Egy titkos afgán női könyvklub Orwell olvasásával dacol a tálibok ellen

Egy titkos afgán női könyvklub Orwell olvasásával dacol a tálibok ellen

Az Afganisztánt uraló tálibok megtiltották a nőknek az oktatásban való részvételt, de egy titkos könyvklub minden héten összeül, hogy Orwell vagy éppen Hemingway műveit olvassák.

bs | 2026. március 17. |

Négy fiatal nő ül együtt, és várja, hogy csörögjön a telefon. Amikor végre beérkezik a hívás, a megszólaló hang nehezen kivehető, de türelmesen várják, hogy a térerő javuljon, és elkezdhessék megbeszélni a választott olvasmányt – festi le a Guardian a titokban szerveződő könyvklub egyik alkalmát.

Nők könyvekkel és képzelőerővel

Az öt elhivatott barátnő minden csütörtökön összegyűlik, távol a tálibok rosszalló tekintetétől, hogy könyvklubot tartsanak. Nem szórakozásból olvasnak, hanem – ahogy ők fogalmaznak –, hogy megértsék az életet és a körülöttük lévő világot.

Csoportjukat „könyvekkel és képzelőerővel rendelkező nőknek” nevezik.

A nők többsége személyesen találkozik, de egy 21 éves lány másik kerületben él, így telefonon kell csatlakoznia. Még gyerek volt, amikor a tálibok kivonták a lányokat az oktatásból, így nem fejezhette be az iskolát. Most saját bevallása szerint az egész hete a könyvek körül forog.

Amikor betiltották, hogy iskolába járjunk, elvesztettem minden reményt.

Anyám biztatott, de tudtam, hogy a dolgok nem fognak javulni” – mondja. „Úgy döntöttem, hogy én is teszek valamit... és most van nekem ez az olvasókör.”

„Leírhatatlan izgalom”

Az olvasókör tavaly júniusi megalakulása óta megvitatott könyvek többsége klasszikus, és a legtöbb a hatalom, a szenvedés és a nők helyzetének kérdéseivel foglalkozik. A választott művek között szerepel George Orwell Állatfarmja, valamint Ernest Hemingway Az öreg halász és a tenger című könyve is.

george orwell
Állatfarm
Ford. Szíjgyártó László, Európa, 2022, 130 oldal
-

A távolabbról becsatlakozó lánynak néha fel kell másznia egy dombra, hogy elég erős internetkapcsolat legyen a telefonján, és letölthesse az éppen olvasott könyvet.

De megéri, mondja, és a bátyja is támogatja, aki arra biztatja, hogy bármi is történjen, folytassa.

„Leírhatatlan az izgalom, amit ezek a foglalkozások iránt érzek” – mondja.

Elvették tőlük a jövőjüket

Az UNICEF szerint több mint 2 millió nőt és lányt fosztottak meg az iskoláztatástól a tilalom bevezetése óta eltelt négy évben, és ez „katasztrofális” következményekkel jár az országra nézve. „A legtöbb nő, aki elfogadja az elnyomást, azért teszi így, mert nincs tisztában a jogaival. A könyvek, amiket olvasunk, a szenvedésről, a választásról és az erőszakkal szembeni ellenállásról szólnak – olyan dolgokról, amelyekkel mi magunk is nap mint nap együtt élünk” – mondta az egyik klubtag.

Egy másikuk éppen felvételt nyert az észak-afganisztáni Balkh Egyetemre jogot és politikatudományt tanulni, amikor bevezették a tilalmat.

„Azon az estén zárták be az egyetemeket a nők előtt, amikor indulnom kellett volna – mondja. „Reggelig sírtam. Az élet sötét lett számomra. Az olvasás és ez a csoport segített fokozatosan kilábalni ebből a rémálomból” – vallja be.

Ha egy nő tudatos, a család is tudatos.

Egy tudatos nő tudatos gyerekeket nevel. A tálibok félnek a tudatos nőktől. Ahhoz, hogy szembeszálljunk a tálibokkal, tudatossá kell válnunk és fejlődnünk kell – mindannyiunknak együtt” – teszi hozzá még.

(Guardian)

Fotó: Wikipédia (2006)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A tálibok betiltották a női szerzők könyveit az egyetemen

Emberi jogokról és a szexuális zaklatásról sem lehet beszélni az afgán egyetemeken.

...

Salman Rushdie: egy ma megalakuló palesztin állam hasonló lenne a tálibokéhoz

A New York-i Egyetemen tanító Rushdie azt mondja, furcsának tartja, hogy a palesztinok mellett tüntető progresszív hallgatók jelenleg „egy fasiszta terrorista csoportot támogatnak”.

...

A kabuli könyvesboltos továbbra is küzd a tálibok ellen

Shah Muhammad Rais újraépíti lerombolt gyűjteményét, és az interneten keresztül juttatja el a könyveket Afganisztánba.

Hírek
...

Ekkor temetik Nádasdy Ádámot

...

Radnóti Zsuzsa nevét viseli ezentúl a Kortárs Magyar Dráma-díj

...

Javier Bardem őrült pszichopata A rettegés foka remake-jében

...

Skandináv sztárszerzők érkeznek a 2026-os PesTextre

...

Havi 5 dollárért most elolvashatod Bob Dylan szövegeit – vagy mégsem?

...

Az ír Colm Tóibín lesz a 31. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége

A hét könyve
Kritika
A bálnák énekelnek, a nők hallgatnak Jodi Picoult első regényében
Spiró György 80 éves – „Engem a történelem sose érdekelt”

Spiró György 80 éves – „Engem a történelem sose érdekelt”

„A valóság utoléri az irodalmat” – hangzott el a 80 éves Spiró György estjén a Müpában. 8 érdekességet hoztunk.

Te milyen tárgyakat őriznél meg egy szerelemből? – Netflix-sorozatként éledt újra Orhan Pamuk regénye

Te milyen tárgyakat őriznél meg egy szerelemből? – Netflix-sorozatként éledt újra Orhan Pamuk regénye

Orhan Pamuk egyik legismertebb történetét, Az ártatlanság múzeumát dolgozta fel a Netflix. A kizsigerelő szerelem pedig képernyőn is ugyanolyan magávalragadó.

Szerzőink

Bakó Sára
Bakó Sára

Spiró György 80 éves – „Engem a történelem sose érdekelt”

chk
chk

A tudomány vagy a szerelem fontosabb? Öt regényt ajánlunk Jodi Picoult első kötete mellé