Meghalt Charles Webb, a Diploma előtt írója

Meghalt Charles Webb, a Diploma előtt írója

81 éves korában meghalt Charles Webb amerikai regényíró, akinek leghíresebb műve alapján készült a Diploma előtt című film - írta a deadline.com. Az író június 16-án hunyt el az angliai Eastbourne-ban vérképzőszervi betegségben - közölte barátja, Jack Malvern újságíró.

Könyves Magazin | 2020. június 29. |

A Diploma előtt (The Graduate) című regény 1963-ban jelent meg, négy évvel később Dustin Hoffman főszereplésével adaptálta filmre Mike Nichols. A könyv és a film Benjamin Braddock történetét meséli el, aki viszonyba keveredik apja üzleti partnerének feleségével. A rendező Oscar-díjat kapott a filmért, amely megismertette a világgal Dustin Hoffmant, Webbnek viszont mindössze 20 ezer dollárt jogdíjjal kellett beérnie.

Webb szerint a történet saját tapasztalatain alapul, melyeket diplomaszerzés után Los Angelesbe költözve szerzett, noha a könyv nem tekinthető önéletrajznak. Későbbi művei közül a The Marriage of a Young Stockbroker és a New Cardiff volt jelentősebb, az utóbbi alapján 2003-ban Hope Springs címmel romantikus film készült.

Webbet nem érdekelték az anyagi javak, bevételei nagy részét eladományozta.A New York Times nekrológjában úgy fogalmazott, hogy bár a regényéből készült film egy egész korszakot meghatározott, ő maga sosem tudott megbékélni a sikerrel, és inkább a szegénységet választotta.

Partnerével, Eve Rudd-dal két gyerekük született. Éveken át éltek lakókocsiban, a gyerekeket otthon tanították. New Jersey-ben nudista kempingjük volt. Rudd tavaly halt meg. Bár az író és felesége is tehetős családba született, mindketten elutasították a materialista világ javait; korábbi ügynöke egyenesen úgy fogalmazott, hogy Webbnek nagyon különös kapcsolata volt a pénzzel, az emberiség és a pénz kapcsolatát anarchista szemlélettel vizsgálgatta. Materializmus-ellenességükre jó példa, hogy amikor másodjára feleségül vette Ruddot (először 1962-ben házasodtak össze, majd 1981-ben elváltak, így tiltakoztak a házasság intézménye ellen, majd 2001-ben bevándorlási okokból kötöttek újra házasságot) nem vett jegygyűrűt, mert helytelenítette az ékszerviselést.

Az író 2007-ben jelentette meg a Diploma előtt folytatását Home School címmel, amit állítása szerint nagyrészt a pénz miatt írt meg.

Forrás: MTI, NYTimes

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Meghalt Bálint gazda

Életének 101. évében elhunyt Bálint György kertészmérnök és tévés személyiség, akit mindenki csak Bálint gazdaként ismert – írta az Index.

...

Meghalt Georges-Jean Arnaud francia író

91 éves korában meghalt Georges-Jean Arnaud rendkívül termékeny francia krimi-, sci-fi- és kémregényíró - jelentette be tegnap a kiadója.

...

Meghalt Per Olov Enquist, svéd író

A 85 éves Per Olov Enquist, a svéd irodalom klasszikusa, regény- és drámaíró hosszas betegség után békésen elaludt. Új alapokra helyezte a dokumentumregényt. új életre keltette a svéd színmű-és drámairodalomat.

Olvass!
...

A cancel culture olyan, mint egy nyilvános kivégzés – Olvass bele Szécsi Noémi feminista esszékötetébe!

Milyen világban is élünk manapság? Gondolkodjunk erről Szécsi Noémivel! 

...

„Apa akar lenni, nem pedig entertainer vagy játszópajtás” – Olvass bele Juli Zeh regényébe!

Egy családi téli vakáció Lanzarote szigetén lelki horrorutazássá válik, amiben súlyos titkok derülnek ki a múltból.

...

A marhasült és az eperlekvár paradoxona feszíti ki a narratív ívet – válságban a történetmesélés?

A jó meséléshez feledkezz el a tényekről!

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.