Öt és fél év működés után december 31-ével befejezte működését a Dunszt, írja a Litera.
A Dunszt a Facebook-oldalán egy Kabai Lóránt-verssel búcsúzott, a főszerkesztő, Beke Zsolt pedig Németh Zoltán irodalomtörténésznek nyilatkozott a Bázison a zárás okairól.
Elsőként az alapvető működési feltételeket említette:
“a kulturális folyóiratok működtetése nagyjából azt jelenti, hogy más munka/munkák mellett egy csapat, főként a szabadidejében, nagyon kevés pénzért nagyon sokat dolgozik,
aminek nagy része nem is szakmai, hanem a pályázás/elszámolás és az adminisztráció lebonyolítása. Miközben a projektből származó kézzelfogható bevétel híján a pályázó saját vagyonával felel a megpályázott összegért”. Ezekről Beke az indulás előtt is tudott, megfogalmazása szerint “eddig tartott a lendület”.
Érték politikai támadások is, amikor Gyimesi György parlamenti képviselő egyik sajtótájékoztatóján „lekultúrmaffiázta” Bekével együtt a kortárs szlovákiai magyar irodalmi szcéna több alakját.
A lap céljai között megfogalmazta, hogy olyannak szánták, ami amellett, hogy minőségi, “egyszerre szakmai, ugyanakkor olvasmányos, szélesebb körben is érthető, és ami az összes művészeti ágat lefedi, valamint egy elméleti vagy épp kultúrpolitikai cikkeket tartalmazó rovattal egészül ki”. Ugyanakkor az ideológiai szűrőt már az elején kizárták, az egyes cikkek szakmaisága volt fontos számukra.
Másik céljuk volt, hogy úgy hozzanak létre egy az egész magyar nyelvterületen olvasott portált, hogy kitüntetett helyet kapnak a szlovákiai magyar szerzők és témák.
Működésük során főleg szlovákiai pályázati pénzekből tudtak gazdálkodni, kétszer az NKA ismeretterjesztői kollégiumától nyertek támogatást (a szépirodalmitól nem),
illetve kevés sikerrel az EU-s lehetőségeket is próbálták kihasználni.
Az újraindulás lehetőségét nyitva hagyták, és a portál tartalma is elérhető marad. Beke az újraindulást ugyanakkor csak olyan feltételekkel tudja elképzelni, “ha lehetőség lesz annyival honorálni a munkánkat, hogy nem kell majd szükségképpen más munkát vállalni mellette, illetve az adminisztráció sem vesz el ennyi energiát”.