Az edinburgh-i városi tanács úgy döntött, hogy botlatókővel emlékeznek Jane Haining misszionáriusra, akit Budapestről hurcoltak el Auschwitzba a második világháború idején - derül ki az Edinburgh News összeállításából. Jane Haining azon kevés skót egyike, aki a holokausztban veszítette életét: a harmincas évek elejétől Magyarországon dolgozott, a Skót Misszió leánynevelő intézet nevelője volt. A háború kitörését követően a skót egyház azt tanácsolta neki, hogy térjen haza, de ő a maradást választotta, és később zsidó származású gyerekeket bújtatott. A nácik 1944-ben letartóztatták: kémkedéssel vádolták, később Auschwitzba deportálták és megölték.
Az edinburgh-i képviselők ost egyhangúlag úgy döntöttek, hogy botlatókő felállításával állítanak emléket Jane Hainingnek, amelyet egy templom (St Stephen’s Church) előtt fognak elhelyezni.
Még 1997-ben, születésének 100. évfordulóján a Jad Vasem intézet a Világ Igaza címmel adózott Haining emlékének. A budapesti Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében 2010-től nevét viseli a Duna pesti rakpartjának Lánchíd és Erzsébet híd közötti szakasza. Haining életéről már magyarul is olvashatunk, ezek közül mutatunk meg most kettőt.
Haining budapesti időszakáról szól A missziótól a mártírságig - Jane Haining élete című könyv. A fülszöveg szerint naplóját és életének titkait rokona, az új-zélandi újságírónő Lynley Smith kutatta ki és adta közre az Egyesült Államokban.
De ugyancsak róla szól Halász Margit Hetvenhét vörös bárány című gyerekkönyve, pontosabban a kötet zárómeséje, A lány, aki sírva varrta az égre a csillagokat. A kötetbe itt tudtok beleolvasni:
Szeptemberben jelenik meg Halász Margit Hetvenhét vörös bárány című gyerekkönyve a Prae Kiadónál, amelyet a Belgiumban élő Bogdán Viktória illusztrál. Mutatjuk a címadó történetet!
Tovább olvasok