Ora et labora! (azaz Imádkozzál és dolgozzál!), tartja a benedekrendiek jelmondata. Ebben benne foglaltatik természetesen a Biblia ismerete is. Herman, a podlažicei kolostor szerzetese azonban megszegte a bencés regulát. Azt nem tudjuk pontosan, miféle kihágást követett el, de a kilátásba helyezett büntetésből arra következtethetünk:
valami komolyabb dolog lehetett.
A bukott szerzetes, aki Luciferhez imádkozott
Rendtársai ugyanis a legenda szerint közölték vele, hogy befalazzák a cellája ajtaját. Az egyetlen lehetősége, hogy elkerülje az élve eltemetést, az maradt, ha egyetlen éjszaka alatt lejegyzi az összes korabeli tudást egy kódex lapjaira. Mi mást tehetett volna, nekiállt. Ám amikor csüggedni kezdett, mert be kellett látnia, hogy hamarosan véget ér a számára határidőül szabott éjszaka, segítségért folyamodott.
Csakhogy a Lucifer (vagyis fényhozó) nevű bukott angyalhoz fohászkodott.
Ha nem is így történt az eset, a történetben felfedezhetünk azért némi valóságmagot. Ezek közé tartozik például a Codex Gigasban található, karmokkal, két nyelvvel, zöldre mázolt arccal és hermelin ágyékkötőben ábrázolt sátánfajzatról készült illusztráció, ami miatt sokan az ördög Bibliájának nevezik a kötetet.
A világ összes tudása
Ami tartalmazza a Szentírás teljes szövegét, de megtalálható benne Sevillai Szent Izidor Etymologiae című enciklopédiája, Josephus Flaviustól A zsidók története, Prágai Kozma Cseh krónikája, egy kalendárium, egy sor történeti, etimológiai és fiziológiai tárgyú értekezés, továbbá a podlažicei kolostor szerzeteseinek listája is Mindezen felül pedig varázsigéket és további,
helyi jelentőségű érdekességeket is feljegyeztek a lapjaira.
Az összesen 160 szamár bőréből készült kötet 624 oldalas, közel 90 centiméter magasak és 49 centiméter szélesek a lapjai, a tömege pedig nem kevesebb mint 75 kiló. Ezzel pedig a Codex Gigas a világ legnagyobb fennmaradt középkori illusztrált kézirata.
Fél emberöltő egy éjszaka helyett
Egyes kutatók szerint a kódex összesen 5 év alatt készült el, az illusztráció megrajzolása pedig akár további 20 évet is igénybe vehetett. A Codex Gigas jelenleg a Svéd Nemzeti Könyvtárban tekinthető meg, a digitális változata viszont itt végiglapozható.
A sok-sok, a kötettel kapcsolatos rejtély egyike az, hogy miért öltöztette vajon a kizárólag uralkodóknak kijáró hermelinbe a kódex illusztrátora a pokolfajzatot? Talán a megírásában nyújtott segítség, valamint a sötétség fejedelmének kijáró tisztelet miatt.
Forrás: Open Culture
Nyitókép: Wikipedia