Észak-Korea keblére ölelné a Harry Potter-könyveket

Észak-Korea keblére ölelné a Harry Potter-könyveket

Bár J.K. Rowling körül napok óta áll a bál, a jelek szerint van olyan hely a világon, amelyet mindez teljesen hidegen hagy. Észak-Korea egyik vezető lapjában mindenesetre nemrég dicsérő írás jelent meg a Harry Potter-sorozatról, igaz, arról egyelőre nem tudni semmit, hogy vajon meg is jelenik-e a széria a kommunista államban.

Könyves Magazin | 2020. június 26. |

Észak-Koreában nem egyszerű bármit megjelentetni, hiszen a kommunista állam izolációban tartja polgárait és teljes fordulatszámon pörög a cenzúra. Az észak-koreai írószövetség erősen szűri a publikációra szánt műveket, a legfőbb szempont pedig, hogy a megjelenő könyvek összhangban legyenek a Koreai Munkapárt (azaz az észak-koreai kormánypárt) politikájával.

Talán ezért is volt meglepő az a közlemény, amely az észak-koreai írószövetség szócsövének tartott Irodalmi Lapban megjelent a minap, és amely lényegében keblére ölelte a Harry Potter-sorozatot. A közlemény kitér arra, hogy a HP-könyveket a világ számos országában kiadták már, nagyon népszerűek, Harry Potter története pedig, miközben a valóságtól távol álló fantáziavilágban játszódik, jó példája annak, hogy a gyerekeknek a saját erejükre és képességeikre támaszkodva kell utat törniük maguknak.

Arról egyelőre nincs hír, hogy Rowling könyveit kiadják-e Észak-Koreában. Mindenesetre sejthető, hogy a Harry Potter nem teljesen ismeretlen ott sem. Pár éve egy koreai-amerikai író, Suki Kim, aki egy phenjani egyetemen tanított angol nyelvet, arról számolt be, hogy az egyik tankönyvük említést tett a HP-ről, és kiderült, hogy az egyik tanárnak megvan az egyik film DVD-n. Az amerikai tanár engedélyt kért, és nagy meglepetésére kapott is, így az osztályában meg tudták nézni valamelyik Harry Potter-filmet. Azt hitte, hogy a diákjait a leginkább majd a speciális effektek érdeklik, de kiderült, hogy valami teljesen más, mégpedig az írás. Mivel a rendszer tűzzel-vassal irtja a kritikai gondolkodást, ezért az esszéírás tanítása is – finoman szólva – akadályokba ütközik. Pont ezért a diákok teljesen odavoltak, amikor azt látták, hogy a filmben Hermione Grangernek is meggyűlt a baja az egyik esszéjével. Ettől ugyanis az észak-koreai diákok azt érezték, hogy egyfajta kapocs jött létre köztük és a külvilág között, amelytől máskülönben teljesen el voltak zárva.

Korábban interjúztunk Suki Kimmel (akinek Nélküled mi sem vagyunk címmel jelent meg könyve az észak-koreai tapasztalatairól), és akkor a következőket mondta a rendszer mindennapjait behálózó hazugságokról:

"Ez a világ egész egyszerűen így működik, és ha valaha is összeomlik a rendszer, nem hiszem, hogy a mindent átszövő hazugságok miatt fog bekövetkezni. Észak-Korea hetven éve e rendszer szerint működik, vezetőik mindhárom generációja ugyanazokat az elveket követte. A diákjaim soha életükben nem láttak mást. Húszévesek, és az országuk által sulykolt hazugságokon kívül semmilyen más információval nem rendelkeznek a világról, és nincs semmilyen módjuk arra, hogy ellenőrizzék, igaz-e, amit mondanak nekik. Ebben egyébként Észak-Korea nagymértékben különbözik más diktatúráktól. Való igaz, hogy a diákjaim gyakran többet tudtak az Észak-Koreán kívüli világról, mint amit elárultak, például tudták, hogy az emberek más országokban hordanak szakadt farmert, ami az Észak-Koreába látogató külföldiek számára szigorúan tilos, tehát ezt egy filmben láthatták, de ki tudja, hány filmet láttak."

Forrás: Fansided

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ezeket a könyveket keresd, ha érdekel Észak-Korea!

...

Erdős Pál ihlette J.M. Lee Észak-Koreából menekülő főhősét

...

Suki Kim: Az észak-koreai rendszer a félelemre épül, és örökös paranoiát teremt

A hét könyve
Kritika
A fehér maszkos japán irodalmi szenzáció, aki horrorjával elfüstölte az agyamat
Péterfy-Novák Éva: Volt olyan történet, ami nem került be a regénybe, mert nem bírta el a papír

Péterfy-Novák Éva: Volt olyan történet, ami nem került be a regénybe, mert nem bírta el a papír

Péterfy-Novák Évával kötetei új kiadásainak apropóján beszélgettünk arról, hogy hol a határ a trauma- és a szépirodalom között?

Olvass!
...

Amikor egy anya a férje teljes uralma alatt áll: olvass bele Andrea Bajani regényébe!

Elnyomás, családi terror, birtoklási vágy – súlyos témákat érint az olasz Andrea Bajani új regénye.

...

Orwell a másvilágon is rágyújt, és cinikus – Olvass bele Margaret Atwood új novelláskötetébe!

A halott Orwell interjút ad, egy nő éticsigává változik az Elveszve a rengetegben című kötetben.

...

Isten valójában 2 milliárdnyi kéregető öregember-űrlény - Olvass bele a Háromtest-probléma szerzőjének új könyvébe!

Isten egy nap sokadmagával visszatér a Földre, hogy teremtett népétől egy kis reggelit és bort kérjen. Olvass bele!