Lily Ebert 1923. december 29-én született a magyarországi Bonyhádon. Túlélte Auschwitzot, majd az egész világgal megosztotta a történetét a holokausztról és a kitartásról.
2023-ban Károly király a Brit Birodalom Rendje kitüntetést adományozta neki, a holokauszttal kapcsolatos oktatási tevékenységéért. 2022-ben a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét is megkapta.
A medál története
Lily Ebert 20 éves volt, amikor 1944-ben elhurcolták családjával Bonyhádról. Amikor leszállították őket a vonatról, Mengele Lily anyját és két testvérét, Bélát és Bertát a halál irányába intette pálcájával. Lily és két lánytestvére, René és Piri az élet oldalára került. A három lány végül a koncentrációs és a munkatábort is túlélte.
Lily megfogadta Auschwitzban, hogy
ha ezt túléli, mindent elkövet azért, hogy mesélhessen a táborban tapasztaltakat azért, hogy az emberek tanulhassanak belőle.
Volt egy angyalkás medáljuk, amit Lily fivére az anyjuk cipősarkában rejtett el más ékszerekkel együtt. Az Auschwitz felé tartó vonatút utolsó napján az anyjuk cipőt cserélt Lilyvel, így a medál a lányhoz került – aki aztán egész életében hordta.
Petőfit szavalt
A COVID-korlátozások idején Lily megoldotta, hogy tovább folytathassa az ismeretátadó tevékenységét. A dédunokája, Dev, létrehozott neki egy TikTok-fiókot, Lily pedig videókban válaszolt a többnyire 18-24 éves közönség kérdéseire.
Az egyik videóban magyarul is megszólalt, például elmondta Petőfitől a Falu végén kurta kocsmát.
35 dédunoka
Miután Lily 1945 áprilisában kiszabadították az amerikai csapatok, egy ideig Svájcban élt, majd 1946-ban Izraelbe költözött.
1967-ben férjével, Samuellel és három gyerekével Angliába emigrált, ahol elkezdte megismertetni a világot a holokauszt borzalmaival. Tíz unokája, és 2022-ig bezárólag 35 dédunokája született. Akkor úgy fogalmazott:
„A gyerekek jelentik a legjobb bosszút a nácikkal szemben.”
Lily fogadalma
A Lily fogadalma című könyvét a már emlegetett dédunokájával, Devvel közösen írta, itt bele is olvashatsz.
Dev egyébként tavaly Magyarországra is eljött, hogy elvigyen a családnak azt a zsidó Bibliát, ami eredetileg Lily fivéréé, Béláé volt. Béla Auschwitzban hunyt el, a könyvben viszont ott található az aláírása.
Amikor a könyv megjelenése apropóján interjúztunk Lilyvel, azt mondta:
„Ez nemcsak nekünk volt trauma, vagy az utánunk következő generációnak, vagy az utánuk jövőknek, hanem az egész világnak. Mi látjuk, hogy az egész világ megváltozott tőle. A morál sokkal rosszabb lett.
A világ azt tanulta meg ebből, hogy aki erős és akaratos, az azt csinál, amit akar, mindezt büntetlenül teheti.”