Mario Vargas Llosa kiakadt Dylan Nobel-díján

.konyvesblog. | 2016. október 28. |

(Kép forrása)

Kritikusan tekint Bob Dylan irodalmi Nobel-díjára Mario Vargas Llosa. "Bob Dylan jó énekes, de egyáltalán nem nagy író" - nyilatkozta a szintén Nobel-díjas perui író Berlinben. Vargas Llosa közölte, nagyon meglepte a Svéd Akadémia döntése.

"Úgy gondolom, ez a mai kultúra növekvő frivolságának kifejeződése.(...) Sok olyan író van, aki megérdemelte volna a Nobel-díjat és akit félretoltak. De ez a látványosságok civilizációja és úgy tűnik, ez a trend elérte a Svéd Akadémiát is"

- mondta a 80 éves író, akit 2010-ben jutalmaztak az irodalmi elismeréssel.

A testület indoklása szerint a világhírű énekes - aki az első zenész az irodalmi Nobel-díj kitüntetettjeinek sorában - új költői kifejezésekkel gazdagította az amerikai dalkincset, ezért ítélték neki október közepén a díjat. Bob Dylan azóta sem reagált az elismerésre.

Vargas Llosa Berlinben Cinco Esquinas (Öt sarok) című új regényét mutatja be, amely az 1990-es évek Perujában játszódik. Az író hatalmas veszélynek tartja a populizmust, elsősorban az olyan politikusok alakjában, mint Donald Trump. "Trump nagyon veszélyes, mert felelőtlen" - emelte ki. Szerinte a republikánusok elnökjelöltje a legjobb bizonyíték arra, hogy egy állam sincs védve a populizmussal és a demagógiával szemben. Hozzátette: szerencsére hevesek a reakciók a politikussal szemben és minden közvélemény-kutatás arra utal, hogy Trumpnak nincs esélye a választás megnyerésére.

Mario Vargas Llosa számos kitüntetés birtokosa, 1986-ban megkapta a spanyol Nobel-díjként emlegetett Asztúria hercege díjat irodalom kategóriában, 1994-ben életművéért a legmagasabb spanyol irodalmi kitüntetésben, a Cervantes-díjban részesült. 1996-ban a német könyvszakma tekintélyes kitüntetését, a Békedíjat, 1998-ban első nem amerikai állampolgárként az Egyesült Államok egyik legfontosabb irodalmi elismerését, a kritikusok díját vehette át. Az irodalmi Nobel-díjat 2010-ben vehette át "a hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért".

(MTI)

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.