Mario Vargas Llosa lesz a berlini irodalmi fesztivál egyik díszvendége

Mario Vargas Llosa lesz a berlini irodalmi fesztivál egyik díszvendége

A berlini Nemzetközi Irodalmi Fesztivált a pandémia ellenére is megrendezik. A megnyitóbeszédet szeptember 9-én a Berlini Filharmonikusok koncerttermében a perui Nobel-díjas író, Mario Vargas Llosa tartja majd.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 24. |

A koronavírus-járvány sorra döntötte be a könyves rendezvényeket és fesztiválokat, viszont most nagyon úgy tűnik, hogy a berlini Nemzetközi Irodalmi Fesztivált megtartják, a szeptember 9-i megnyitón pedig a perui Mario Vargas Llosa tart beszédet. A Nobel-díjas író másnap egy beszélgetésen is részt vesz Frank-Walter Steinmeier német elnök társaságában, ennek témája: Európa és Latin-Amerika a pandémia idején.

A 79 éves Mario Vargas Llosa az egyik legismertebb és legtekintélyesebb latin-amerikai író, történetei elsősorban a perui és latin-amerikai valóságot tükrözik. Irodalmi munkásságát 2010-ben Nobel-díjjal ismerték el, az indoklás szerint a "hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért". A kitüntetés átadását megelőző beszédében az olvasás fontosságáról beszélt. A perui író nem állta meg, hogy 2016-ban kritikával ne illesse Bob Dylan Nobel-díját; akkor azt mondta az amerikai dalszerző-előadóról, hogy Dylan szerinte jó énekes, de egyáltalán nem nagy író.

Mario Vargas Llosa számtalan rangos irodalmi díj tulajdonosa, 1986-ban például megkapta a spanyol Nobel-díjként emlegetett Asztúria hercege díjat irodalom kategóriában, 1994-ben életművéért a legmagasabb spanyol irodalmi kitüntetésben, a Cervantes-díjban részesült. Magyarországon 2003-ban tüntették ki a Budapest Nagydíjjal, amikor a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége volt. Öt éve az irodalomtudományok díszdoktorává avatta az Eötvös Loránd Tudományegyetem. 2017-ben előadást tartott a CEU-n, kiemelve akkor, hogy az egyetem támogatása az európai projekt melletti elköteleződést jelenti, mely a kulturális, társadalmi és politikai változások záloga: "A szabadság pedig nem szétválasztható: nem létezik gazdasági szabadság politikai szabadság nélkül és fordítva".

A mostani berlini fesztiválon amúgy 50 országból több mint 150 meghívott vendég szólal meg, köztük a Nobel-díjas Olga Tokarczuk, az ír Colum McCann, és olyan ismert német szerzők is, mint Daniel Kehlmann, Ingo Schulze, Nora Bossong és Thomas Hettche. Az MTI beszámolója szerint a járvány terjedésének megelőzése érdekében a szeptember 19-ig tartó fesztivál látogatóinak másfél méteres távolságot kell tartaniuk egymástól, és a rendezvények előtt és után kötelező a maszk viselése.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mario Vargas Llosa: A szabadság pedig nem szétválasztható

...

Mario Vargas Llosa kiakadt Dylan Nobel-díján

...

Színház miatt pánikol Mario Vargas Llosa

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Gyerekirodalom
...

Kutyaként egyszerűbb az élet? Olvass bele a Bridgerton sztárjának gyerekkönyvébe!

A Bridgerton családból ismert színész gyerekkönyvszerzőként is aktív. 

...

Stephen King újragondolja a világ egyik leghíresebb meséjét 

Nagyon meglepő Stephen King új könyve.

...

Segíthet a TikTok a gyerekek olvasási szokásainak megváltoztatásában?

Soha nem voltak még ilyen rosszak az angol olvasási statisztikák. 

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog