Edward Snowden kilenc éve hagyta el hazáját, miután a CIA alkalmazottjaként nagy mennyiségű titkos információt hozott nyilvánosságra a nemzetbiztonsági feladatkörökkel ellátott ügynökség, az NSA megfigyelőprogramjairól. A volt hírszerző, akit a világ leghíresebb kiszivárogtatójának tartanak, 2019-ben Rendszerhiba című könyvében vallott arról, miért kezdett beszélni a globális megfigyelési rendszerről, amelynek kiépítésében ő is részt vett. Feleségével azért szerettek volna kettős, amerikai-orosz állampolgárságot, hogy ne lehessen elválasztani őket első gyereküktől a világjárvány alatt. A Guardian most arról ír, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 72 külföldi személy között Snowdennek is megadta az állampolgári státuszt. Snowden így kommentálta a hírt: „Két év várakozás és közel tíz év száműzetés után egy kis stabilitás sokat jelent nekem és a családomnak.”
Snowden Rendszerhiba című könyvében mesélt az életéről, arról, miként működött közre a globális megfigyelési rendszer kiépítésében, és miért jutott el mégis arra a pontra, hogy szerepét nyilvánosan is vállalja. A könyv miatt Snowdent beperelte az amerikai igazságügy-minisztérium, mivel a megjelenés előtt nem mutatta be a kéziratot a hírszerzésnek, és ezzel megszegte titoktartási szerződését. Mindezek után Snowden a Twitteren arra bátorította a követőit, hogy már csak ezért is vegyék meg a kötetet. Szerinte ugyanis kevés dolog teszi hitelesebbé könyve tartalmát, mint ez a per. Egyik Twitter-üzenetében azt írta, hogy könyve kiadóinak világszerte az volna a legjobb reklám, ha felmatricáznák a könyv borítóját ezzel a szöveggel: az amerikai kormány dühödten tiltakozik az itt olvasható tartalom ellen.
A kiszivárogtatási botrány után Snowden ellen hajtóvadászat indult. Először Hongkongba, majd Oroszországba ment. Az amerikai hatóságok többször kérték a kiadatását, hogy az Egyesült Államokban bíróság elé tudják állítani.