Jodie Picoult - fotó: Rainer Horsch - konyvesmagazin.hu

Tavaly Jodi Picoult egyik könyvét tiltották be a legtöbb iskolában

A több tucat bestsellert jegyző Jodi Picoult egy írószervezettel fogott össze, hogy elmondja, miért fontos elmenni szavazni a könyvek szempontjából.

ki | 2024. október 31. |

Jodi Picoult, a világ egyik legsikeresebb bestsellerszerzője a november 5-én esedékes amerikai elnökválasztás kapcsán buzdította szavazásra az olvasóit, és azt mondta, valójában „a könyvek szerepelnek a szavazólapon”. Ezzel arra utalt, hogy mióta bizonyos államok lehetővé teszik, hogy a szülők kifogást emeljenek könyvek ellen, a PEN America írószervezet legutóbbi összesítése szerint az ő egyik kötetét rekord sok iskolában tiltották be.

A betiltások országszerte több mint 10 ezer könyvet érintenek az állami fenntartású oktatási intézményekben. Picoult az egyik író, aki csatlakozott a nagy kiadók által Florida állam ellen a szólásszabadség védelméért indított perhez.

jodi picoult
Tizenkilenc perc
Ford. Kocsis Anikó, Athenaeum, 2020, 
-

A könyv eszközöket ad

Picoult a PEN America írószervezettel társulva hívta fel a figyelmet arra az Instagramján, hogy mi a tétje az elnökválasztásnak az irodalom és az olvasás szempontjából. A videóban elmondta, hogy a 2023/24-es tanévben az Egyesült Államok teljes területén

Tizenkilenc perc című műve volt az, amelyet a legtöbb, összesen 98 tankerületben betiltottak.

Ez azt jelenti, hogy a példányait eltávolítottak az iskolai könyvtárakból, és a tanárok sem vihetik be, hogy beszéljenek róla a diákoknak. 

Pedig a szóban forgó könyv egy iskolai lövöldözésről szól, és a téma „sajnos olyasmi, amihez nem kell könyv a gyerekeinknek ahhoz, hogy találkozzanak vele” – jegyezte meg az író. Ehhez képest „diákok százai mondták el nekem, hogy a Tizenkilenc perc elolvasása állította meg őket abban, hogy iskolai lövöldözést kövessenek el, vagy azt, hogy a könyv megmutatta nekik, nincsenek egyedül, ha elszigeteltnek érzik magukat. A könyv nem ártott nekik. Eszközöket adott nekik ahhoz, hogy megbirkózzanak egy megváltozott és egyre megosztottabb világgal” – magyarázta Jodi Picoult.

Pornóvád

Az író szerint épp arra valók a könyvek, hogy segítsenek a gyerekeknek  másképp látni magukat és a világot. A videóban beszélt arról is, hogy a regényét általában nem a lövöldözés miatt tiltják be, hanem azért, mert van benne egy jelenet, ami egy randevún történő nemi erőszakot ír le, és mert „anatómiailag helyes szavakat használ az emberi testre”. Picoult úgy véli, annak a jelenetnek 

igenis megvan a szerepe a könyvben, és „nem érzéki. Mégis azzal támadják, hogy pornó. Spoiler: nem az.”

A könyvek betiltását szorgalmazó személyek és szervezetek a bestsellerszerző szerint a pornót „ürügyként használják”, és rámutatott, hogy a kitiltott kötetek közül sokat színesbőrű, az LMBTQ közösséghez és/vagy más kisebbséghez tartozó szerzők írtak.

Szavazásra buzdító üzenetét azzal zárta: „A történelemből tudjuk, hogy egy nemzetet úgy lehet ellenőrzés alatt tartani, ha kontrollálják az állampolgárok olvasmányait”. Ő épp emiatt fog „a könyvekre szavazni”.

(People)

Fotó: Rainer Horsch / jodipicoult.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Jodi Picoult egy több száz éves Shakespeare-mítoszt dolgoz fel

Harmincadik regényében a bestsellereiről ismert Jodi Picoult új megvilágításba helyezi Shakespeare szerzőségének kérdését, és szembesít azzal, hogyan bánik az irodalom a női szerzőkkel.

...

Nagy amerikai kiadók és írók perelték be Florida államot az iskolai könyvbetiltások miatt

Álláspontjuk szerint a könyvek tiltását lehetővé tévő törvény szembemegy az amerikai alkotmányban foglalt szólásszabadsággal.

...

„Ha elterjed ez a beszédmód, fasiszta rezsimmé válhatunk” – Isabel Allende migrációellenességről és könyvbetiltásokról

Isabel Allende egy interjúban beszélt munkáiról, Amerika migrációs politikájának veszélyeiről és a nemi egyenjogúság fontosságáról: „Nincs mentség arra, hogy visszafelé haladunk.”

Hírek
...

Online kutathatóak Tanner Ilona, azaz Török Sophie kéziratai az Országos Széchényi Könyvtár felületén

...

Florian Herscht, figyelsz? Krasznahorkai László Angela Merkellel folytatott eszmecserét a Nobel-díszvacsorán

...

Krasznahorkairól neveztek el egy új lepkefajt

...

Előzménysorozatot kap a nápolyi maffia kegyetlenkedéseit bemutató Gomorra – itt a trailer!

Kiemeltek
...

Kollár Betti könyvajánlója: Az elakadásaink okát a saját fejünkben kell megtalálnunk

Melyik romantasy sorozatot olvasta most újra Kollár Betti, és miért?

...

Az elhízás és a depresszió mögött evolúciós okok is állnak

Milyen árat fizetünk azért, hogy kényelmesebben és egészségesebben élünk, mint néhány ezer éve?

...

Milyen érzés idős nőként rádöbbenni arra, hogy semmit nem kezdtél az életeddel?

Cecilie Enger regényében egy agyvérzésen átesett hetvenes nő néz farkasszemet a múlttal.

Olvass!
...

Olvass bele Spiró György kedvenc szerzőjének kötetébe, az Ellopott életek című orosz regénybe!

Ljudmila Petrusevszkaja orosz író regényében egy elcserélt csecsemő körül bontakozik ki a társadalom egész tablója. 

...

Mi marad, ha az ember végre leszámol az élethazugságaival? Részlet Cecilie Enger regényéből

Egy agyvérzésen átesett idős nő elveszti a nyelvet, amit fél évszázada használt, és visszatér az anyanyelvéhez.

...

Mi történne, ha Hollandiát lassan elöntené a tenger? Olvass bele Eva Meijer regényébe!

Elmenni vagy megfulladni, más választás nincs.