, de a románok, az olaszok és az osztrákok sem olvasnak ennél sokkal többet. És bár a franciák olyan írókat adtak a világnak, mint Moliére, Voltaire, Victor Hugo, Marcel Proust vagy a legutóbbi Nobel-díjas, Annie Ernaux, mégis mindössze 2,6 százalékuk mondja azt, hogy az olvasás meghatározó tevékenység az életében.
Forrás: Euronews