Az 1973-as dokumentumfilmet Richard Davies rendezte, egy korabeli tévéújság pedig a Los Angeles-i Bukowski mozis portréjaként ajánlotta.
A filmben az akkor 53 éves Bukowski „az első igazán nagy sikereit” élvezi, a kamera pedig megörökíti a visszaemlékezéseit, ahogy a Los Angeles-i otthona környékén sétál. A lap figyelmeztet, hogy a film nyelve helyenként nyers, és sok kommentárt hallhatunk tőle az életében szereplő nőkről ‒ és ezektől a nőktől is a szerzőről.
A Bukowski című film eredetileg 46 perces volt, később az Egyesült Államok közszolgálati televíziója, a PBS sugárzott egy erősen szerkesztett, 28 perces változatot is, amiben még a jelenetek szerkezetéhez is hozzányúltak. A Bukowski Reads Bukowski címre átkeresztelt film 1975. október 16-án ment adásba, ezt találod a cikk végén.
A nagy fordulat
Az 1920-as születésű Bukowski ugyan már 24 éves korától publikált, sokáig civil munka mellett kellett írnia (például postás is volt). A fordulópontot 1969-ben a Black Sparrow Press vezetőjének, John Martinnak az ajánlata jelentette. Később Bukowski így írt erről levélben:
„Két lehetőségem van: vagy maradok a postán és megőrülök…, vagy maradok itt kint, írót játszom és éhen halok. Úgy döntöttem, inkább éhen halok.”
Itt érdemes megjegyezni, hogy Martin a bizalmát és a pénzét egy szinte ismeretlen íróba fektette, ez viszont mindkettejüknek bőven megtérült: a Black Sparrow Pressnél jelent meg Bukowski szinte összes fontos munkája. (Magyarul hét év kihagyás után jelent meg újabb Bukowski-kötet, amibe itt beleolvashatsz, itt pedig a fordítóval készült interjúnkat találod.)
Azok a hírhedt felolvasások
Az akkor már régóta nagyivó Bukowski verses felolvasóestjei legendásak voltak, mert nemegyszer
a részeg, lármás tömeg csapott össze a részeg, dühös költővel.
Bukowskitól persze egyáltalán nem állt távol a polgárpukkasztás, az is terjedt róla, hogy náciszimpatizáns. Ha szeretnél egy kis ízelítőt kapni, milyen lehetett ezeknek az alkalmaknak a hangulata, nézd meg ezt az alig félórás videót:
Fotó: Bukowski Reads Bukowski - PBS