Tíz évvel ezelőtt, 2014. április 14-én a Boko Haram elrabolt 276 iskoláslányt, és a Sambisa-erdőbe hurcolta őket. A chiboki lányokként elhíresült túszok esete világszerte nagy visszahangot váltott ki, és felhívta a figyelmet az ország északi részét 2009 óta rettegésben tartó terrorszervezetre. Ezt a történetet dolgozza fel A baobab árnyékában című kötet.
Megrázó történet
Két író-újságíró, a nigériai Adaobi Tricia Nwaubani és az olasz Viviana Mazza – aki a könyv utószavát írta – közösen látott neki, hogy interjúkat készítsenek az elraboltak családjaival és a megmenekült lányokkal. Ezekből a beszélgetésekből született 2018-ban A baobab árnyékában, egy elsodró erejű, végtelen tapintattal és együttérzéssel megírt regény,
ami Atlasz Florina fordításának köszönhetően 2024-től magyarul is elérhető.
Az Ampersand kiadó gondozásában megjelent kötetről kritikánkban azt írtuk, „A baobab árnyékában végtelen együttérzéssel, ugyanakkor kérlelhetetlen pontossággal számol be a Ya Tát és társait a Boko Haram fogságában sújtó szörnyűségekről: a nemi erőszakról, a kényszerházasságokról, az éhezésről és az erőszakos iszlamizációról. Ya Ta szemén keresztül figyeljük, ahogy rabtársai közül többen átveszik a Boko Haram tanait, miközben ő maga is kétségekkel küzd, és a túlélésért folytatott küzdelemben napról napra veszti el emberségét.”
Ahogy az utószóban Mazza írja: „Arra törekedtünk, hogy a lányok ne puszta számként kerüljenek be a köztudatba, hanem hús-vér emberként ismerje meg őket a világ:
tudásra szomjazó, céltudatos, szeretetre méltó lányokként, akiket hazavár a családjuk”.
Az író Budapestre érkezik
Adaobi Tricia Nwaubani szeptember 1-jén Budapestre látogat, és délután 17 órakor a lipótvárosi Láng Tékában dedikálja a könyvét. Vasárnap egyébként is érdemes lesz betérni a 35. születésnapját ünneplő könyvesboltba, ugyanis Balogh Gyula, Bíró Kriszta, Bolgár Dániel, Bolgár György, Bródy János, Darvasi László, Dés László, Dési János, Cserna-Szabó András, Forgács András, Für Anikó, Gábor György, Gerlóczy Márton, Grecsó Krisztián, Jeszenszky Géza, Karácsony Gergely, Kácsor Zsolt, Kemény Lili, Kepes András, Kerényi Péter, Köves József, Krusovszky Dénes, Kukorelly Endre, Kulcsár István, Kun Zsuzsa, Mautner Zsófi, Nádor Éva, Németh Gábor, Nyáry Krisztián, Parti Nagy Lajos, Pataki Éva, Rényi Ádám, Rózsa Péter, Saly Noémi, Spiró György, Stefano Bottoni, Szántó T. Gábor, Szunyogh Szabolcs, Szűcs Dóra, Váradi Júlia és Závada Pál is dedikálja majd a köteteit.