Csak PR-fogás, amikor egy híres szerző más könyvét ajánlja?

Csak PR-fogás, amikor egy híres szerző más könyvét ajánlja?

Rebecca Makkai író határozottan fellépett azzal a gyakorlattal szemben, hogy más szerzők arra kérik, ajánlja a könyveiket. Mennyit számítanak valójában a borítókon szereplő, más szerzőktől származó lelkesítő mondatok?
bzs | 2025. február 13. |

Nemzetközi szinten hónapok óta vitáznak a könyvszakmában arról, mennyire hasznosak vagy szükségesek az angolul „blurb”-nek nevezett, a könyvek borítóján megjelenő, pár mondatos szerzői ajánlások. Rebecca Makkai írónő például kerek-perec kijelentette, hogy nem hajlandó több ilyet írni, mert ez a plusz feladat a saját munkája rovására megy.

R.F. Kuang
Sárga
Magnólia, 2023, 347 oldal, Fordító: Tót Barbara
 

Akik a könyvkiadásban annyira nem jártasak, azok R. F. Kuang Sárga című kötetében találkozhattak azzal a gyakorlattal, hogy a kiadók az új szerzőik megjelenés előtt álló köteteit megküldik a kiadóhoz tartozó népszerű íróknak, hogy a nevükkel segítsék a kezdők indulását, és rövid ajánlást írjanak a könyvről, ami aztán majd felkerül a borítóra.

Megterhelő és felesleges

Sokan szinte kötelességüknek érzik ezt a fajta támogatást, hiszen a gesztus általában kölcsönös. De a felkérés érkezhet magától a szerzőtől is – ha ismerik egymást, ha nem.

Rebecca Makkai
Lenne pár kérdésem
Magnólia, 2024, 544 oldal, Fordító: Heinisch Mónika
 

A szerzők régóta fogalmaznak meg ellenérzéseket ezzel a gyakorlattal szemben, a mostani vitát azonban Rebecca Makkai egy decemberi posztja indította el. A Lenne pár kérdésem szerzője bejelentette, hogy a következő két évben szünetet tart az ilyen ajánlások írásában. Döntését azzal indokolta, hogy

a kéziratok olvasása és ajánlások készítése már több időt vett igénybe, mint amit a saját művei írására,

 illetve az ehhez szükséges olvasásra fordított, és egész egyszerűen úgy érzi, nem éri meg a befektetett energia.

„Idén ősszel heti 5-10 ilyen megkeresést kaptam, és biztos vagyok benne, hogy vannak, akikhez sokkal több érkezik – írta Makkai. – Úgy vélem, fontos, hogy az írók ezt megértsék, amikor elküldik nekünk a műveiket."

Tehetség helyett összeköttetés

Erre reagálva a Simon & Schuster kiadó egyik szerkesztője is kifejezte kétségeit, és felvetette, hogy az ajánlások valójában nem használnak, hanem ártanak a könyvszakmának. Elvégre a kiadói munka célja az kellene legyen, hogy a lehető legmagasabb minőségben készítsenek könyveket. Ehhez idő kell, az ajánlások vadászata és megírása pedig nem a legjobb felhasználása ennek az időnek. Kiemelte azt is, hogy ez a műfaj inkább annak bizonyítására szolgál, hogy kinek milyen kapcsolatai vannak, nem pedig a tehetség vagy a minőség fokmérője.

Így a kiadó úgy döntött, hogy a továbbiakban nem kötelezi a szerzőit arra, hogy ajánlásokat adjanak le a készülő könyvekhez. Igaz, azt is hozzátették, hogy ez nem azt jelenti, ha mégis jönnek ajánlások, azokat ne tennék rá a borítókra, vagy hogy a kiadó ne kérhetne be ezentúl ilyen szövegeket. Hogy ez a gyakorlatban pontosan hogy néz majd ki, arról többet egyelőre nem közöltek. Viszont úgy látszik, a változással felértékelődhetnek a könyvkritikákat publikáló oldalak, hiszen ezek szerzőit lehet idézni.

A kezdő szerzők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy az ajánlók ellen általában a már befutott, stabil olvasótáborral rendelkező pályatársak emelik fel a szavukat, akiknek már valóban nem sokat számítanak ezek a lelkesítő mondatok. Az ismeretlen vagy kevésbé ismert alkotók viszont profitálnak belőle, rájuk eleve általában kevesebb marketingköltség is jut.

A kérdés valójában az, hogy az olvasónak tényleg számít-e,

hogy milyen ismert szerzők adták a nevüket mintegy garanciaként egy-egy új könyvhöz, és hogy a rajongók tömegesen ráfordulnak-e csak azért, mert a kedvenc írójuk írt hozzá ajánlást.

A hatás valószínűleg inkább a szakmán belül érezhető: a díjak zsűrijei vagy az irodalomkritikusok esetleg több figyelmet szentelnek a megfelelő ajánlásokkal rendelkező köteteknek, ahogy a könyvesboltok is kiemelt helyen szerepeltetik ezeket.

Forrás: Vox.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mi történt valójában 20 éve egy elit suliban? Rebecca Makkai új krimije a csillogó felszín mögé pillant

A magyar származású szerző krimijében arra keresi a választ, mi történik, ha arra gyanakszunk, hogy nem a megfelelő ember ül rács mögött?

...

Mit teszel, ha kiderül, hogy talán nem a barátod gyilkosát csukták le? - Olvass bele Rebecca Makkai új krimijébe!

Amikor a sikeres tanárt és podcastert visszahívják tanítani a régi gimnáziumába, egy régi gyilkosságban is új nyomra bukkan. Olvass bele Rebecca Makkai könyvébe!

...

Elhunyt Makkai Ádám

Kiemeltek
...

Bak Róbert versei szembenéznek a halállal, és ez felszabadító

A szikár, már-már dokumentarista szövegek nem vállalkoznak többre, mint amit ígérnek, az eredmény pedig egyidőben megrázó és felszabadító. Bak Róbert kötetbemutatóján jártunk. 

...

5 könyv, 5 Munkácsy-alkotás: barangolj velünk a festőművész világában!

Jókaitól Balzacig – Könyvek kiállítások mellé.

...

Ilyen volt a karantén Angliában – Olvass bele Nádasdy Ádám új könyvébe!

Nádasdy Ádám legújabb könyve Londonba repíti az olvasót, miközben elárul néhány kulisszatitkot az angolokról is. Mutatunk egy részletet.

Selyem Zsuzsa új regényében minden nézőpont kérdése – Olvass bele!

Selyem Zsuzsa új regényében minden nézőpont kérdése – Olvass bele!

Olvass bele Selyem Zsuzsa mágikus kifejezésekkel és szürreális képekkel áradó univerzumába, új regényébe, a Kicsi kozmoszba! 

Szerzőink

bs
bs

Knausgård volt felesége is ebben a betegségben szenvedett – 3 könyv a bipoláris depresszióról

Könyves Magazin
Könyves Magazin

A cégek szennyezik a környezetet, mégis te vagy a hibás – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Listák&könyvek
...

Nyilvánosságra kerültek a Kennedy-gyilkosság utolsó aktái: összeesküvés vagy merénylet?

...

Évekig sínylődhetnek a pincékben a békák, ha nem figyelünk! + 3 mesés történet a brekikről

...

Petőfi Sándor és Szendrey Júlia felforgatók voltak: nem a rangot és a vagyont választották, hanem a szívüket követték