A második világháború sötét korszakába visszarepítő könyvek napjainkban töretlen népszerűségnek örvendenek. A szívbe markoló szerelmi történetektől a családok hányattatott sorsán át a koncentrációs táborok pokláig számos kötet lát napvilágot, amely ezzel az időszakkal vet számot. A hét könyve volt nálunk például a dán Kirsten Thorup regénye, aki szintén Hitler Németországáról ad vérfagyasztó látleletet.
Első kézből a náci rendszerről
A témával foglalkozó kortárs írók kétségkívül lenyűgöző kutatómunkát végeznek, hogy minél pontosabb képet adjanak a múltról, Sally Carson műve azonban éppen azért különleges, mert első kézből tudósít a 30-as évek eseményeiről.
A fiatal angol nő egy bajorországi baráti látogatás alkalmával döntötte el, hogy papírra veti a tapasztalatait.
A címével a horogkereszt-szimbólumot megidéző mű hamar megszületett: 1934-ben adták ki, csupán egy évvel az elbeszélt történések után. A korabeli fogadtatás meglehetősen vegyes volt, sokan túlzónak találták ugyanis a nácikkal kapcsolatos baljós információkat. A szerző 1941-es halála miatt pedig hamar feledésbe is merült a könyv.
Ma is aktuális
A cselekmény fókuszában egy középosztálybeli család áll, akik férjhez akarják adni a lányukat egy fiatal orvoshoz. A vőlegényjelölt azonban zsidó származású. Carson hátborzongató pontossággal jósolja meg a kötet lapjain, miként válik egyre súlyosabbá a fajgyűlölet.
Mintha mindent előre látott volna.
Bár az ábrázolt korszakról már számos irodalmi alkotás született, a Görbe kereszt néhány ponton megkapó aktualitással bír, a fiatalok céltalansága és az elveszettsége ugyanis a mai napig kedvez a szélsőségek elterjedésének. De mit tehetünk, ha a szeretteink veszélyes eszmék áldozatául esnek?
A könyv a második brit kiadással egy időben először lát napvilágot magyar fordításban, cenzúrázatlanul.
(BBC)