Helen Fieldinget most már sokkolja a Bridget Jones világának szexizmusa

Helen Fieldinget most már sokkolja a Bridget Jones világának szexizmusa

Könyves Magazin | 2020. július 06. |

Lassan húsz éve csetlik-botlik a vásznon Bridget Jones, 2001-ben mutatták be ugyanis a Helen Fielding regénye alapján készített filmet. A karakter először egy cikksorozatban tűnt fel, majd angolul 1996-ban jelent meg a Bridget Jones naplója (a harmadik könyvről szóló krititkánkat ITT találjátok), ám az azóta lezajlott erőteljes társadalmi változásokat mi sem mutatja jobban, minthogy írója sokkot kapott attól a mértékű szexizmustól, amelyet Bridget nap mint nap elszenvedni kénytelen.

Helen Fielding nem olyan rég a gyerekeivel nézte újra a filmet, amit megrendítő élményként írt le, és különösen azokat a részeket találta felkavarónak, ahol Bridget megjegyzéseket kap a külsejére vagy a fenekét markolásszák. Riasztónak nevezte azokat a régi viselkedésmintákat, melyek akkor az élete részei voltak, még úgy is, hogy hőse amúgy nem egy passzív áldozattípus, és a végén visszavág a zaklatóinak. 

Helen Fielding amúgy annak idején résztvett a forgatókönyvírásban, és most azt mondja, örökké hálás lesz Bridget Jonesnak, és örül, hogy a fiatal lányok továbbra is örömmel olvassák a könyvét. Vicces ugyanakkor , hogy az író szerint az exei közül sokan hiszik azt, hogy éppen ők inspirálták az egymással rivalizáló két férfit, akiket Hugh Grant és Colin Firth játszottak az adaptációban. 

Bridget Jones koronavirális naplót ír - Könyves magazin

Legutóbb hat éve írtunk Bridget Jones-ról és a naplójáról (akkor özvegy volt és két gyerek anyja), majd kijött a film, de azóta viszonylag nagy csend volt az ős-szingli körül. A koronavírus azonban ezt is megváltoztatta. Helen Fielding ugyanis koronavirális naplóba kezdett, amelyben Bridget Jones alaposan dokumentálja a karantén minden egyes percét.

Az író a könyv sikerét azzal a ténnyel magyarázta, hogy a legtöbb komikus helyzet eredője valami egészen sötét dolog. Szerinte annak idején kemény dolog volt szingli nőnek lenni – és ez meglátása szerint azóta sem változott. A könyvet annak idején úgy vetette papírra, hogy nem töprengett azon, milyen lesz majd a fogadtatása, ugyanakkor azt is mondta, ma már nem lenne képes megírni a sztorit. 

Forrás: Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Bridget Jones koronavirális naplót ír

A világ legismertebb szinglije a koronavírus miatt ugyancsak karanténba kényszerült, amelyet a megszokott stílusban dokumentál.

...

Könyvben is megjelennek a terhes Bridget Jones kalandjai

...

Nézz bele az új Bridget Jones-filmbe!

Flegma nő és rikító színű betűk: így lesz trendi a könyvborító

Flegma nő és rikító színű betűk: így lesz trendi a könyvborító

A tengerentúlon nagyot mennek az unatkozó nőket ábrázoló borítók.

Szerzőink

Valuska László
Valuska László

Tóth Krisztina: Nem igaz, hogy a szerző halott

Bakó Sára
Bakó Sára

Felültünk az Ithaka IC-re, hogy Ulysses és a szabadság nyomába eredjünk

Olvass!
...

A hatalom eddig férfi hangon szólt, ennek most vége - Olvass bele Mary Beard feminista kiáltványába!

A történelem során a nők ritkán kerültek hatalmi pozícióba, és ennek az ókorban kell keresnünk a gyökereit. 

...

Marabu, a karikaturista fantasy regényt írt: olvass bele!

Marabu ezúttal a varázslatot is belekeverte a politikába!

...

Meg tudja-e gyógyítani az Adria a traumákat? Olvass bele Csigó Katalin új könyvébe!

Mi köze egy 17. javasasszonynak és budapesti altatóorvoshoz?