A miniszterelnök péntek este jelentette be, hogy mától bezárnak az iskolák, és mindenkinek át kell állnia a távoktatásra. A közösségi felületeken azonnal megkezdődött az ötletelés, a tanárok rengeteget segítenek egymásnak, és több színész is felajánlotta a segítségét. Mi pedig körülnéztünk, milyen alternatívák állnak rendelkezésre a magyar nyelv és irodalom oktatásában – a lista természetesen nem teljes, de jó kiindulási alap lehet.
Mivel a cél az, hogy minél kevesebben menjenek közösségbe, ezért a könyvtárazás rögtön kiesett, de szerencsére a Magyar Elektronikus Könyvtárban rengeteg könyv ingyenesen letölthető, így sok olyan is, amelyek kötelezőek vagy ajánlottak az iskolában. A Digitális Irodalmi Akadémia honlapja szintén adja magát: a DIA oldalán a legújabb kori és kortárs magyar irodalom kiemelkedő alkotásai között válogathatunk, ráadásul van letölthető applikációja is. A kortárs művek elemzésében sokat segíthet az Aegon-díj honlapja, ahol rengeteg óravázlat között böngészhetünk. A Mozaik Kiadó még a múlt héten jelezte, hogy ingyenesen elérhetővé teszi a tankönyveit, így azok egy regisztrációt követően digitálisan elérhetők a cég honlapján. A tabletre és okostelefonra letölthető BOOKR Kids fejlesztői szintén közölték, hogy rengeteg kötelező olvasmány elérhető náluk, így a tanárok akár egyéni olvasmánylistát is összeállíthatnak a diákjaiknak. A Tantaki Oktatóprogramok szintén ingyenes hozzáférést biztosít 1220 gyakorló feladathoz és több száz oldalnyi elméleti magyarázathoz, nyelvtan, matek és fizika tantárgyakban.
Megkerestük Fegyverneki Gergő digitálispedagógia-szakértőt, módszertani tanácsadót, a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium tanárát, aki évek óta a Gergő bácsi internetes tantermei és az Interaktív pedagógiai műhely elnevezésű facebook-oldalakon teszi közzé tapasztalatait, és arra kértük, hogy javasoljon néhány oldalt, amelyek hasznosak lehetnek a diákok számára.
Szerencsére nagyon sok jó forrás áll a tanulók rendelkezésére, így különösen az idén érettségizőknek segíthet a Magyartanárok Egyesületének honlapján elérhető érettségi feladatok és mintafeladatok adatbázisa. Szintén sokat számíthatnak a középiskolásoknak azok az érettségi videók, amelyeket Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke a Nemzedékek Tudása Kiadóval közösen készített. Ugyancsak hasznosak lehetnek a Nem középiskolás fokon című irodalmi műsor videói, melyekben olyan alkotókat mutatnak be, mint Balassi Bálint, Pilinszky János vagy József Attila. A Zanza.tv honlapján szintén több rövid videót találni, például irodalom és nyelvtan témakörben is (ennek van egyébként applikációja is). A Holnap témazáró elnevezésű Youtube-csatorna főleg a középiskolásoknak lehet hasznos, a fő profiljuk a kötelező olvasmányok bemutatása, az eddig feltöltött videókban az Antigonét, Az ember tragédiáját, az Isteni színjátékot, a Hamletet és a Tartuffe-öt tárgyalják ki. Az Okosdoboz.hu oldalon az általános iskolások és a középiskolások is találnak feladatokat (itt tantárgyak és témakörök alapján is lehet keresgélni), a verstanulóknak pedig sokat segíthet a Versike.hu nevű oldal. Az applikációk közül a Helyeselj! nevű alkalmazással a saját helyesírásunkat tesztelhetjük, de létezik hangoskönyv-lejátszó és olyan app is, amellyel a magyar szólások és közmondások között böngészhetünk.
Több tantárgyat is összefog az Oktondi.hu nevű oldal, amely osztályokra lebontva tartalmaz segédanyagokat. A nyelvtan és irodalom tantárgy egyelőre a középiskolásoknál jelenik csak meg, de ott témakörökre lebontva gyűjtöttek ki olyan linkeket, amelyek segíthetnek a tanulásban.