Most mindent megtudhatsz a Himnuszról akár digitálisan is

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Esszencia című állandó kiállításának egyik hangsúlyos része a Vershaza-terem, ahol a Himnusz, a Szózat és a Nemzeti dal autográf kéziratai, a nemzeti könyvtár gyűjteményének kivételesen értékes darabjai tekinthetők meg. A kiállítás a magyar nemzeti azonosságtudat három ikonikus alkotásának nemesmásolata mellett a versek eredeti kéziratát, legfontosabb kiadásait, illetve azok történetét, utóéletét mutatja be.

A kiállításhoz kapcsolódva az OSZK Digitális Bölcsészeti Központja (DBK) elkészítette e művek digitális szövegkiadásait. A DBK honlapján, a dHUpla – Digitális Bölcsészeti Platformon immáron a három vers legkorábbi fogalmazványai, kéziratok, első nyomtatásban megjelent kiadások, valamint a Himnusz megzenésítésére készült pályaművek eredeti kottái és hanganyagai is láthatók, hallhatók.

A DBK a nemzeti könyvtár egyik legfiatalabb szervezeti egysége, amelynek egyik legfontosabb feladata, hogy egységes irodalomtudományi és nyelvtechnológiai kutatói felületet fejlesszen. A dHUpla – az OSZK kéziratos forrásainak közzétételére létrehozott Copia mellett – nemcsak a kéziratok digitális másolatait teszi hozzáférhetővé, hanem a források átiratait is közli, azokat jegyzeteli és annotálja, valamint a teljes szöveget kereshetővé teszi. A dHUpla gyűjteményeiben az egyes objektumok különböző szempontok szerint szűrhetők és leválogathatók, a gyűjtemények leírásában pedig a felhasználó tovább tájékozódhat a digitális szövegkiadás hátteréről, mikéntjéről, valamint kapcsolódó tartalmak között is böngészhet. 

Az oldalon a digitális szövegkiadások mellett kreatív tartalmak is találhatók, amelyek elsősorban a kiadások adataiból készült adatvizualizációk, interaktív felületek formájában teszik könnyebben, illetve egyéb szempontokból értelmezhetővé a közzétett anyagokat.

-
A Vershaza szövegeinek közlései a betűhű átírást követik, és többféle nézetben olvashatók a kéziratképpel párhuzamosan. A gyűjteményleírásban és az előszóban számos érdekes kapcsolódó tartalommal találkozhatnak az olvasók, többek között a Himnusz különböző megzenésítéseinek hanganyagával.

Az OSZK március 15-én nyílt nap keretében várja az érdeklődőket, amikor több esemény mellett a dHUpla-szövegkiadásokat egy erre kijelölt számítógépen tanulmányozhatják az érdeklődők. E mellett természetesen megtekinthetik magukat a korpuszokat is, a Himnusz és a Szózat nemesmásolatait, valamint a Nemzeti dal eredeti kéziratát. A látogatók megismerhetik a könyvtár raktárát, kultúrtörténeti érdekességeket hallhatnak az épületbejáráson, különgyűjteményi vezetéseken vehetnek részt. Kipróbálhatják a muzeális dokumentumok digitalizálását, kézműveskedhetnek, valamint óriáskirakókkal játszhatnak.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kölcsey még nem tartotta fontos versének a Hymnust, de később már büntettek érte

200 éves Kölcsey Hymnusa, ami egészen sokáig nem vált a magyarok hivatalos himnuszává. Mit énekeltünk előtte? Hogyan használták a Hymnust politikai célokra? És mi a közös a cseh, a lengyel és a magyar himnuszban? Érdekességeket gyűjtöttünk össze az évfordulóra.

...

Az OSZK elkezdi archiválni a kárpátaljai magyar digitális tartalmakat

Az Országos Széchényi Könyvtár elkezdte összegyűjteni és archiválni Kárpátalja magyar vagy magyar vonatkozású internetes tartalmait. A munkához az olvasók segítségét is kérik.

...

Nyáry Krisztián: Kölcsey úgy halt meg, hogy eszébe sem jutott, hogy a verséből nemzeti himnusz lesz

Kölcsey valószínűleg nem gondolta, hogy a verséből jelkép, nemzeti himnusz lesz. Életének egy depressziós szakaszában írta, és később nem tartotta számon a fontos költeményei közt. Többek közt erről, és rengeteg más érdekességről is szó esett Nyáry Krisztián Általad nyert szép hazát című kötetének bemutatóján tegnap, ahol a szerzőt Nádasdy Ádám kérdezte.

Hírek
...

Bánhidi Lilla kapta a Szabó Lőrinc irodalmi díjat

...

Ezek voltak tavaly a legszebb könyvek: átadták a Magyar Könyvtervezés díjakat

...

Mastercard – Alkotótárs 2025 ösztöndíj: Gyakran ismételt kérdések

...

Boldog kutyát szeretnél? Húzd meg a határokat!

...

Prieger Zsolt könyvében egy egész évet tölthetsz Szerb Antallal

...

Elfogatóparancsot adtak ki a tavalyi Goncourt-díjas francia író ellen

SZÓRAKOZÁS
...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

Az amerikai színész egy baráti felkérésre Istenről, szerelemről és bohócokról írt verset: nem sikerült rosszul. 

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

Utolsó évad helyett filmmel kerekítik le a Heartstopper történetét. 

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

Hogyan lehet kitörtni abből a fojtogató légkörből, amit egy elitiskola sznobsága és egy despotikus osztályfőnök teremt meg? A Valós idők a hét könyve. 

Szerzőink

sza
sza

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében