„Egyszer csak azt hallottam: emgépének hívnak, mint egy harisnyamárkát. Úgy is maradtam. Színikritikák, tárcák, vegyes újságizék alá három betűvel jegyeztem magam” – írja Molnár Gál Péter, a Kádár-kor meghatározó kritikusa, színházi egyénisége. A Népszabadságba évtizedeken át írt szellemes, élvezetes, de sokszor kíméletlen és elfogult színikritikái megkerülhetetleneknek számítottak. 2004-ben derült ki, hogy Luzsnyánszky Róbert néven 1963-tól 1978-ig az állambiztonság ügynökeként tevékenykedett. „Álnevek, fedőnevek, becenevek, gúnynevek lélektanához nem konyítok. Kétféle fedőnév lehetséges. Tökéletesen elrejtőzik az egyik – olvasható MGP visszaemlékezésében. – A magam fedőneve infantilisan megőrzött némi személyes jelleget. Unalmas gimnáziumi órákon, abban az életkorban, amikor keresi valaki a személyiségét: gyakoroltam különféle névaláírásokat. A grafológiai játék egyik változataként találtam ki ezt a mesterkélten ostoba nevet: Luzsnyánszky Róbert.”
MGP ügynöki múltja megrázta a színház világot, ő pedig szinte azonnal írni kezdte életét, beszervezésének történetét. A készülő könyvről több lap is hírt adott, a szöveg végül mégsem jelent meg. A könyv szakmai tanácsadója, Lakos Anna előszavában felhívja a figyelmet arra, hogy a kézirat töredékes: „Szerkesztetlen. Pontatlan. Tele tévedéssel. Emlékezete sokszor cserben hagyta, nem ellenőrizte a leírtakat. A rá amúgy nem jellemző pongyola, rosszul megfogalmazott mondatokat sem javította. A kirekesztett, magányossá vált embernek sem ideje, sem ereje nem volt, hogy mindezt megtegye. Már kiírta magából a történetét.”
A Coming out című kötet rendhagyó módon a Függelékkel kezdődik. Ebben a fejezetben gyűjtötte össze Molnár Gál Péter az „utca emberének” véleményét ügynöki múltjáról: a neki küldött indulatos üzeneteket, újságcikkek részleteit, színészek és rendezők nyilatkozatait. Megzsarolásának és beszervezésének története, a tartótisztek és a konspirációs lakások leírása mellett rendkívül színes, szórakoztató és tűpontos portrékat közöl kortársakról, kollégákról, színészekről, rendezőkről, barátokról és ellenségekről, sokakról azok közül, akikkel hosszú és gazdag élete során összeakadt.
A Tények és Tanúk sorozatban megjelenő könyvről ma délután 17 órakor, az Összekötve című műsorunkban Schmal Alexandrával, a kötet szerkesztőjével fogunk beszélgetni a Könyves Magazin Facebook-oldalán. (Az Összekötve eddigi adásaiban többek közt olyans szerzőkkel, szerkesztőkkel és fordítókkal beszélgettünk, mint Totth Benedek, Grecsó Krisztián, Orvos-Tóth Noémi, Závada Pál, vagy Scholz László. Nézzétek vissza a beszélgetéseket ITT.)
Olvass bele:
Molnar Gal Peter Coming Out... by konyvesblog on Scribd