Egy könyv rengeteg ember kezén átmegy, a könyvtárakban, antikváriumokban és könyvesboltokban naponta több százan megfordulhatnak. De jogos-e attól tartani, hogy a könyveken sok a baktérium? Hiszen léteznek már olyan szerkezetek, amelyekkel a könyveket fertőtleníteni lehet, egy katalán újságíró cikke szerint pedig egyre jobban terjed ennek a használata.
De vajon mennyire piszkosak a könyvek?
Régóta kutatják, hogy a nyilvános terekben megtalálható könyvek mennyi baktériumot hordozhatnak. Például egy 1911-es amerikai orvosi könyvtár közleménye szerint a könyvek által akár a fekete himlőt, a kanyarót vagy a tuberkulózist el lehetett kapni, és a fertőzés esélyét csak növelte, ha valaki megnyálazta az ujját lapozás közben.
Ugyanebben a (több mint százéves) közleményben azt is megemlítették, hogy egy kísérlet során több tengerimalac is elpusztult, amikor a könyvekből származó baktériumoknak voltak kitéve.
Ám ma már a szakemberek azt állítják, hogy nagyon kicsi az esélye annak, hogy valaki egy könyv miatt betegedjen meg.
2013-ban két belga kutató A szürke ötven árnyalata egy könyvtári példányát vizsgálta, ami akkoriban az egyik legnépszerűbb könyvnek számított.
A köteten herpeszt és kokain-maradványokat találtak, de annyira alacsony mennyiségben, hogy az egyáltalán nem jelentett veszélyt senki egészségére vagy tudatállapotra.
Az UV-fénnyel tisztító gépek
De hiába úgy tűnik, hiába a szakemberek véleménye, ez senkit nem állít meg senkit, hogy drága gépeket vásároljon a könyvek fertőtlenítésére. Ezek a szerkezetek egy mikrohullámú sütőre hasonlítanak, amibe lapokkal felfele kell belehelyezni a könyvet, a gép pedig UV-sugarakkal alaposan megtisztítja a kötetet. Állítólag ezzel eltávolítja a baktériumokat, gombákat és vírusokat.
A katalán újságíró szerint ez természetesen felveti a kérdést, hogy miért éppen a könyveket teszik ki ilyen műveleteknek, amikor annyi minden mást megfogunk egy nap, amit senki nem fertőtlenít le.
A könyv közösségi és időtlen tárgy, ami általában nem egyetlen embert szolgál ki, hanem akár egész generációkat. A könyvek tisztítása azért lehet szükséges, mert ettől az emberek megnyugodnak. Viszont érdemes figyelembe vennünk, hogy ez akár még nagyobb távolságot is teremthet a társadalom és az olvasás között (ami így se kicsi): ha potenciálisan megfertőződhetünk a könyvektől, újat pedig sok esetben csak drágán lehet venni, az emberek lemondhatnak az olvasásról. Kérdés, hogy kinek állhat az érdekében, hogy a könyvek „koszosak legyenek”, vagy legalábbis, hogy ezt gondoljuk róluk.
Mindenesetre itthon még ilyen módszerekről nem hallottunk, azzal viszont biztosan senkinek nem ártunk, és a könyveink életét is meghosszabbíthatjuk, ha a saját szerzeményeinkről otthon időről időre letöröljük a port.
(Ara / Mentalfloss)