Évről évre több ezer novella érkezik a JCDecaux immár hagyományosnak mondható novellapályázatára. Idén több mint háromezer írás közül választotta ki a zsűri a 20 legjobb novellát, melyek most először nemcsak a megállók plakátfelületein, hanem YouTube- és podcast-sorozat formájában is megelevenednek.
A korábbi évekhez hasonlóan sok pályázat szólt a szerelemről, a szülő-gyermek viszonyról és a személyes útkeresésről, de rengetegen merítettek a járványhelyzethez kapcsolódó élményeikből is. A zsűri elnöke idén is a József-Attila díjas Grecsó Krisztián volt, aki Vecsei H. Miklós Junior Príma-díjas színművésszel és Szabó Melindával, a Magyar Telekom kereskedelmi vezérigazgató-helyettesével hirdették ki a nyerteseket.
„Az idei történetek talán minden eddiginél jobban reflektálnak a jelenkor aktualitásaira:
megjelenik bennük a fiktív világban való létezés, a kiútkeresés és a remény motívuma is.
Nagyon jó látni, hogy az irodalom által hangot kaphatnak ezek a közös társadalmi tapasztalatok, és a plakátokat olvasva minél többen rádöbbenhetünk arra, hogy nem vagyunk egyedül az érzéseinkkel” – összegezte tapasztalatait Grecsó Krisztián.
Az első díjat és az azzal járó 300 ezer forintot a Ha marad valami utánam című novella szerzője, F. Tóth Gergely nyerte, aki pár éve kezdett írni és versekkel is kísérletezik. A második helyért járó 200 ezer forintot az Első ajtó című írásnak ítélte a zsűri, melynek írója Vörös Szabolcs Gergelyné Lukács Andrea, Redelle, aki négy lány anyukájaként szabadidejében újságíróként, bloggerként tevékenykedik. Harmadik helyen végzett a Szemem színei, Török Ábel alkotása, aki az ELTE klasszika-filológia szakos hallgatója.
Idén a novellapályázat digitális kiterjesztést kap, így a legjobb alkotások még szélesebb közönséghez eljuthatnak. A 20 döntős novellából podcast- és videósorozat készül Vecsei H. Miklós, Kiss Flóra és Pesák Ádám színművészek előadásában, a kihelyezett plakátok pedig izgalmas AR-technológiával kelnek majd életre szeptembertől. A Telekom idén egy speciális különdíjjal színesítette a mezőnyt: a MagentaKraft mentorprogramja Párkányi Kornéliát karolta fel, akinek Online című novellájában egy autista kisfiú online oktatásra való átállásának története rajzolódik ki.
Idén a közönség is szavazhat, és a zsűri által húsz legjobbnak ítélt novella közül választhatja ki a kedvencét. Az alkotásokra ezen a linken lehet szavazni.