A múlt héten egyik napról a másikra eltűntek Kepes András könyvei a boltokból, a szerző hivatalos Facebook-oldalán számolt be arról, hogy nem lehet kapni új könyvét, A boldog hülye és az okos depresszióst a nagy kereskedőknél. Mindezt olyan kontextusba helyezte, mintha valami rosszindulatú akció történt volna, valójában azonban egy üzleti döntés állt a háttérben, amelyről mi is írtunk: a Libri kiadói csoport egyik alapítója, igazgatója, Halmos Ádám elhagyta a hét év alatt óriásivá növekedett kiadói csoportot, és elindította az Open Booksot, ahova követte őt több sikerszerző is.
Amikor Kepes András kiírta, hogy nem lehet kapni a könyvet, a felháborodás érthetően óriási volt, hiszen nem szoktak eltűnni könyvek a kereskedelemből egyik pillanatról a másikra. Kepes a két Facebook-posztját követően aztán egy harmadikat is közzétett, ebben a békességre hivatkozott, korábbi két posztját pedig levette.
A Libri-Bookline Zrt. az ügyben a következőket nyilatkozta: „amennyiben valamely szerző saját kezdeményezése alapján nem kíván a Libri kiadóval a továbbiakban együttműködni, ezt tiszteletben tartva, a könyveket addig megjelentető Libri kiadónak nincs további joga kiadni a műveket. Ilyen esetekben a Libri kiadó a meglévő készleteket optimalizálja annak érdekében, hogy a szükségszerű átmenet minden esetben tiszta és egyszerű lehessen”.
A hétvégén aztán újabb fordulat következett: Kepes András azt írta az Indexnek eljuttatott levelében, hogy rendezték a konfliktust a Librivel, és a kiadótól ígéretet kapott, hogy a könyvei hamarosan ismét ott lesznek a boltokban:
„Úgy tűnik, sikerül rendezni a konfliktusokat a LIBRI-BOOKLINE-nal. Vasárnap délelőtti sétára invitáltak. A kulturált, mondhatnám kellemes beszélgetés során ígéretet kaptam, hogy a jövő héten a könyveim ismét ott lesznek a boltokban. Örülök, hogy a kiadó-terjesztő óriás a probléma megoldására koncentrálva állt hozzá az ügyhöz. Lám, milyen hasznos egy vasárnap délelőtti egészségügyi séta.”
Közben a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése is közleményben reagált az ügyre. Ebben a következőképpen foglaltak állást:
„Az elmúlt napokban a közéleti sajtóban is nagy teret kapott egy, a könyvszakmát érintő, alapvetően piaci természetű ügy. Az eset azért kapott a szokásosnál nagyobb publicitást, mert egy érintett részéről elhangzott az az – azóta már visszavont – feltételezés, hogy az üzleti döntések valamilyen módon összefüggésben állnak a Holokauszt-emléknappal. Mindez érzéketlenséggel, kimondatlanul pedig antiszemitizmus vádjával illette a legnagyobb magyar könyvforgalmazót és annak vezetőit. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése aggodalommal figyelte a vita ilyen irányú alakulását, hiszen pontosan tudjuk, hogy ez az utalás nemcsak igaztalan, hanem egy kevéssé tájékozott olvasó szemében akár lemoshatatlan bélyeggé is válhat.
A teljes magyar könyvszakmát képviselő szervezetként nem dolgunk, hogy – az egyébként minden magyar könyvesbolt számára érezhető – üzleti vitában igazságot tegyünk, de kötelességünk kiállni az igaztalanul hírbe hozottak mellett. Bízunk benne, hogy a vita további inszinuációk nélkül, békésen rendeződik.”
Az eset hátterében álló kiadói átalakulásokról ITT írtunk bővebben.