Elhunyt Borges özvegye, bizonytalan az életmű további sorsa

Elhunyt Borges özvegye, bizonytalan az életmű további sorsa

ko | 2023. április 05. |

Március végén, 86 éves korában elhunyt María Kodama, Jorge Luis Borges özvegye, aki néhai férjének irodalmi hagyatéka felett rendelkezett, az argentin író műveinek szerzői jogait egyedüliként birtokolta. Mivel az özvegy nem hagyott végrendeletet, nagy kérdés, kihez kerül az életmű, és mi történik addig, míg ez tisztázódik.

A pár közös története 1953-ban kezdődött egy Buenos Aires-i könyvesboltban, amikor María mindössze tizenhat éves volt, Borges azonban már jóval túl élete felén, befutott író és tanár. Az akkor ötvennégy éves szerző szinte teljesen vak volt (csak fényeket és árnyékokat érzékelt), amikor megismerkedett a japán származású argentin nővel, aki csaknem 38 évvel fiatalabb volt nála. Sokáig csak közeli barátok voltak, Borges meg is házasodott 1967-ben, de első házassága mindössze három évig tartott. Kapcsolatuk Maríával 1975-ben fordult komolyabbra, amikor az író édesanyja meghalt, és az ő szerepét is átvette, titkárnője, segítője, utazásain kísérője, és végül szerelme is lett az addigra már világhírű argentin szerzőnek. 

Borges már 1979-ben végrendelkezett, mindent a későbbi feleségére hagyott, ő lett a végrendeleti végrehajtója, a szerzői jogok örököse, az irodalmi ügynökség vezetője is. A nő vasmarokkal tartotta kézben elhunyt férje életművét, nagyon szigorúan ellenőrzött mindent, nem félt konfrontálódni, ha a helyzet úgy kívánta, így sok ellenséget is szerzett magának. Legutóbb 2009-ben volt botrány körülötte, amikor a szintén argentin Pablo Katchadjian megjelentetett egy Borges-átdolgozást, amit Kodama "szemtelen plágiumnak" nevezett. 

1988-ban alapította meg a Nemzetközi Jorge Luis Borges Alapítványt (Fundacion Borges), hogy felügyelje a Borges-művek terjesztését szerte a világban. Bár nem ismerte férje végrendeletét, csak annak halálakor tudta meg, hogy mindent ő örököl, úgy érezte, kötelessége tisztességesen gondozni az elhunyt életművét. 

Ennek némileg ellentmond, hogy ő maga nem hagyott hátra végrendeletet, nem tette egyértelművé, ki viheti tovább a munkáját. Most először is tisztázni kell, ki örökli a hagyatékot, és ha nem lesz törvényes örökös, akkor vélhetően Buenos Aires városára száll minden. De sajnos évekbe telhet, míg mindez tisztázódhat, addig pedig egész biztosan nem készülhetnek adaptációk, fordítások, újrakiadások Borges műveiből. 

Forrás: 24newsrecorder.com/Buenos Aires Herald

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Borges tangó-előadásai multikulturális mítoszvilágot mutatnak be

...
Hírek

Meghalt Gabriel García Márquez özvegye

87 éves korában meghalt Mercedes Barcha, Gabriel García Márquez Nobel-díjas kolumbiai író özvegye, akiről a művész azt írta, ő tette lehetővé fő műve, a Száz év magány megírását.

...
Hírek

Bolaño irodalmi örökségén vitázik a kiadója és az özvegye

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.