Írók, tudósok és művészek üzenik: nem térhetünk vissza a „normális életünkhöz”

Többek közt Anne Carson, Naomi Klein és Michael Ondaatje is aláírta azt a nyílt levelet, amelyben hírességek egész sora kéri, hogy a koronavírus-járvány után legyenek drasztikus változások, ahelyett, hogy visszatérne minden a régi kerékvágásba.

Könyves Magazin | 2020. május 11. |

Annak ellenére, hogy a világ vezetői ma arról beszélnek, hogy miként fog zajlani a visszatérés a megszokott mindennapokhoz, számos tudós, művész és író úgy véli, hogy a „normális élethez” már nem lehet és nem szabad visszatérni a koronavírus-járvány után.

Többek közt Anne Carson, Naomi Klein, és Michael Ondaatje is aláírta azt a nyílt levelet, amelyet a Le Monde közölt a napokban, és amelynek az a célja, hogy ezt az üzenetet eljuttassák az emberekhez és a döntéshozókhoz. A levelet kétszázan írták alá, köztük számos Nobel-díjas kutató és más híresség (például Madonna, Barbra Streisand, Juliette Binoche, vagy Robert De Niro is). A levélben úgy fogalmaztak, a pandémia hatalmas tragédia, ugyanakkor lehetőséget kínál arra, hogy közelebbről is ránézzünk arra, hogyan romboltuk le szisztematikusan a saját környezetünket. Éppen ezért a járvány után radikális változásokra van szükség.

Mint írják, a fogyasztás oda vezetett, hogy megtagadtuk a saját életünket, a növények, az állatok és sok-sok ember életét. A környezetszennyezés, a globális felmelegedés és a természeti területek lerombolása a világot törésponthoz vezette. Ezek miatt az okok miatt, valamint a növekvő társadalmi egyenlőtlenségük miatt, szerintük elképzelhetetlen, hogy visszatérjünk a „normális életünkhöz”, amelynek a fogyasztás és a gazdasági növekedés az alapja. 

Forrás: France24/ Lithub

Kapcsolódó cikkek
...
Összekötve

Mi köze a macskáknak a koronavírushoz? - Összekötve Rózsa Lajos evolúcióbiológussal

Rózsa Lajos evolúcióbiológussal az alapkutatások fontosságáról, a tudományos vizsgálatok eredményeiről és a járvány eddig felismert tendenciáiról beszélgettünk az Összekötve pénteki műsorában. 

...
Hírek

Margaret Atwood: A koronavírus okozta helyzet nem disztópikus

A Szolgálólány meséjének szerzője szerint a járványhelyzet megkövetel kompromisszumokat, de ez nem egyenlő azzal, hogy most totalitarizmusban élünk.

...
Kritika

Járvány idején szabadok vagyunk, de házi őrizetben - Paolo Giordano könyvet írt a koronavírusról

"Egyetlen egységes organizmus vagyunk" - figyelmeztet új könyvében Paolo Giordano, aki a tudós szemével, mégis társadalmi összefüggéseiben próbálja elemezni a kialakult járványhelyzetet.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.