„Minden előzetes intézkedést megtettünk” – nyilatkozta az angol Penguin Books kiadó a napokban kirobbant A tenger útja könyv körüli üggyel kapcsolatban. Állítólag a Raynor Winn és férje hosszas küzdelmeit bemutató memoár számos ponton hazugságot tartalmaz, de a kiadó kitart a regény hitelessége mellett, az igazán nyomós indokok ellenére is.
A tenger útja a házaspár 32 évvel ezelőtt kezdődött közös történetét meséli el: a könyv szerint egy rossz befektetés miatt elvesztették a házukat, ráadásul időközben kiderült, hogy a férj egy ritka betegségben szenved, de mindezek tudatában nekivágtak, hogy gyalog átszeljék Angliát.
A napokban viszont megjelent egy oknyomozó cikk a The Observerben, ami azt állítja, hogy nem minden úgy történt, ahogy írták.
A kiadó egy BBC-nek küldött nyilatkozatban azt állítja, hogy a könyv minden szükséges ellenőrzésen átment a megjelenés előtt, és egy szerződést is kötöttek a szerzővel, ami garantálja a könyv hitelességét, ahogy az általában a non-fiction köteteknél szokás.
Állítólag a könyvet ügyvédek is megvizsgálták, biztosítva annak hitelességét.
Az író jelenleg is ügyvédekkel dolgozik az ügyön, állítja, hogy a könyv a saját, igaz történetét meséli el. Ugyanakkor a botrány hatása már érezhető: a cikk megjelenése után egy egészségügyi alapítvány megszakította a kapcsolatot az íróval, és könyvbemutatókat is le kellett mondani.
A könyvből film is készült azonos címmel, a stáb egyelőre igyekszik elhatárolódni a botránytól.
(BBC)
Fotó: Wikipédia