Grecsóban örökké ott volt egyfelől a kételkedés, másfelől a vágyódás

Grecsóban örökké ott volt egyfelől a kételkedés, másfelől a vágyódás

ro | 2022. március 01. |
Grecsó Krisztián
Valami népi
Magvető, 2022, 279 oldal
-

Az Ukrajna elleni orosz háború, a keresztény családmodell és a hitkeresés is szóba került abban a páros interjúban, melyet a Válasz Online készített Bölcskei Gusztáv nyugalmazott református püspökkel és Grecsó Krisztián íróval. Ők ketten három éve kezdtek levelezni, a járvány miatt eddig csak virtuálisan tudtak beszélgetni. Az interjúból kiderül, hogy annak idején Bölcskei Gusztáv jelentkezett az írónál: az elmúlt években ugyanis rövid meditációkat kezdett írni, és egyik elmélkedése kiindulópontjául Grecsó Negyvennégyes című novelláját választotta. Ebben a kemoterápiás kezelésre várók között feltűnik egy kisgyerek, aki rámosolyog az ott várakozókra:

„Úgy tesz, mintha már venné is fel a szájmaszkot, az álláig emeli, de nem tovább, végignéz a soron, mindenkinek mélyen a szemébe, aztán mintha külön lehetne szabdalni a pillanatokat, ahogy a nyaki képet az MR, vékony szeletekre, mintha lehetne különválasztani ezt az egyetlen gyönyörű gesztust: mindenkire egyenként rámosolyog.”

Bölcskei Gusztáv azt mondja, akkor azzal kívánt áldott karácsonyt, hogy mindenkire egyenként mosolyogjon rá a betlehemi gyermek, egy barátja javaslatára pedig az írást később továbbította az írónak is. Grecsó Krisztián az esetet felelevenítette a Valami népi bemutatóján is, ami nem véletlen, hiszen a kötet zárónovellája is éppen ez. A mostani interjúban azt mondta, írás közben nem gondolt Jézusra, és a szövegnek nem volt evangéliumi áthallása, de azóta annyira magáévá tette Bölcskei Gusztáv olvasatát, hogy azóta ő sem tudja másként olvasni a saját novelláját. „Sokat jelentett nekem püspök úr levele, mert akkor kaptam, amikor igyekeztem visszatalálni a hitemhez és az identitásomhoz. Mindig küzdöttem nagyszüleim nagyon mély vallásosságával és azzal a tradícióval, amibe beleszülettem. Örökké bennem volt egyfelől a kételkedés, másfelől a vágyódás” – mondta az író.

A teljes interjút ITT lehet végigolvasni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Grecsó Krisztián háromrészes videóban mesélt új kötetéről

Elbeszélői játékok, borítók, az empátián túli kíváncsiság és új nézőpontok is előkerültek.

...

Grecsó Krisztián: A történelem ott van a pórusaimban

A szegvári gyerekkor, a néptáncos múlt, Ottlik, Kertész és Móricz neve is szóba került Grecsó Krisztián Valami népi című novelláskötetének kedd esti bemutatóján a Radnóti Színházban. A szerzővel Szilágyi Zsófia irodalomtörténész beszélgetett, közreműködött Szabó Balázs.

...

Grecsó hősét villámcsapásszerűen éri a felismerés, hogy már nem szeretik

Grecsó Krisztián Valami népi című új kötetének történetei azokról az otthontalan helyzetekről szólnak, amikor azt érezzük, hogy nem vagyunk a helyünkön. Mutatunk egy részt belőle!

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?

Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré.