A kutyák egyedi szerepet töltenek be szociális világunkban: érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktusmentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely az ember által irányított kapcsolatból fakad. Talán ezért tudunk olyan mély és kielégítő kapcsolatot kialakítani velük – magyarázta az ELTE kutatásának eredményeit Kubinyi Enikő, az Etológia Tanszék és a MTA-ELTE Lendület Társállat-kutató Csoport vezetője.
A kutya nem pótlék
A kutatás azt is vizsgálta, hogy a kutyával és az emberekkel fennálló kapcsolat értékelései hogyan függnek össze egymással. A kutatók szerint, aki az emberi kapcsolataiban több támogatást kap, az a kutyával való kapcsolatából is több támogatást nyer.
„Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak – de az eredményeink nem ezt igazolták"
– szögezte le Ujfalussy Dorottya, az ELTE Biológiai Intézetének tudományos munkatársa, aki szerint nem úgy tűnik, hogy a kutyákat az emberek az emberi kapcsolatok hiányának pótlására használnák.
A kutyával való kapcsolat leginkább a gyerek-szülő és a legjobb baráti kapcsolat keverékeként írható le – állapította meg a kutyáknak az emberi szociális hálóban elfoglalt szerepét vizsgáló kutatás. Az ELTE Etológia Tanszéke a Scientific Reports folyóiratban kedden megjelent legfrissebb tanulmányában publikálta az eredményeket.
Elégedettség és kontroll
A kutatásban a szakemberek 13 kapcsolatjellemző mentén hasonlították össze a gazda-kutya kapcsolatot négyféle emberi kapcsolattal. Az eredmények szerint a kutyával való kapcsolat a gyerek iránti szeretet pozitív aspektusait ötvözi a barátság konfliktusmentességével, miközben a kutya-gazda kapcsolatban a gazda egyértelmű hatalmi fölényben van.
A kutatás azt is kimutatta, hogy az emberi kapcsolatokban kapott támogatás mértéke pozitívan függ össze a kutyától kapott támogatás mértékével: a kutyák nem pótlékai, hanem kiegészítői az emberi kapcsolatoknak.
A kutatás során több mint 700 kutyatartó értékelte a kapcsolatát kutyájával és négy emberi partnerével (gyermeke, romantikus partnere, legközelebbi rokona és legjobb barátja) 13 szempont alapján.
Ennek alapján az emberek a kutyával való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek, a kutyát tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, hogy a kutya szereti őket a legjobban. A kutyák, a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak gondoskodás és a kapcsolati megbízhatósága terén, ugyanakkor – a legjobb barátokhoz hasonlóan – alacsony konfliktusszint jellemezte a velük való kapcsolatot. Mindezek mellett viszont a kutyákkal való kapcsolatban sokkal nagyobb volt a hatalmi egyenlőtlenség, mint bármelyik emberi kapcsolatban.
A gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyáik felett: ők hozzák meg a döntéseket, ők szabják meg a szabályokat. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság hozzájárulhat ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot – mutatott rá Kubinyi Enikő.
Kategóriáktól mentes megközelítés
Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozták, hogy a kutatásban résztvevők önkéntesek voltak, akik feltehetően az átlagosnál elégedettebbek kapcsolataikkal. Ezért a tanulmány valószínűleg nem tükrözi a sérülékenyebb társadalmi csoportokat, amelyek tagjai jobban rá lehetnek utalva a kutyákra érzelmi támogatás szempontjából.
„A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége"
– tette hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője. Van, aki főként társaságot és szórakozást keres bennük, mások megbízhatóságra és érzelmi stabilitásra vágynak, megint mások pedig egyszerűen szeretnének gondoskodni valakiről.
A kutatók a kutya-gazda kapcsolatot nem sorolták előre meghatározott kategóriákba – mint például „családtag" vagy „háziállat" –, ahogy az korábbi kutatásokban szokás volt, hanem egy új, többdimenziós megközelítést alkalmaztak. Ez a keretrendszer pontosabb képet ad arról, hogyan illeszkednek a kutyák az emberi szociális hálóba és segíthet megérteni azt is, hogy különböző emberek miért az adott formában igénylik leginkább a támogatást a kutyájuktól, és miért lehet olyan mély és fontos ez a kapcsolat sokak számára.
Kutyás könyvek
Ben Miller: Hogyan lettem Éjfél, a kutya
Ben Miller színészként többek között olyan filmekből ismert, mint a Paddington vagy a Bridgerton család. Emellett gyerekkönyvek írásával is foglalkozik: 2014 óta jelennek meg könyvei, mostanra tíznél is több kötetnél jár, amelyek között van a karácsonyról, a manókról, a tudományról vagy Robin Hood gyerekkoráról szóló is. A Hogyan lettem Éjfél, a kutya című könyvében egy George nevű kisfiúról ír, aki egy különös éjszakán a bűvös szökőkútnál testet cserél Éjféllel, a hatalmas, fekete kutyával. A könyvbe itt olvashatsz bele!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek
Csányi Vilmos klasszikussá vált művében két kutyája, Bukfenc és Jeromos életét mutatja be, akik kutatócsoportja tudományos vizsgálatainak tárgyává is váltak. A könyvben az ELTE Etológiai Tanszék legfrissebb kutatási eredményeit tárja az olvasók elé közérthető és szórakoztató stílusban. Számos gyakorlati tanács segítségével arra is kitér könyve végén, hogyan tartsunk kutyát: milyen fajtát válasszunk, hogyan szocializáljuk, és hogyan „csináljunk beszélő kutyát".
Hasze Szeisú: A fiú és a kutya
Hasze Szeisú hat fejezetből álló regényében egy kóbor kutya, Tamon egy tolvajnak, egy házaspárnak, egy örömlánynak, egy öregembernek és végül egy fiúnak segít túlélni életük nehéz pillanatait. 2011 őszén Szendai városában egy Kazumasza nevű férfi a földrengés és a cunami katasztrófája miatt elveszíti a munkáját, és lopni kényszerül, hogy eltartsa demens édesanyját és az őt ápoló nővérét. Egy nap a férfi egy csontsovány kóbor kutyával, Tamonnal találkozik. Kazumasza azonnal megkedveli az okos állatot. Nem sokkal később jól fizető állást ajánlanak neki egy tolvajbanda sofőrjeként, amit a pénz miatt el is fogad. A kutya mindig szerencsét hoz, amikor a férfi magával viszi a rizikós rablásokra, ezért Tamon szinte az őrangyalává válik.
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes - A sátán kutyája
A világ leghíresebb detektívjének esetei között egy kutyás is szerepel. A Baskerville családon ülő ősi átok legendája megelevenedni látszik Sherlock Holmes esetében, Watson doktor azonban nem hisz a természetfeleetti erők bosszújában. Vajon az átok csap le vagy egy leleményes gyilkos próbál hasznot húzni a babonából?
(MTI)
Fotó: Pexels