A kabuli könyvárus szerzője visszatért Afganisztánba

A kabuli könyvárus szerzője visszatért Afganisztánba

„A helyzet Afganisztánban csak romlott, mióta ott jártam” – nyilatkozta Åsne Seierstad.

hhz | 2024. május 28. |

A norvég Seierstad először a szeptember 11-i terrortámadás után, tudósítóként érkezett Afganisztánba. Ekkor találkozott Shah Muhammad Raisszal, akinek történetét A kabuli könyvárus című sikerkönyvében mesélte el. (Shah kitartó küzdelméről a tálibok ellen egy korábbi cikkünkben számoltunk be.)

Húsz évvel később Seierstad egyike annak a néhány újságírónak, akik a 2020-as tálib hatalomátvétel után visszatértek Kabulba. Az ott tapasztaltakról új kötetében, az The Afghansban (Az afgánok) számol be. Az író a Guardianen megjelent interjúban beszélt találkozásáról a Talibánnal, az afgán lányokat sújtó tiltásokról és A kabuli könyvárus következtében kirobbant jogi csatáról.

Női szemszög és rágalmazás

Åsne seierstad
A kabuli könyvárus
Ford. Feig András, Ulpius-ház, 2007

Seierstad munkásságában központi szerepet játszik az eltökéltség, hogy a közelmúlt történéseit a kabuli nők szemszögéből mutassa be. Érdekes módon éppen ez az, ami A kabuli könyvárus esetében egy egyévtizedes pereskedéshez vezetett.

A címszereplő Rais 2002-ben megnyitotta otthonát az író előtt, a könyv megjelenése után azonban rágalmazás és a magánélet megsértésének vádjával pert indított ellene. A könyv ugyanis, bár híven beszámolt a férfi hősiességéről, a családját gúzsba kötő patriarchális értékekre is kitért.

Seierstad úgy látja, Afganisztán és a nyugat, valamint a fundamentalizmus és a liberalizmus konfliktusa mellett az oktatásra vágyó nők és az elnyomó férfiuralom közti mindennapos küzdelemre is figyelmet kell szentelni. Kritikusai ezzel szemben azzal vádolták, hogy nyugati nőként kihasználta vendéglátóját és kolonizáló hozzáállással számolt be a helyi szokásokról.

A pert egy fellebbezést követően Seierstad nyerte: a norvég bíróság felmentette Rais vádai alól, és megállapította, hogy A kabuli könyvárus őszinte képet festett a férfi családjáról. 

A menekült és a tálib

Seierstad új könyve három afgán történetén keresztül mesél a tálib hatalomátvétel utáni Kabulról. Az első Jamila, egy afgán menekült, akivel Norvégiában találkozott. A nő rendkívüli élete a vidám és eltökélt ellenállás története: először a gyerekbénulással küzdött meg, majd az elvárással, hogy bátyjaival ellentétben tanulás helyett maradjon otthon. Az iskola befejezése után Jamila egy helyi szervezetben küzdött az afgán lányok és nők taníttatásáért – amíg 2020 után menekülni nem kényszerült.

Az afgánok második főszereplője Bashir, egy tálib vezető. Miután Seierstad megérkezett Afganisztánba, egy újságírón keresztül felkereste a helyettes külügyminisztert, és elmondta, hogy a Talibán egy magas rangú tagjával szeretne beszélni. A miniszter először csak nevetett („A mi mozgalmunkban nem beszélnek az emberek” – tájékoztatta Seierstadot), aztán mégis megadta az engedélyt.

Így jutott el Seier Bashirhoz, aki egy, az amerikai hadsereg távozása után üresen maradt villában lakik. A férfit abban a szellemben nevelték, hogy bosszút álljon apjáért, akit a biztonsági erők végeztek ki; tizenhatévesen bombákat telepített, húszévesen gerillavezérként harcolt az amerikai csapatok ellen.

A tálib vezetőség újdonsült magabiztosságát mutatja, hogy Bashir beengedte a norvég tudósítót a házába. Seierstad megfigyelőként részt vehetett a család életében, és hosszasan elbeszélgetett a férfi feleségeivel és lányaival, akik amúgy sem hagyhatták el a ház területét.

Egyre több tiltás

Jamila és Bashir története között feszül a harmadik nézőpont, ami egy fiatal afgán lányhoz tartozik. Ariana – akinek Jamilához és Bashirhoz hasonlóan nem ez a valódi neve – a 2020 előtti reformoknak köszönhetően végigjárta az iskolát, és a hatalomátvétel pillanatában szinte karnyújtásnyira volt attól, hogy jogi diplomát szerezzen.

Azóta Ariana életéből kiveszett minden szabadság, szülei pedig – akik a megbukott afgán kormány embereiként továbbra is büntetéstől rettegnek – arról győzködik, hogy adja fel a relatív liberalizmus éveiben felépített álmait és fogadja el a valóságot: egy elrendezett házasságot és egy törvények nélküli Afganisztánt.

„Csak még rosszabb lett a helyzet – mondta a Guardiannek Seierstad, miután a Talibán minden tizenegynél idősebb lányt eltiltott az iskolától. – Ariana elküldött egy videót a húgáról, akinek aznap volt az utolsó tanítási napja. Egyre csak sírt és azt ismételgette, »nem akarom abbahagyni«. És még csak nem is arról van szó, hogy iskola helyett majd elfoglalhatja magát valamivel. Aki nem jár iskolába, az a házát sem hagyhatja el.”

Nyitókép: Wikimédia

(Guardian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A kabuli könyvesboltos továbbra is küzd a tálibok ellen

Shah Muhammad Rais újraépíti lerombolt gyűjteményét, és az interneten keresztül juttatja el a könyveket Afganisztánba.

...
Hírek

Nem adja fel a kabuli könyvesboltos

A tálib hatalomátvétel óta csak két vevője volt, de kitart a kabuli könyvesboltos.

...
Hírek

A tálibok bevonultak Kabulba, a nyugatiak menekítik polgáraikat

Napok alatt omlott össze a központi kormányzat Afganisztánban, a tálib erők már az ország nagy részét ellenőrzésük alatt tartják és a hétvégén benyomultak Kabulba is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Újravágták az új Amerika Kapitány előzetesét a Trump elleni merénylet után

A Marvel közzétette az Amerika Kapitány: Szép új világ trailerének frissített változatát. Az átdolgozott verzióból azonban kimaradt az a jelenet, amelyben Isaiah Bradley Ross elnökre támad. Könnyen lehet, hogy mindennek a Donald Trump elleni merénylethez van köze.

...
Szórakozás

Madonna adott tanácsot a Deadpool & Rozsomák stábjának

Csütörtökön érkezik a mozikba a Deadpool & Rozsomák, a Marvel-univerzum régóta várt dobása, amiben Madonna ikonikus slágere, az 1989-es Like a Prayer is felhangzik. 

...
Szórakozás

Ki ez az izgalmas női karakter a Deadpool & Rozsomákban?

A Deadpool & Rozsomákot csütörtöktől vetítik a mozik, a legújabb trailerben pedig felbukkan egy szereplő, ami miatt a film még érdekesebb lehet. Kicsoda X-23 és vajon mit készít elő a filmbeli jelenléte?

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.