Könyvesblokk: Ferrante, Cook, Follett

Elképesztő világirodalmi újdonságokat ajánlunk az e heti Könyvesblokkban. Ken Follett thrillere egy világháború kitörésének lehetőségére figyelmeztet, Elena Ferrante kötetében hétköznapi kérdésekről mondja el véleményét, Robin Cook orvoskrimije pedig a mostani járványt gondolja tovább. 

fk | 2021. november 16. |

-

Ken Follett: Soha

Ken Follett
Soha
Ford.: Sóvágó Katalin, Gabo, 2021, 813 oldal
Ken Follett: Soha

Ken Follett új thrillere napjainkban játszódik. A történet egyik szála Csád fővárosában, közel a Szaharához játszódik, ahol két magasan képzett titkos ügynök, egy amerikai és egy francia, élete kockáztatásával sikeresen működik közre az iszlám terroristák által üzemeltetett drog- és embercsempészeti hálózat felszámolásában. Közben Észak-Koreában a katonák puccsal próbálják megdönteni a diktatúrát. A hivatalos phenjani közlemény Dél-Koreát teszi felelőssé a történtekért. A harmadik szál pedig a Fehér Házba vezet, ahol Pauline Green elnökasszony ügyes és óvatos politizálással, taktikus diplomáciai lépésekkel egyensúlyoz az amerikai pártok között, és próbálja megakadályozni a világ nagyhatalmainak segítségével, hogy Észak és Dél-Korea konfliktusa világméretűvé váljon. Ám az események egy idő után önjáróvá válnak, és a világ belesodródik egy újabb háborúba.

Ken Follett: Az a végzetem, hogy író legyek
Ken Follett: Az a végzetem, hogy író legyek

Ken Follett ma egyike a világ legsikeresebb bestseller-szerzőinek, történelmi regényeiből és thrillereiből több mint 150 millió példányt értékesítettek szerte a világon.

Tovább olvasok

Elena Ferrante: Véletlen találatok

Elena Ferrante
Véletlen találatok
Ford.: Király Kinga Júlia, Park, 2021, 168 oldal
Elena Ferrante: Véletlen találatok

Elena Ferrante 2018-ban elbúcsúzott a The Guardian olvasóitól, miután egy évig heti rendszerességgel rovatot vezetett az újság hasábjain. Ennek nyomán született meg a Véletlen találatok című kötet, amely ötvenegy lírai, önéletrajzi elemekkel átszőtt gondolatszövedék. Ferrante hétköznapi kérdésekről - politika, hagyomány, történelem, filozófia, környezetvédelem, női szerepek, barátság, féltékenység, anyaság, szexualitás, öregedés – fejti ki a véleményét a kötetben, úgy, hogy sajátos, karakán nézőpontjával olvasóját egy újfajta, éles fókuszú, emancipált szemléletmódra készteti. A kötetet az olasz művész, Andrea Ucini illusztrálta.

Művészet, anyaság és patriarchátus: beleshettünk Elena Ferrante és Marina Abramović privát levelezésébe 
Művészet, anyaság és patriarchátus: beleshettünk Elena Ferrante és Marina Abramović privát levelezésébe 

A teljes anonimitásban alkotó Elena Ferrante és a világ előtt minden fájdalmát vállaló Marina Abramović a kortárs művészet két elképesztően fontos, meghatározó alakja. A nápolyi sikerregények írónőjének és a világ első számú performanszművészének emailváltásába most mi is bepillanthatunk. A levelezés összefoglalóját közöljük. 

Tovább olvasok

Robin Cook: Vírus

Robin Cook
Vírus
Ford.: Babits Péter, Geopen, 2021, 399 oldal
Robin Cook: Vírus

A mostani járvány ihlette Robik Cook új könyvén, bár ahogyan azt tőle megszokhattuk, csavart egy-kettőt a sztorin. A Vírus főhőse, Brian Murphy és családja a Covid-19 járvány elől menekülnek Cape Codra, a kedvelt nyaralóhelyre az Atlanti-óceán partján. A kényszerű pihenés azonban nem tart sokáig, Emma, a feleség megbetegszik. Jobbnak látják, hogy hazautazzanak, de csak a kórház intenzív osztályáig jutnak el, ahol kiderül, hogy a nőnek súlyos fertőzése van. A vírust egy agresszív ázsiai tigrisszúnyog terjeszti, és úgy tűnik, sokkal fenyegetőbb mint a Covid-19. A család szörnyű helyzetbe kerül. Nemcsak a halálos kórral kell megküzdeniük, de az egészségügy tarthatatlan rendszerével és a betegbiztosítók pénzéhes mohóságával is.

Robin Cook: A történetmeséléshez is kellenek speciális képességek
Robin Cook: A történetmeséléshez is kellenek speciális képességek
Tovább olvasok

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Könyvesblokk: Teller, Nádasdy, Liu

A Könyvesblokkban ezúttal egy súlyos morális problémákat feszegető regényt, egy fordítói műhelynaplót és egy szatirikus politikai mesét ajánlunk. 

...
Gyerekirodalom

Könyvesblokk: Balázsy, Marék, Zágoni

Legfrissebb Könyvesblokkunkba a frissen megjelent gyerekkönyvek közül válogattunk

...
Hírek

Könyvesblokk: Dinoszauruszok, egy botrányos párbaj és Lily fogadalma

Múltbéli barangolásra invitálunk az eheti könyvesblokkban: a Föld és az emberiség történetének egy-egy fejezetébe pillanthatsz be az ajánlott könyvekkel.

...
Zöld

Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus

Thomas Erikson viselkedéskutató új, Energiavámpírokkal körülvéve című könyvében arra ad magyarázatot, hogy miért érezzük bizonyos emberek társaságát fárasztónak. Interjúnkban arról beszélgettünk vele, hogy mit tehetünk, ha energiavámpír van a családban, hogyan hatnak a társadalomra, és örökölhetőek-e a rossz mintázatok. 

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

...
Sándor Anna

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

...

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...

Závada Péter: A szövegekbe visszavonulás is politika

...

Pál Sándor Attila: Kiküldtek a József Attila-óráról, mert fantasyt olvastam

...

Trianonból a magyar gyárosok profitáltak, mert nem volt román üzleti elit

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.