Orosz István: A hasonmás (részlet) - konyvesmagazin.hu

Orosz István grafikusművész, rendező, író évtizedekig építette álnéven a titokzatos dokumentumfilmes, Rév Júlia mítoszát, akinek valahogy soha nem vetítették le egy filmjét sem, bár nagyon izgalmas témákkal foglalkozott. Ezt az „életművet” mutatja meg, dolgozza fel és egészíti ki Orosz legutóbbi kötete. 

Orosz István
A hasomás – A Rév Júlia-dosszié
Helikon, 2024, 352 oldal
-

Rév Júliát különösen foglalkoztatták a XX. századi történelem titkai, és konok kitartással, számtalan embert meginterjúvolva jutott el a lehetséges magyarázatokig. S hogy milyen kérdéseket kutatott? Hogy valóban volt-e Rákosinak dublőre, s talán az is lehetséges, hogy 1956 nyarán igazából ő távozott a Szovjetunióba? Hogy Kádár János egy festménnyel üzente meg: nem volt más lehetősége, mint hogy felakasztassa Nagy Imrét? Hogy Elbert János halálához komoly köze volt Andropovnak, aki egy zabigyerek titkát próbálta rejtegetni? Hogy az általunk ismert Csontváry-festmények valójában másolatok? És így tovább...

Meghökkentő verziók, s mondhatjuk, hogy ez csak Orosz István játéka – bár nagyon is komoly játéka – a történelemmel. De az is lehet, hogy mindez – nagyjából, talán, többé-kevésbé – úgy történt, ahogy Rév Júlia soha be nem mutatott dokumentumfilmjeinek irodalmi átirataiban olvashatjuk.

Orosz István: A hasomás – A Rév Júlia-dosszié (részlet)

A dublőr 

Az 1980-as évek végén, a 90-es évek elején forgatott dokumentumfilm az egyik riportalany kérésére nem kerülhetett nyilvánosságra. A film interjúinak a lejegyzett változata itt olvasható először. 

Rév Júlia újságíró vagyok, 1989-ben egy vidéki város körzeti  tévéstúdiójában szerkesztőriporterként dolgoztam. Az ottani  munka során véletlenül kerültem kapcsolatba az akkor 64 éves  K. Ilonkával. Teljes neve közléséhez nem járult hozzá, sőt azt  kérte, hogy a vele fölvett beszélgetés 30 évig ne legyen publikus. Először kamera elé sem akart állni, hosszas rábeszélésre vállalta  csak a hamarosan bemutatandó interjút, miután belátta, olyan  fontos és meglepő részleteit ismeri a közelmúlt magyar történelmének, melyeket rajta kívül senki mástól nem tudhatnánk meg. 

– Hogyan szólíthatom? 

– Lehet, kérem, Ilonkának. 

– És még hogy lehet? 

– Azt nem szívesen… 

– Nem is arra gondoltam, hanem tudja, a másik… 

– Ja, az Eufrázia, azt már lehet mondani, azt úgyse…  szóval ez lett volna a nevem. Novícia voltam a nővéreknél,  de aztán épp föloszlatták a rendet, amikor… 

– Novícia? 

– Igen, azt jelenti, hogy próbaidős. 

Apáca lettem volna, örökfogadalmas, és akkor soror Eufrázia lett volna a nevem, a megváltós. 

– Megváltós? 

– Megváltósok. Igen, így hívták őket. Az Isteni Megváltóról Nevezett Nővérek rendje, vagy más néven Nie derbronni Nővérek. Aztán 1950 nyarán az lett mondva,  hogy átalakul a rend, újjáalakul, csomagoljunk, mert  máshova költözünk, de nem újjáalakulás történt, hanem  feloszlatás. Mindnyájunkat elküldtek Piliscsabáról.

– Odavaló volt? 

– Nem, dehogy, a rendház volt ott, én dunántúli voltam, Ozmánbük, Zala megye. Körmend és Egerszeg között. 

– És hogy került kapcsolatba Rákosi Mátyással? 

– Hát vele azért nem… 

– Hanem kivel? 

– Hát, ahogy vesszük. Lehet mondani, hogy mégis Rákosi Mátyás, csak mégsem egészen… 

Álljunk meg egy percre, mert a mai fiataloknak talán már nem  sokat mond az elhangzott név, Rákosi Mátyás neve. Pedig ő  volt a világháború utáni évtized, az 1945 és 1956 közti időszak legismertebb politikusa. Rákosi-kornak hívták az időszakot, olykor meg úgy, hogy a személyi kultusz évei. Ennek legkirívóbb  formája a szovjet generalisszimusz, Sztálin kultusza volt, magát a kifejezést is – kult licsnosztyi – vele kapcsolatban használta  először az őt váltó új pártfőtitkár, Nyikita Hruscsov, Magyarországon pedig Rákosi Mátyás neve fonódott össze a kifejezéssel. Az itthoni kultusz 1952-ben, Rákosi 60. születésnapján teljesedett ki. A Magyar Híradó- és Dokumentum Filmgyár egy 22 perces dokumentumfilmet készített az alkalomra. A műsorunkban megjelenő mozgóképek zömét is ebből a Filmarchívumban  megtalálható dokumentumfilmből válogattuk. A születésnapra megjelent könyvek, albumok, kiállítások, munkaverseny-felajánlások mellett

hihetetlen mennyiségű ajándékkal köszöntötték Rákosit.

Nagyjátékfilm azonban, bármily meglepő, nem  készült az életéről. Vajon miért? Erről kérdeztem Hajó Jánost,  az archívum munkatársát. 

– Ugye, fura? Pedig mennyit mondták, hogy minden mű vészetek közül a film a legelső! Magától Rákositól is hallhattuk, a Párt is folyvást a filmipart ajnározta, minden fórumon elmondták, hogy stratégiai ágazat. A születés napi csúcsajándék egy hatvanperces játékfilm lett volna,  ami Rákosi életéről szól, és ami, most már nyugodtan  elárulhatom, természetesen tervbe is volt véve. Ahogy  Sztálin hetvenedik születésnapjára elkészült a Sztálint  dicsőítő Sztálingrádi csata című film, Rákosiról is forgatni  akartunk egy életrajzi filmet, ráadásul a téma fontosságának megfelelően egy színes filmet, ami ritkaság volt  akkoriban. Annyira ritka, hogy ez lett volna a második Magyarországon forgatott színes nagyfilm. 

– Mint születésnapi ajándék? 

– Az ilyen hosszú film, pláne ha színes, túl nagy költség ahhoz, hogy titokban lehessen csinálni, ezért a tényleges forgatás megkezdése előtt elhatároztuk, pontosabban elhatározta a pártvezetés, mert Révaiék természetesen tudtak a dologról, hogy beszámolunk róla Rákosinak. Amikor bemutathattuk, elég előrehaladott állapotban volt a dolog, a szinopszis kész volt, többé-kevésbé a forgatókönyv is, a dramaturgián, akkoriban „szövegkönyv szerkesztőségnek” hívták, kiváló minősítést kapott, s noha  a rendező személye még nem lett kijelölve, Bán Frigyes  és Keleti Márton nevét emlegették legtöbbször, mert tudtuk, hogy a film fontossága miatt a rendezőről úgyis a  minisztérium Filmfőosztályán, illetve a Párt Központi  Vezetőségén fognak dönteni, tehát a rendező még nem volt fix, a filmgyártást megelőző legkényesebb részen,  a szereplőválogatáson azonban már túl voltunk. Azt terveztük, hogy Rákosinak nem úgy tesszük föl a kérdést,  hogy legyen-e film, hanem miután a szereplőválogatás  során felvett anyagot megmutatjuk, azt kérdezzük,

kiről tudja leginkább elképzelni, hogy megszemélyesítse, hogy a vásznon hiteles Rákosi Mátyásként jelenjék meg? 

Kilenc, egyenként hárompercesre összevágott anyaggal készültünk: zömök, kopasz, középkorú férfiak szerepeltek mindben, és hogy egyszerűbb legyen a választás, ugyanazokat a jeleneteket játszották el egymás után. Népbiztosi uniformisban távcsövezték a frontot, csíkos rabruhában  lelkesítették börtöntársaikat, usankában osztogatták a propagandalapokat a fogolytáborokban, panyókára vetett felöltőben rázták ismeretlen elvtársak kezét, ingujjra vetkezve morzsolgatták a búzakalászokat, kigombolt mellényben szürcsöltek bele az újborba, és nyakkendősen szónokoltak sarló-kalapácsos emelvényekről. Nemcsak totálok voltak, csináltunk szuperközeliket is. Mondtuk az  illetőnek, most legyél gondterhelten elmélkedő, most cinikusan kétkedő vagy jóságosan mosolygó, most gyűlöld az imperialistákat, most meg érzékenyülj el a szovjet nép nagy áldozatán – és a szereplőink pontosan megcsinálták. 

Na persze levetítettük nekik az összes föllelhető híradót, hogy képben legyenek. Némelyikük majdnem jobb  volt, mint az igazi. Itt a közelben, a pasaréti filmgyárban  lett fölvéve az anyag, tíz nap forgatás, két vagy három nap  vágás, de előtte a főszereplők, a Rákosik megtalálására  tényleg hónapok mentek rá. 

– Hogyan keresték őket? 

– Egy ilyen akciót nem lehet nyilvánosan meghirdetni, nem lehet szétkürtölni, hogy jelentkezzenek olyanok,  akik hasonlítanak Rákosira, és úgy érzik, hogy színészi  tehetség is szorult beléjük – ráadásul csak olyanok jelent kezzenek, akiket múltjuk és ideológiai képzettségük is alkalmassá tesz egy ilyen szerepre. Járni kellett a színházakat, a művelődési házakat, felkeresni a kultúrbrigádokat,  az üzemi önképzőköröket, érdeklődni a szakma legjobb  ismerőitől, és legfőképp bízni kellett a szerencsében. Igen, azt hiszem, szerencsénk is volt. Tudja maga, hogy ki az az Alekszej Gyikij? Vagy hogy ki volt? 

– Nem tudom. 

– Na, hát ő volt a minta, de simán lefőztük. Ez a Gyikij, Alekszej Gyenyiszovics Gyikij egy szovjet színész volt, aki Sztálint játszotta a Sztálingrádi csatában meg aztán más  propagandafilmekben.

Szerintem nekünk mind a kilenc  Rákosink jobb lett volna a híres Gyikijnél. De most már mindegy.

Amikor meg lett vágva és össze lett ragasztva az  anyag, egyben volt a kilencszereplős film, felkerestük vele  Rákosit. Először kedves volt, az új fotólaborját mutogatta, a MOM ajándékát, meg a fényképezőgépeit. A Leicát, amit állítólag Sztálintól kapott. A Lóránt utcai villa földszintjén volt egy moziterem is, saját 35-ös vetítővel. Jó hangulatban  kezdtük nézni a félórás anyagot, aztán hirtelen megváltozott minden. Nem magyarázkodott, csak fölállt, közölte a  hirtelen fölkapcsolt fénytől hunyorgó stábbal, hogy nem  lesz Rákosi-film, és ránk csapta az ajtót. 

– Így ért véget a…? 

– Nem egészen. Eltelt néhány hét, 1952 nyarán történt a  dolog, inkább már a nyár vége felé, amikor csöngött a telefon a pasaréti filmgyár titkárságán. A Rákosi-irodát vezető Simon Jolán volt a vonal másik végén: Rákosi elvtárs újra  szeretné látni az anyagot, azt kéri, vigyük föl neki, de ne csak az összevágott castingot, hanem a vágatlan anyagot, a negatívokat, sőt a szereplőkkel kapcsolatos dokumentációt is. Magyarázkodásunk, hogy az összes muszter végig nézése órákig, akár egy napig is eltarthat, nem érdekelte a hölgyet – aki egyébként Péter Gábor felesége volt, tudja, az ÁVH-t vezető Péter Gáboré –, másnap déli tizenkettő a határidő, és passz. Már nem tudom, honnan szereztük  a fekete Chevroletet, azzal mentünk föl a villához, jött a  filmgyári párttitkár, az igazgató, a forgatókönyvíró, és én is mehettem mint majdani operatőr.

Ünnepi hangulatban voltunk, azt hittük, hogy végre zöld utat kapunk,

de Rákosit nem is láttuk. Az őrök átpakolták a csomagtartóból  egy kerekes zsúrkocsira a filmdobozokat, papírt sem adtak  róluk, és mehettünk isten hírivel.

– És később kiderült valami? Megtudták, hogy mi lett  az anyaggal? 

– Amikor érdeklődtünk, csak kitérő válaszokat kaptunk, aztán egy idő után már nem is firtattuk a dolgot,  mert úgysem lett volna idő a forgatásra, hogy tudniillik a születésnapig meglegyen a mozi. 

– Komoly veszteség lehetett. 

– Óriási pénzek mentek el az elkezdett és aztán leállított mozikra. Makk filmje, az Úttörők már majdnem kész volt, Ranódy Csillagosokja is jól állt, amikor leállították, de még sorolhatnám. A mi filmünk ezekhez képest nem volt  nagy anyagi veszteség, inkább azt furcsálltuk, hogy miért. Mert ideológiai kifogás, az szóba sem jöhetett. 

– A fölvett anyagok tehát… 

– Igen, lehet, hogy egy kicsit sokat beszéltem, a lényeg  csak annyi, hogy ott voltak Rákosinál a hasonmások.  Egyik-másik már a maszkmester beavatkozása előtt is  nagyon élethű volt, és mivel a zömük képzett és gyakorlott színész, megtévesztően tudták utánozni a pártvezér mozdulatait, gesztusait, sőt hanghordozását is. 

– Szóval, ha alteregóra lett volna szüksége, akkor kedvére válogathatott. 

– Igen. 

– És vajon válogatott? 

– A híradókat nézve volt néha olyan érzésem, hogy talán valamelyik színészünk utánozza benne Rákosit, egy  fogadáson pedig, ahova valami véletlen folytán én is meghívást kaptam, összeakadt a tekintetünk, s mintha valami  kínos vigyor futott volna át az arcán.  

– A kilenc hasonmás közt emlékszik valakire, aki alkalmasnak látszott egy életfogytiglani dublőr szerepre?

– Tízen voltak. 

– Mintha kilenc filmről beszélt volna. 

– Na igen, kilenc filmet csináltunk, de az egyikben  ketten… 

– Két Rákosi szerepelt? 

– Bonyolultabb. Találtunk egy ikerpárt, egypetéjű ikrek, kiköpött Rákosik, akik ragaszkodtak hozzá, hogy ne  külön, hanem egy személyként számoljunk velük, mert volt valami más elfoglaltságuk, ami miatt hol az egyik,  hol a másik ért csak rá. Arról nem beszéltek, mi az a másik munka, belementünk, hogy egyik nap az egyik jön,  a másik nap meg a másik, mert jók voltak, és tényleg nem  vettük észre a különbséget. Annyira nem, hogy ha nem  jelentették volna be, észre sem vettük volna, hogy a páratlan napokon Éliás jön, a párosokon meg Tóbiás. 

– Éliás és Tóbiás? 

– Az igazi nevükre már nem emlékszem, a hangosító nevezte így őket, aztán rajtuk ragadt. Egyformák voltak, mint két dödölle, és persze olyanok, mint Rákosi. 

– Szóval tíz hasonmás volt. Emlékszik köztük valakire,  aki alkalmasnak látszott egy esetleges dublőr szerepre?

– Nézze, amikor kiválasztottuk a hasonmásokat, nekünk eszünkbe sem jutott, hogy bármelyikükből Rákosi  helyettesítője lehet. Mi színészt kerestünk egy néhány hetes vagy hónapos forgatáshoz.

A politikai megbízhatóságukat is csak annyira vizsgáltuk, mint bármely más produkció főszereplőjét.

Na jó, annál talán kicsit jobban, de annyira semmiképp, amennyire egy igazi dublőr esetében szükséges. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Rákosi a dísztribünről nézte végig, hogy a lelátó leszakad

Csillag Péter és Dénes Tamás Budapest futballkönyve című kötetében egymásnak adják a lasztit az örkényi abszurdba forduló és a politikai krimivel felérő olvasmányos és információgazdag történetek.

...
Podcast

Nádas Péter a Rákosi-villáról, gyilkosságról és az első novellájáról

Nádas Péter 1962 karácsonyán fejezte be első elbeszélését, A Bibliát. A szöveg először 1965-ben jelent meg az Új Írásban. Nádas Péterrel diktatúráról, az alkotói folyamat indulásáról, erőszakról, Rákosi villájáról és egy megbánt elbeszélői nézőpontról beszélgettünk.

...
Kritika

A Páternoszter megmutatja a Rákosi-rendszer legabszurdabb oldalait

Orosz István grafikusművész első regénye, a Páternoszter több nézőponton, többszörös elbeszélésen keresztül világítja meg, milyen volt az élet az 50-es évek Magyarországán, és milyen abszurd, groteszk vagy tragikomikus eseményeket idézett elő a Rákosi-korszak személyi kultusza.

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

...
Beleolvasó

Umbria mindenki szívét elrabolja, aki szeret élni és enni – Olvass bele a Péterfy házaspár új könyvébe!

A Péterfy-házaspár könyve az olaszországi Umbria varázslatos tájaira kalauzolja az olvasót.

Hírek
...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Stephen King lemondaná az Oscar-gálát

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában