Hogyan látja egy brit történész a Habsburgokat?

Hogyan látja egy brit történész a Habsburgokat?

ro | 2022. szeptember 29. |
Martyn Rady
A Habsburgok
Ford.: Illés Róbert, Helikon, 2022, 398 oldal
-

Nagyszabású, számos évszázadot és kontinenst átfogó és olvasmányos történeti munkában dolgozta fel Martyn Rady brit történelemprofesszor a Habsburgok történetét. A Habsburgok - A világ urai című kötetről korábban azt írtuk: "az osztrák császári, magyar királyi és számos más titulussal rendelkező dinasztia krónikája sokkal több izgalmas és meglepő részletet tartogat annál, mint amit annak idején az iskolában tanítottak róla, és a család történetéről hamarabb beugrik A Da Vinci-kód, a Trónok harca és bármely tetszőlegesen választott szappanopera bizarr egyvelege, mint egy dohos történelemlecke". A könyvben szellemes, olvasmányos stílusban veszi sorra a Habsburg-uralkodókat és a dinasztia ismertebb tagjait, és olyan érdekes, esetenként bizarr részleteket is megtudhatunk belőle, minthogy I. Lipót felesége egyben az unokahúga is volt, aki a házasságuk alatt végig „bácsikámnak” szólította a férjét, vagy hogy Brazília egy Habsburg-főhercegnőnek, Mária Leopoldinának köszönheti a sárga nemzeti színt.

Martyn Rady évtizedek óta foglalkozik régiónk politikai viszonyaival, történelmével és uralkodóival. Már az első könyvét is a középkori Budáról írta. A Nyugati tér blognak adott interjújában elmondta, hogy Magyarországhoz a középkorból fennmaradt gazdag forrásanyag vonzotta: "nemcsak a krónikák és törvénykönyvek, hanem a több százezer oklevél is, amelyek betekintést engednek a nemesek, egyházi személyek, polgárok és esetenként a falusiak életébe".

Martyn Rady a hétvégén Budapestre látogat, és szombaton, 12 órakor a Millenáris Európa Pont nevű helyszínén Szeder Kata kérdezi majd történelemről, a Habsburgokról és természetesen a könyvéről is. Részletek erre>>

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Nobel-díjas Abdulrazak Gurnah regényében a történelem csak háttér az élethez

Az Utóéletek fülszövege megtévesztő: nem a háborúról vagy a halálról, hanem az életről szól. Mindarról, ami a történelem árnyékában zajlik. Ha a könyv egzotikus afrikai helyszínétől eltekintünk, ez az élet semmiben sem különbözik a miénktől.

...

Grecsó Krisztián: A történelem ott van a pórusaimban

A szegvári gyerekkor, a néptáncos múlt, Ottlik, Kertész és Móricz neve is szóba került Grecsó Krisztián Valami népi című novelláskötetének kedd esti bemutatóján a Radnóti Színházban. A szerzővel Szilágyi Zsófia irodalomtörténész beszélgetett, közreműködött Szabó Balázs.

...

Szilasi László könyve szemérmetlen módon nyúl a történelemhez

A Tavaszi hadjárat című kötet bemutatóján Szilasi László mesélt valóság és fikció összemosódásáról, kérdéses történelmi igazságokról, és arról is, mi határozza meg az egy nemzetbe tartozást. 

Kiemeltek
...

Kis magyar kertográfia – Két hét Esterházy Péter házában 

Finy Petra író, költő két hetet töltött az alkotóházzá varázsolt Villa Esterházyban.

...

„Ez mesélés, nem kell eljátszani a karaktereket” – Galambos Péter a hangoskönyvek készítéséről

Galambos Péter színművész mesél az otthoni stúdiómunkáról és a kihívásokról.

...

Hogyan lett Krasznahorkai Lászlóból nemzetközi márka?

Mennyit jelent a marketing egy életmű tekintetéből? A podcastből kiderül!

A hét könyve
Kritika
Elmesélni azt, amire nincsenek szavak – Miért a világirodalom egyik legfontosabb könyve A Kedves?
Hatalom, standup, Beck és Grecsó magába néz: ilyen volt a Nyári Margó 1. napja

Hatalom, standup, Beck és Grecsó magába néz: ilyen volt a Nyári Margó 1. napja

Olyan, mintha nyaralnánk, és mégsem.

Hírek
...

Biztos, hogy a férjednek és a gyerekeidnek szentelnéd minden idődet? – Jön a megosztó Yesteryear magyarul

...

Knausgård újabb lebilincselő történettel folytatja a Hajnalcsillag-sorozatot – ez az Arendal

...

Élő számítógépekkel folytatódik Markovics Botond sci-fi sorozata

...

A szökött rabszolga szívszorító története, aki Toni Morrison főhősét ihlette

...

Új kiadásban jelenik meg a Nobel-díjas portugál író regénye

...

Colm Tóibín új regénye Thomas Mann életét dolgozza fel