John le Carré halálával sem szűnik meg a kémregényíró univerzuma. A négy évvel ezelőtt elhunyt szerző fia, a Nick Harkaway álnéven alkotó Nicholas Cornwell vállalta, hogy folytatja a népszerű George Smiley-sorozatot, amiből számos adaptáció is készült. A Karla's Choice (kb. Karla választása) jövőre jelenik meg magyarul.
Kémörténetekkel nőtt fel
Harkaway elismerte, hogy eleinte meg volt rémülve a feladattól. Érezte annak súlyát, hogy édesapja könyvei meghatározóak a műfajban, és sokat jelentenek az olvasóknak. De miután leküzdötte a félelmeit, könnyen megtalálta Smiley hangját, hiszen gyakorlatilag vele nőtt fel.
Le Carré sokszor felolvasott neki a készülő regényeiből. „Életem meghatározó pillanatában, amikor beszélni tanultam, naponta legalább 90 percen át George Smiley-történeteket hallgattam. Amikor nekiálltam az írásnak, rájöttem, hogy
nem kell nagyon messzire mennem, hogy megtaláljam azt a hangot, ami a sajátom is, de amit az emberek úgy is olvasnak, hogy az megidézi a le Carré-i hangulatot.”
Smiley békésebb életre vágyik, de hiába
A Karla’s Choice (kb. Karla választása) 1963-ban játszódik, két korábbi Smiley-regény közötti években, A kém, aki bejött a hidegről és a Suszter, szabó, baka, kém között. George Smiley maga mögött próbálja hagyni a hírszerzést, békésebb életre vágyik, és a házassága is stabilabb, mint valaha. Mondhatni, majdnem boldog.
Ám a titkosszolgálat vezetőjének, Controlnak más tervei vannak. Egy orosz ügynök szokatlan körülmények között disszidált, nyoma sincs a férfinak, akinek a megölésére Londonba küldték. Smiley vonakodva bár, de beleegyezik egy utolsó, egyszerűnek tűnő feladatba: kihallgatja Susannát, a magyar emigránst, az eltűnt férfi alkalmazottját.
Azonban ezzel Smiley egy igencsak veszélyes és bonyolult helyzetbe kerül, és elkezd kibontakozni Smiley és a szovjet kém, Karla közötti korai kapcsolat is.
Másképp közelít a női karakterekhez
Harkaway édesapjához képest többször nyúl a humorhoz, és nagyobb szerepet kapnak a könyvben a női karakterek is. Fontosnak tartotta, hogy ez az univerzum ne csak az „idős, heteorszexuális, fehér férfiak” világa legyen.
Édesapja női karakterábrázolását egyrészt a korszaknak tulajdonítja, másrészt annak, hogy a nők le Carré számára a hiányt vagy a fájdalmat jelentették. Két házassága volt, számos viszonya, Harkaway anyja elhagyta őket, amikor ő ötéves volt.
Harkaway azt is elárulta, hogy
megindító volt folytatni a Smiley-regényeket, amiben természetesen megjelent a gyász is, de összeségében örömteli élmény volt.
A regénnyel egyszerre tisztelgett az „apa, férj, testvér és fiú”, David John Moore Cornwell előtt és John le Carré regényíró előtt is. „John le Carré egyebek mellett pajzs volt, amit édesapám hozott létre, szégyenlős férfi volt”, mondta.
Harkaway regényét jól fogadták a kritikusok, a magyar fordítás jövőre érkezhet az Agave gondozásában.
Az életrajz szerzője azt ígéri, olyan titkokat fed fel, melyek őszintén mutatják be John le Carré "szenvedéllyel, titkokkal és árulással" teli életet.
Tovább olvasok(AP)
Nyitókép forrás: Nick Harkaway / Wikipedia / Stefan Bernd