Kiadják a dzsungelben meggyilkolt újságíró könyvét

Dom Phillips brit újságíró a brazil dzsungel és az őslakosok életét és problémáit bemutató könyvön dolgozott, amikor eltűnt a vadonban. Kollégái és özvegye nemcsak a keresésében vettek részt, de befejezték a munkáját, ami végre nyomtatásban is megjelent.

bzs | 2025. június 13. |

Három évbe került, hogy sikerüljön befejezni és kiadót találni Dom Phillips brit újságíró How to Save the Amazon: A Journalist’s Fatal Quest for Answers - Hogyan mentsük meg az Amazonaszt: Egy újságíró végzetes küldetése című könyvének. A barátai, kollégái és az özvegye ezzel tisztelegnek a férfi előtt, aki az életével fizetett az elhivatottságáért, a dzsungel és az őslakosok megmentéséért. 

Rabul ejtette a dzsungel

Dom Phillips brit újságíró először egy 17 napig tartó expedícióval járt a brazil őserdő Vale do Javarinek nevezett részén. Elvarázsolta a természet, az itt élők és a csoportjuk idegenvezetője, Bruno Pereira, akinek elhivatottságát és a helyiek védelme érdekében végzett munkáját közszolgálatnak tekintette. 2018-ban a The Guardianban számolt be az élményeiről. 

Mindezek hatására döntött úgy, hogy könyvet ír arról, hogyan próbálnak az őslakosokból álló őrjáratok rendet tartani ebben a többségében szabályozatlan régióban Pereira vezetésével. 

2022 júniusában azonban a két férfi összetűzésbe került egy illegális halászatot folytató bandával, mindkettőjüket megölték. 

A hírről beszámoló brit lapokban eleinte tévesen egy másik brit újságírót neveztek meg eltűntként, Tom Phillipset. Miután tisztázta a félreértést, a helyszínen tartózkodó Tom csatlakozott a kollégája keresésére indított expedícióhoz. João Laet fotóssal, Dom Phillips társával együtt próbálták legyűrni a dzsungelt, a lassú internetet, a Covidban megbetegedő kollégák és a helyi viszonyok jelentette káoszt. A fotós később traumatikus élménynek neveze a kutatást. Napközben tartotta magát, szinte transzban volt, munka után pedig összeomolva sírt a fáradtságtól és a gyásztól. 

Végül 10 nap után, június 5-én bukkantak az Itaquaí folyó érintetlen őserdejében eltűnt férfiakra. Az egyik elkövető bevallotta, hogy egy csónakázás során rajtaütöttek az újságírón és a vezetőn, és lelőtték őket. A tettesek el is vezették a rendőrséget a dzsungelnek arra a részére, ahol elrejtették a testeket. Dom 57, Pereira 41 éves volt. 

A bűntény ráirányította a nemzetközi figyelmet az Amazonas térségében dúló erőszakra.

A rendőrség feltételezése szerint a gyilkosságokkal álltak bosszút, amiért Pereira megpróbálta megvédeni a környéket az illegális halászattól és bányászattól. A gyilkosságok értelmi szerzőjét 2024 novemberében állították bíróság elé. Őt azzal vádolták, hogy fegyverekkel és pénzzel látta el a gyilkosokat. 

Könyvírás, mint gyászmunka

Tom első gondolata a kollégája dzsungelből előkerült sajtóigazolványa és jegyzetfüzetei láttán az volt, hogy „bármelyikünk lehetett volna". Dom munkájának befejezése, a félig kész könyvének kiegészítése azonban terápiás hatással volt rá. Ez célt és értelmet adott a munkájának. 

Dom egy félig kész kéziratot hagyott hátra, amelyet a barátai három év munkájával kovácsoltak könyvvé. Tom végigjárta kollégája jegyzetei nyomán – melyeket önmagában is nehéz volt kisilabizálni – a kötetben szereplő helyeket, beszélt az őslakosokkal és ellenőrizte kollégája beszámolóit. Dom a legtöbb fejezetben valamilyen helyi konfliktusra, problémára hívja fel a figyelmet és megoldást is kínál, megmutatja a kivezető utat. 

Dom gyakran beszélt a feleségének, Alessandra Sampaiónak arról, hogy a készülő könyvnek az a feladata, hogy olyan érzelmi köteléket alakítson ki az olvasóban az Amazonas és lakói iránt, amelyet ő maga is érzett.

Az újságíró biztonsági mentéseket, hangüzeneteket, fotókat és az összegyűjtött benyomásait rendszeresen elküldte neki hozzátéve, hogy egy nap el kell mennie vele. 

Sampaio amellett, hogy segített kiadni Dom könyvét, most az őslakosok történetének megismertetésével foglalkozó Dom Phillips Institutot vezeti. A könyvvel kapcsolatban az az egy kikötése volt, hogy tartsák meg a férje eredeti, optimista kicsengésű címét, ehhez fűztek csak egy kiegészítést: How to Save the Amazon: A Journalist’s Fatal Quest for Answers  - Hogyan mentsük meg az Amazonast: Egy újságíró végzetes küldetése.

(New York Times)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Eltévedt az Amazonas dzsungelében egy bolíviai férfi, egy hónap múlva találtak rá

Rovarokon és férgeken élt túl az amazonasi dzsungelben egy bolíviai férfi, miután eltévedt egy vadásztúrán. Könyvek hírek mellé.

...

Ifjabb Tom kapitány egy dzsungelkaland során jön rá, miért fontosak az esőerdők

Az Ifjabb Tom kapitány legújabb kötetében, a Dzsungelkalandban  Tom, Stella és Spéci, a robotmacska ezúttal esőerdei expedícióra mennek. Az olvasókat izgalmas kaland és sok-sok tudományos ismeret várja. Olvass bele!

...

A kolumbiai dzsungel mélyén majmok segítettek túlélni a gyereknek, akinek nem volt neve

A hét könyve
Kritika
Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?
Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

A Könyves podcast vendége Kustos Júlia, aki a Tehetetlen bálványok című verseskötetében őszinteségről, nőkről, elvárásokról is írt. Hallgassátok!

Kiemeltek
...

Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?

A hét könyve Bartók Imre Damien című regénye.

...

Török Ábel: Most próbáltam meg először igazán kiengedni a saját hangomat

Meglepi, hogy az olvasók mennyire szeretik a könyvét. Török Ábellel Norvégiáról, sóvárgásról, a mesék erejéről és egy vágyott igazságos világról beszélgettünk.

...

Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Egy 1600 fős kisvárosba százezrek érkeznek a könyvek miatt, bár az aprócska települést még megközelíteni is nehéz. 

A hallgatás teher – végre magyarul is olvasható a holokausztirodalom egyik alapműve

A hallgatás teher – végre magyarul is olvasható a holokausztirodalom egyik alapműve

Kiegészült Elie Wiesel Nobel-békedíjas író trilógiája a magyarul eddig kiadatlan záródarabbal. 

Szerzőink

Valuska László
Valuska László

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Török Ábel: Most próbáltam meg először igazán kiengedni a saját hangomat