Vasárnap este zárult le az Antikvárium.hu online árverése, ahol ezúttal a térképek szerepeltek kimagaslóan, de Petőfi Sándor A királyokhoz című költeménye is kiváltotta a licitálók érdeklődését.
Pest és Buda a reformkorban
Rekordáron kelt el a spanyol származású mérnök, Carl Vasquez 1837-es sorozata, ami egyedülálló módon örökíti meg a reformkori Pestet és Budát. A különleges széria hatmillió forintért cserélt gazdát.
A térképészeti szempontból is impozáns díszmunkát színes litográfiák teszik még egyedibbé, ráadásul ezek éppen az 1838-as nagy árvíz előtti pillanatokban tárják elénk
a két település jellegzetes arculatát, meghatározó köztereit és épületeit.
Az album igazi különlegessége azonban négy színezett, illusztrált térképlap Pest és Buda térképeivel.
A spanyol származású, de magyarul író Vasqueznek egyébként több, hasonló stílusú térképe is ismert a korból, amelyek a Habsburg Birodalom további nagyvárosait, például Bécset, Prágát és Triesztet örökítik meg.
Szenczi Molnár és Petőfi
Ugyancsak magas áron kelt el Szenczi Molnár Albert 1608-ban megjelent Szent Bibliája (az Istennec Ó es Uy Testamentomanac prophetac es apastaloc által megiratott szent könyvei),
amelyért másfél millió forintot fizetett egy licitáló.
Az árverés egyik különlegessége (amiről mi is hírt adtunk korábban) Petőfi Sándor A királyokhoz című versének 1848-as röplap változata. Ez 530 ezer forintot ért meg a legkitartóbb licitálónak.
A magyar szabad sajtó első nyomtatott terméke a 12 pont volt, amelyet (amint a Most vagy soha! című filmben is láthattuk) az ablakon át szórtak ki a tömegnek Petőfiék.
1848. március 15-ét követően aztán újabb röplapok születtek. A következő hónap elején Petőfi A királyokhoz című verse is ebben a formában került a nyilvánosság elé.
A szöveg keletkezésének hátterében az áll, hogy a forradalom kitörése után a császár és király, V. Ferdinánd megígérte, hogy teljesíti a magyar országgyűlés küldöttségének követeléseit teljesítését. Azonban ezt nem tartotta be,
hiszen nem hagyta jóvá a jobbágyfelszabadításról és a független magyar kormányról szóló törvénycikkeket.
Mindezek hatására íródott Petőfi Sándor A királyokhoz című éles hangú szövege. Március 30-án tüntetések alakultak ki Pesten, a verset pedig április 1-én, röplapra nyomtatva kezdték el terjeszteni.
Forrás: Antikvarium.hu
Nyitókép: Wikipedia