Észak-Korea keblére ölelné a Harry Potter-könyveket

Észak-Korea keblére ölelné a Harry Potter-könyveket

Bár J.K. Rowling körül napok óta áll a bál, a jelek szerint van olyan hely a világon, amelyet mindez teljesen hidegen hagy. Észak-Korea egyik vezető lapjában mindenesetre nemrég dicsérő írás jelent meg a Harry Potter-sorozatról, igaz, arról egyelőre nem tudni semmit, hogy vajon meg is jelenik-e a széria a kommunista államban.

Könyves Magazin | 2020. június 26. |

Észak-Koreában nem egyszerű bármit megjelentetni, hiszen a kommunista állam izolációban tartja polgárait és teljes fordulatszámon pörög a cenzúra. Az észak-koreai írószövetség erősen szűri a publikációra szánt műveket, a legfőbb szempont pedig, hogy a megjelenő könyvek összhangban legyenek a Koreai Munkapárt (azaz az észak-koreai kormánypárt) politikájával.

Talán ezért is volt meglepő az a közlemény, amely az észak-koreai írószövetség szócsövének tartott Irodalmi Lapban megjelent a minap, és amely lényegében keblére ölelte a Harry Potter-sorozatot. A közlemény kitér arra, hogy a HP-könyveket a világ számos országában kiadták már, nagyon népszerűek, Harry Potter története pedig, miközben a valóságtól távol álló fantáziavilágban játszódik, jó példája annak, hogy a gyerekeknek a saját erejükre és képességeikre támaszkodva kell utat törniük maguknak.

Arról egyelőre nincs hír, hogy Rowling könyveit kiadják-e Észak-Koreában. Mindenesetre sejthető, hogy a Harry Potter nem teljesen ismeretlen ott sem. Pár éve egy koreai-amerikai író, Suki Kim, aki egy phenjani egyetemen tanított angol nyelvet, arról számolt be, hogy az egyik tankönyvük említést tett a HP-ről, és kiderült, hogy az egyik tanárnak megvan az egyik film DVD-n. Az amerikai tanár engedélyt kért, és nagy meglepetésére kapott is, így az osztályában meg tudták nézni valamelyik Harry Potter-filmet. Azt hitte, hogy a diákjait a leginkább majd a speciális effektek érdeklik, de kiderült, hogy valami teljesen más, mégpedig az írás. Mivel a rendszer tűzzel-vassal irtja a kritikai gondolkodást, ezért az esszéírás tanítása is – finoman szólva – akadályokba ütközik. Pont ezért a diákok teljesen odavoltak, amikor azt látták, hogy a filmben Hermione Grangernek is meggyűlt a baja az egyik esszéjével. Ettől ugyanis az észak-koreai diákok azt érezték, hogy egyfajta kapocs jött létre köztük és a külvilág között, amelytől máskülönben teljesen el voltak zárva.

Korábban interjúztunk Suki Kimmel (akinek Nélküled mi sem vagyunk címmel jelent meg könyve az észak-koreai tapasztalatairól), és akkor a következőket mondta a rendszer mindennapjait behálózó hazugságokról:

"Ez a világ egész egyszerűen így működik, és ha valaha is összeomlik a rendszer, nem hiszem, hogy a mindent átszövő hazugságok miatt fog bekövetkezni. Észak-Korea hetven éve e rendszer szerint működik, vezetőik mindhárom generációja ugyanazokat az elveket követte. A diákjaim soha életükben nem láttak mást. Húszévesek, és az országuk által sulykolt hazugságokon kívül semmilyen más információval nem rendelkeznek a világról, és nincs semmilyen módjuk arra, hogy ellenőrizzék, igaz-e, amit mondanak nekik. Ebben egyébként Észak-Korea nagymértékben különbözik más diktatúráktól. Való igaz, hogy a diákjaim gyakran többet tudtak az Észak-Koreán kívüli világról, mint amit elárultak, például tudták, hogy az emberek más országokban hordanak szakadt farmert, ami az Észak-Koreába látogató külföldiek számára szigorúan tilos, tehát ezt egy filmben láthatták, de ki tudja, hány filmet láttak."

Forrás: Fansided

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Ezeket a könyveket keresd, ha érdekel Észak-Korea!

...
Kritika

Erdős Pál ihlette J.M. Lee Észak-Koreából menekülő főhősét

...
Nagy

Suki Kim: Az észak-koreai rendszer a félelemre épül, és örökös paranoiát teremt

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Olvass!
...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

...
Beleolvasó

„Nincs párkapcsolatom, és nem is akarok addig, amíg anyu él” – Olvass bele Bibók Bea Ellopott felnőttkor című kötetébe!

Bibók Bea újabb gondolatébresztő könyvvel jelentkezett.