Az Ukrajna elleni orosz háború, a keresztény családmodell és a hitkeresés is szóba került abban a páros interjúban, melyet a Válasz Online készített Bölcskei Gusztáv nyugalmazott református püspökkel és Grecsó Krisztián íróval. Ők ketten három éve kezdtek levelezni, a járvány miatt eddig csak virtuálisan tudtak beszélgetni. Az interjúból kiderül, hogy annak idején Bölcskei Gusztáv jelentkezett az írónál: az elmúlt években ugyanis rövid meditációkat kezdett írni, és egyik elmélkedése kiindulópontjául Grecsó Negyvennégyes című novelláját választotta. Ebben a kemoterápiás kezelésre várók között feltűnik egy kisgyerek, aki rámosolyog az ott várakozókra:
„Úgy tesz, mintha már venné is fel a szájmaszkot, az álláig emeli, de nem tovább, végignéz a soron, mindenkinek mélyen a szemébe, aztán mintha külön lehetne szabdalni a pillanatokat, ahogy a nyaki képet az MR, vékony szeletekre, mintha lehetne különválasztani ezt az egyetlen gyönyörű gesztust: mindenkire egyenként rámosolyog.”
Bölcskei Gusztáv azt mondja, akkor azzal kívánt áldott karácsonyt, hogy mindenkire egyenként mosolyogjon rá a betlehemi gyermek, egy barátja javaslatára pedig az írást később továbbította az írónak is. Grecsó Krisztián az esetet felelevenítette a Valami népi bemutatóján is, ami nem véletlen, hiszen a kötet zárónovellája is éppen ez. A mostani interjúban azt mondta, írás közben nem gondolt Jézusra, és a szövegnek nem volt evangéliumi áthallása, de azóta annyira magáévá tette Bölcskei Gusztáv olvasatát, hogy azóta ő sem tudja másként olvasni a saját novelláját. „Sokat jelentett nekem püspök úr levele, mert akkor kaptam, amikor igyekeztem visszatalálni a hitemhez és az identitásomhoz. Mindig küzdöttem nagyszüleim nagyon mély vallásosságával és azzal a tradícióval, amibe beleszülettem. Örökké bennem volt egyfelől a kételkedés, másfelől a vágyódás” – mondta az író.
A teljes interjút ITT lehet végigolvasni.