Hét év után idén áprilisban jelent meg itthon az első új Charles Bukowksi-kötet. Aztán A város legszebb nője után pár hónappal, az amerikai irodalom Vén Kujonjának születésnapjára kijött az Egy vén kujon további feljegyzései újrakiadása, karácsony előtt pedig mindenki szert tehet a tavaszi kötet folytatására, A hétköznapi őrület meséi című novelláskötetre – amely eddig nem volt olvasható magyarul.
A kettébontott gyűjtemény
A kötet írásai eredetileg 1972-ben jelentek meg a City Lights kiadónál, Erections, Ejaculations, Exhibitions, and General Tales of Ordinary Madness címen. Később kettébontották a gyűjteményt,
ilyen formában pedig elsőként 1983-ban jelentek meg a történetek.
Az első rész A város legszebb nője, amely magyarul Pritz Péter tolmácsolásában 2024 tavaszán jelent meg a Troubadour Booksnál – erről interjúztunk is vele. A fordító és a kiadó pedig még idén szállítja a folytatást.
A legvadabb és leghumorosabb sztorik
Aki már olvasta az első részt (itt találsz belőle egy részletet) tudja, mire számíthat, aki pedig nem, annak elmondjuk: Bukowski kompromisszumot nem ismerő életének legvadabb, legmegrázóbb, legelképesztőbb, leghumorosabb, legabszurdabb, legszürreálisabb és leginkább társadalomkritikus írásait tartalmazza a kötet,
amelyek egyszerre rántanak le minket a porba és emelnek fel az egekbe.
A kötet borítóját Győrösi Imre tervezte Abe Frajndlich fotóművész The Shooting című Bukowski-albumában megjelent egyik portréja alapján.
Mire számíthatunk a fordító szerint?
Charles Bukowski műveit hagyományosan Pritz Péter tolmácsolja magyarra. Megkérdeztük hát a jelenleg is a novellákon dolgozó fordítót, milyen megjelenésre számíthatunk.
„Régi vágyam volt, hogy a Tales of Ordinary Madnesst lefordíthassam, ami magyarul A hétköznapi őrület meséi címmel fog kijönni, mert nagyon tetszett a címe: annyira bukowskis, amennyire csak lehet;
plusz olvastam, hogy világszerte népszerű a kötet.
Mivel ez Amerikában eredetileg egy kötetben jelent meg azzal a novelláskötettel, amit a Troubadour Books Kiadó idén áprilisban adott ki A város legszebb nője címmel, A hétköznapi őrület meséi pedig ennek kvázi folytatása, így nagy meglepetést ez a kötet egyelőre nem szerzett (de még jelenleg is dolgozom rajta, úgyhogy még szerezhet).
Stílszerűen inkább úgy fogalmaznék, hogy pont olyan ez a könyv, mint amikor az ember megismerkedik a város legszebb nőjével, majd már alig várja, hogy újra találkozhasson vele, és a második találkozó alkalmával is ugyanúgy rajong érte, mint először. Szerintem ezzel az olvasók is így lesznek" – mondta Pritz Péter.