Elcsábította a tulaj feleségét, most múzeumot nyitnak Byronnak egy olasz villában

Elcsábította a tulaj feleségét, most múzeumot nyitnak Byronnak egy olasz villában

A ravennai Palazzo Guiccioliben nyílik az egyetlen, kifejezetten az angol költőnek szentelt kiállítás. Byron itt folytatott szenvedélyes viszonyt a villa úrnőjével.

bzs | 2024. november 28. |

Lord Byron meglehetősen színes és kalandos életet élt, épp olyat, amilyet egy romantikus költőnek elképzelünk. Irodalmi érdemeinél csak gáláns kalandjai voltak ismertebbek. (Erről itt írtunk.) Egy ilyen kaland helyszínén nyitják meg az első, kifejezetten az angol romantika meghatározó alakjának szentelt múzeumot. A ravennai Palazzo Guiccioliban mindkét tevékenységét gyakorolta: több alkotása is itt született, közben pedig viszonyt folytatott házigazdája csinos, fiatal feleségével.

John Keats Shelley Byron
Byron, Shelley, Keats versei
Európa Könyvkiadó, 2002

Teresa, az utolsó nagy szerelem

Byron 1819-ben költözött be a Palazzo Guiccioli, miután egy velencei partin megismerkedett Teresa Guiccioli (1800 – 1873) grófnővel, a villa urának feleségével. Teresa egészen pontosan három nappal korábban kötött házasságot a nála 50 évvel idősebb Guiccioli gróffal, Olaszország egyik legbefolyásosabb emberével, akinek egyébként ő már a harmadik felesége volt. Ennek ellenére Teresa és Byron ettől kezdve gyakorlatilag együtt éltek 1823-ig. 

Byron együttélésük alatt írta a Don Juant, Childe Harold zarándokútját utolsó énekét, a Sardanapalust és a The Prophecy of Dante-t. Dumas Teresáról mintázott egy kisebb szereplőt a Monte Christo grófjában. Az asszony maga is írt, a Lord Byron élete Olaszországban (Lord Byron's Life in Italy) című, a költő életéről szóló visszaemlékezése azonban csak 2005-ben jelent meg nyomtatásban. (Az angol költő műveit például Kosztolányi is fordította. Erről itt írtunk.)

A múzeummá alakított, november 29-én megnyitó villa egyik szobáját teljesen a kettejük szerelmének szentelték a kurátorok. A grófnő emlékbe eltett szerelmes levelei, ékszerei, a költő egy hajtincse mind megtalálhatóak a tárlaton. Sőt, néhány bőrdarabka is, ami egy napégés után hámlott le a feltehetően felhősebb angol időjáráshoz szokott költőről. "Teresa szerelme nyomán Byron megváltozott. Nem lett szent, de megváltoztatta az életét." - vélekedik a múzeumot fenntartó alapítvány elnöke.

-

"Az alapgondolat az, hogy összekapcsoljuk Lord Byron személyiségének három vetületét: a költőt, a szeretőt és a szabadságra vágyó embert" - idézi a The Guardian a múzeum szóvivőjét. Ennek a gondolatnak a mentén kaopott helyet a villában egy másik, a Risorgimentót tárgyaló kiállítás is helyett kapott. Az Itália újraegyesítéséért küzdő mozgalomba szintén Teresa vezette be Byront. A nő fivére és apja révén került be a titkos társaságba, akik ezen munkálkodtak. 

A múzeum megmutatja a látogatóknak, hogy mi vonzotta Byront Olaszországba, milyen benyomásai lehettek az országról és mit ismert meg belőle. Byron 1816-ban menekült el Angliából a kontinensre adósságot és botrányok egész sorát hátrahagyva. Előbb Belgiumba és Svájcba utazott, majd Velencét és Rómát látogatta meg. Velencébe aztán vissza is tért 1819-ben, ahol találkozott a grófnővel. Szerelem volt első látásra. Eleinte szökést is terveztek, végül mégis az asszony családi otthonában telepedtek le, ahonnan 1821-ben utaztak tovább Pisába.

A Ravennában töltött idő alatt több barátja is meglátogatta Byront, többek közt Percy Bysshe Shelley és Thomas Moore ír költő is járt nála. Byront a városban csak "az őrült angol"-ként emlegették. A költő 1823-ban hagyta el Olaszországot, hogy csatlakozzon az Ottomán birodalom ellen vívott görög szabadságharchoz. 1824 áprilisában, mindössze 36 évesen hunyt el Missolonghiben. Testét a családja kriptájában Nottinghamshire-ben helyezték örök nyugalomra.

Forrás: The Guardian, Wikipedia

Fotó: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

Miért nem beszélünk többet a kalandos életű nőről, aki felülmúlhatatlan leveleket írt Byronnak?

...

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

A fiatal Kosztolányi Dezső első komoly műfordítói munkája eddig csak töredékekben volt ismert.

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Megjelent Selyem Zsuzsa Kicsi kozmosz című regénye. Interjúnkban a humor felszabadító erejéről, áldozatiságról, valamint a nyelv és a fikció lehetőségeiről is kérdeztük. 

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk