Dragomán könyvét ajánlja Daniel Brühl

Dragomán könyvét ajánlja Daniel Brühl

A német Die Zeit hetilapnak van egy irodalmi hírlevele, amelyben színészek, zenészek, szerkesztők, politikusok mesélnek arról, mit olvasnak éppen, milyen könyvek, olvasmányok mozgatják őket. A színész Daniel Brühl (Good bye, Lenin!, Becstelen brigantyk, Amerika Kapitány: Polgárháború) legutóbb egy magyar könyvre hívta fel a figyelmet.

ro | 2021. július 19. |

Was wir lesen - Amit olvasunk, ez a címe a Die Zeit hetilap rovatának, amelyben német hírességek ajánlanak olvasnivalót. Daniel Brühl színész legutóbb Dragomán György Máglya című kötetét ajánlotta, és egyebek között azt állította:

"Nyelvileg a regény annyira erős és lakonikus, amit ilyen formában én még sosem olvastam."

A Máglyát Daniel Kehlmann ajánlotta Daniel Brühl figyelmébe, aki nem mellesleg Nebenan című filmjének forgatókönyvét is írta.

A színésznek már A fehér király is nagyon tetszett, a Máglya pedig még inkább lenyűgözte. Brühl elmesélte, hogy mindkét Dragomán-kötet gyerekperspektívából íródott, és kiemelte, hogy a Máglya cselekménye a családban megtörtént traumatikus események és a múlt titkai köré összpontosul, emellett pedig "lenyűgöző fantasztikus elemeket" is tartalmaz. Brühl elmondta azt is, hogy

Dragomán ismét közelebb hozta hozzá Kelet-Európát,

hozzátéve, hogy az író a történelmet családi történeteken keresztül meséli el.

Daniel Brühl elárulta, hogy ha teheti, a legszívesebben ott olvas könyveket, ahol azok játszódnak. A Máglyát például akkor olvasta, amikor Budapesten forgatott. Amikor utazik, akkor olyan könyveket igyekszik magával vinni, amelyek az adott országhoz kötődnek, de kiderült az is, hogy Daniel Brühl nagyon szereti a klasszikusokat, az általa felsorolt lista pedig kimondottan impozáns:

F. Scott Fitzgerald, Carson McCullers, Stefan Zweig, Emily Brontë, Truman Capote, Lev Tolsztoj, Guy de Maupassant, William Faulkner.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Dragomán György Máglya című regényéről írt a New York Times

Méltató kritikát kapott Dragomán György Máglyája a New York Timesban. A regényről, amely Ottile Mulzet fordításában jelent meg angolul, Rebecca Makkai írt.

...
Hírek

Dragomán György megmondta, hogy lehet olvasó embereket nevelni

Egy híján húsz gondolatot osztott meg Dragomán György arról, hogyan lehet olvasóvá nevelni az embereket. 

...
Nagy

Daniel Kehlmann: A bolond karakterében mindig van valami démoni és sötét

SZÓRAKOZÁS
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

...
Szórakozás

Müller Péter Sziámi: A dal tud valamit, amit szeretnék tudni én is

„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondja Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. Elmesélte nekünk, hogy lelt rá élete legjobb játszótársára nemrégiben, és megtudtuk tőle, miért csendesednek el bennünk a dalok, mire felnövünk.

...
Szórakozás

Kíváncsiak az életre – HIÚZ: Ez ennyi volt

Az a.dal.szöveg rovatban ezúttal a HIÚZ zenekar Ez ennyi volt című dalával foglalkozunk. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.