Az apokaliptikus regények specialistájának, Max Brooksnak (World War Z – Zombiháború), elég markáns véleménye van a katasztrófa- és járványkezelésekről. Májusban megjelenő új regényében (Devolution) is egy olyan közösséget ábrázol, amelynek idilli hétköznapjait egy váratlan esemény borítja fel, tagjai pedig egy napon arra ébrednek, hogy teljesen el vannak vágva a külvilágtól. Az írást megelőzően a szerző eléggé beleásta magát a vészhelyzetekre adandó kormányzati tervezetekbe, és ellátogatott az amerikai járványügyi központba is.
A mostani vírusról azt mondja, hogy bár rendelkezésre áll egy olyan - az adófizetők által finanszírozott - hálózat, amelyet pont az ehhez hasonló esetekben kellene működtetésbe lépni, szerinte az Egyesült Államok katasztrofálisan lassan és szervezetlenül reagált a legelső naptól kezdve. Trump elnök még azt is vonakodva ismerte el, hogy a vírus valódi fenyegetést jelent, és eddig nem utasította arra a magánvállalkozásokat sem, hogy álljanak át az olyan védelmi, a járvány lefékezését elősegítő eszközök gyártására, mint az egészségügyi maszkok vagy a kesztyűk, holott létezik olyan törvény, amely erre felhatalmazást adna. Ráadásul bizonyos kormányzati különítményeket, melyeket pont a hasonló katasztrófahelyzetekre hoztak létre, továbbra sem vetettek be.
Szerinte most a pánik jelenti a legnagyobb problémát, ami nagyon jól megfigyelhető a tőzsdei mozgásokon, a hétköznapok szintjén pedig a bolti felvásárlásokon. Max Brooks szerint a pánik megelőzhető lett volna, ha Trump már január óta azon dolgozott volna, hogy a kormányzat különböző szervei készen álljanak a jelenlegi helyzetre. Ebben az esetben ugyanis az állampolgárokat megnyugtatta volna az a tudat, hogy azok az emberek, akiket az ország védelmével bíztak meg, teszik a dolgukat.
Forrás: NPR