Írók, tudósok és művészek üzenik: nem térhetünk vissza a „normális életünkhöz”

Többek közt Anne Carson, Naomi Klein és Michael Ondaatje is aláírta azt a nyílt levelet, amelyben hírességek egész sora kéri, hogy a koronavírus-járvány után legyenek drasztikus változások, ahelyett, hogy visszatérne minden a régi kerékvágásba.

Könyves Magazin | 2020. május 11. |

Annak ellenére, hogy a világ vezetői ma arról beszélnek, hogy miként fog zajlani a visszatérés a megszokott mindennapokhoz, számos tudós, művész és író úgy véli, hogy a „normális élethez” már nem lehet és nem szabad visszatérni a koronavírus-járvány után.

Többek közt Anne Carson, Naomi Klein, és Michael Ondaatje is aláírta azt a nyílt levelet, amelyet a Le Monde közölt a napokban, és amelynek az a célja, hogy ezt az üzenetet eljuttassák az emberekhez és a döntéshozókhoz. A levelet kétszázan írták alá, köztük számos Nobel-díjas kutató és más híresség (például Madonna, Barbra Streisand, Juliette Binoche, vagy Robert De Niro is). A levélben úgy fogalmaztak, a pandémia hatalmas tragédia, ugyanakkor lehetőséget kínál arra, hogy közelebbről is ránézzünk arra, hogyan romboltuk le szisztematikusan a saját környezetünket. Éppen ezért a járvány után radikális változásokra van szükség.

Mint írják, a fogyasztás oda vezetett, hogy megtagadtuk a saját életünket, a növények, az állatok és sok-sok ember életét. A környezetszennyezés, a globális felmelegedés és a természeti területek lerombolása a világot törésponthoz vezette. Ezek miatt az okok miatt, valamint a növekvő társadalmi egyenlőtlenségük miatt, szerintük elképzelhetetlen, hogy visszatérjünk a „normális életünkhöz”, amelynek a fogyasztás és a gazdasági növekedés az alapja. 

Forrás: France24/ Lithub

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mi köze a macskáknak a koronavírushoz? - Összekötve Rózsa Lajos evolúcióbiológussal

Rózsa Lajos evolúcióbiológussal az alapkutatások fontosságáról, a tudományos vizsgálatok eredményeiről és a járvány eddig felismert tendenciáiról beszélgettünk az Összekötve pénteki műsorában. 

...

Margaret Atwood: A koronavírus okozta helyzet nem disztópikus

A Szolgálólány meséjének szerzője szerint a járványhelyzet megkövetel kompromisszumokat, de ez nem egyenlő azzal, hogy most totalitarizmusban élünk.

...

Járvány idején szabadok vagyunk, de házi őrizetben - Paolo Giordano könyvet írt a koronavírusról

"Egyetlen egységes organizmus vagyunk" - figyelmeztet új könyvében Paolo Giordano, aki a tudós szemével, mégis társadalmi összefüggéseiben próbálja elemezni a kialakult járványhelyzetet.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.