Olvass bele a Jurassic Park szerzőjének posztumusz techno-trillerébe!

Olvass bele a Jurassic Park szerzőjének posztumusz techno-trillerébe!

A Jurassic Park, a Vészhelyzet és a West World alkotója, Michael Crichton regénye 16 évvel a halála után jelenhet meg. Olvass bele a Kitörés című techno-trillerbe, amit James Patterson fejezett be!
Könyves Magazin | 2025. május 16. |

Évtizedekig tartó munka végére került pont 2024 nyarán, amikor a 2008-ban daganatos betegségben elhunyt író, Michael Crichton (Vészhelyzet, Jurassic Park, West World) félbehagyott kéziratából és az ahhoz készült jegyzeteiből James Patterson (Alex Cross sorozat) befejezte a Kitörés című techno-thrillert. Crichton felesége, Sherri tizenöt évig kereste a megfelelő embert, aki befejezhetné férje munkáját: Crichton több mint húsz éven át szenvedélyesen gyűjtött anyagokat vulkánokról és Hawaiiról, hogy megalkothassa az ökológiai katasztrófa lehetőségét is magában hordozó vulkánkitörés történetét. A különleges együttműködésről mi is beszámoltunk, ahogy arról is, hogy a kötetből filmet is forgatnak. 

A regényben a Mauna Loa vulkán kitörésére készülnek Hawaiin, és az előzetes számítások szerint a láva egy katonai bázis felé veszi majd az irányt. A Hawaii Vulkánmegfigyelő Központ vezetőjét, John MacGregort egy kórházban fekvő tábornok a hadsereg egy szörnyű hibájára próbálja figyelmeztetni.

Michael Crichton James Patterson
Kitörés
Trend Kiadó, 2025, 408 oldal, Fordította: Hudácskó Brigitta

Michael Crichton, James Patterson: Kitörés

1.

Honolii Strand, Hilo, Hawaii
2025. április 24., csütörtök
A kitörésig hátralévő idő: 116 óra 12 perc 13 másodperc

– Dennis! – A parton John MacGregornak kiabálnia kellett, hogy a hullámok zaján át is meghallja őt a szörfös. – Mi lenne, ha nem fullban tolnád a kūkaét?

A gyerekek, akiket MacGregor edzett, hallották már ezt a szót korábban, és pontosan tudták, hogy nem dicséretképpen hangzik el. A kūkae hawaii nyelven azt jelentette, hogy „buggyant, dilis”, és amikor MacGregor használta, az bizony arra utalt, hogy valaki úgy viselkedik a vízben, mintha még életében nem állt volna deszkán. Vagy éppen azt, hogy hamarosan a deszka alatt fogja találni magát.

Mac harminchat éves, elismert szörfös volt, vagy legalábbis fiatalabb korában annak számított, még mielőtt a térde hangosan tiltakozni nem kezdett minden alkalommal, amikor leguggolt a deszkán. Jelenleg a sport iránti szenvedélyét ezeknek a tizennégy, tizenöt és tizenhat éves hilói gyerekeknek a trenírozásába csatornázta, akik közül a csapat fele mostanra már otthagyta az iskolát.

Hetente négy délután jöttek ki erre a partszakaszra, ami csupán három kilométernyire feküdt Hilo belvárosától, és néhány órára ők is részesei lehettek annak, amit a szigetlakók „képeslap Hawaii”-nak hívtak, és amit a legtöbben csak tévéműsorokból, filmekből vagy a kereskedelmi kamara prospektusaiból ismertek.

– Mit csináltam rosszul, Mac bá? – kérdezte a tizennégy éves Dennis, amikor kijött a vízből.
– Kezdjük azzal, hogy az nem is a te hullámod volt, hanem Meléé – felelte Mac.

Egy korallzátony mentén húzódó szabad partszakasz végében álltak. A helyi szörfösök jó partnak tartották Honoliit, különösen azért, mert az erős áramlatok miatt az úszók nem nagyon merészkedtek oda, így az egész part a gyerekeké lehetett.

Utoljára Lono került elő a vízből.

Lono Akani apa nélkül nőtt fel, anyja pedig szobaasszonyként dolgozott a Hilo Hawaiian Hotelben. A tizenhat éves fiú volt Mac kedvence. Olyan természetes tehetsége volt a sporthoz, amelyről Mac csak ábrándozhatott az ő korában.

Mac figyelte, ahogy Lono egy Thurso Surf deszkán guggol, amelyet ő maga vett a gyerekeknek. Még a partról is látta, hogy a fiú mosolyog. Biztos, hogy egy nap majd ez a fiú is megleli a félelmet az óceánban. Vagy a félelem találja meg őt. Erre azonban nem ma fog sor kerülni: Lono hibátlanul lovagolta meg a hullám belső ívét.

Lono kiúszott, hóna alá csapta a deszkáját, és odasétált a parton várakozó Machez.

– Köszönöm – mondta.
– Mit köszönsz?
– Hogy emlékeztetsz arra, hogy mindig figyeljem, amikor a hullámok sorozatban jönnek – felelte a fiú. – Ezért voltam türelmes, ya,* ahogy mindig mondod, és kivártam azt a hullámot, amelyiket akartam.

Mac meglapogatta a fiú vállát.
– Keiki maika‘i.
Jó fiú.

Ekkor hallották meg az égzengést. Érezték is, hogy megremeg a part a lábuk alatt, és mindketten megtántorodtak.

A fiú nem tudta, hogy felfelé vagy lefelé nézzen. De MacGregor megértette, mi történt: fel tudta ismerni a vulkáni rengéseket, amelyeket gyakran a gázkitörésekkel hoztak összefüggésbe. Felnézett a sziget fölötti égboltra. A gyerekek is ugyanezt tették. Erről Macnek eszébe jutott valami, amit az egyik tanára mondott még az egyetemen a vulkánokról és „a veszély szépségéről”.

Amikor a föld lecsendesedett, érezte, hogy rezegni kezd a telefon a zsebében. Felvette, Jenny Kimura pedig így szólt a vonal másik végén:

– Mac, hála az égnek, hogy felvetted!

Jenny tudta, hogy amikor Mac a szörföseit edzi, nem szereti, ha apró-cseprő munkahelyi dolgokkal zavarják. Viszont a sajtótájékoztató csak egy óra múlva kezdődik, így ha Jenny keresi, akkor biztosan nem valami apróságról van szó.

– Mi a baj, Jenny?
– Gázkitörés van – felelte a nő.

Nem, ez egyáltalán nem apróság.
– Hō‘o‘opa‘o‘opa** – szitkozódott Mac, mintha ő is a tizenéves srácok egyike lenne.

* A „ya” gyakran használt szócska a beszélt hawaii pidzsin nyelvben. Funkciója leginkább a magyar „ugye” működéséhez hasonlítható: a beszélő ennek használatával szeretne megbizonyosodni arról, hogy a beszélgetésben részt vevő másik fél egyetért az elhangzottakkal. (A lábjegyzetek a fordító megjegyzései.)
** Nyomorult, béna (hawaii).

2.

Mac tekintete újra és újra a két csúcsra tévedt. A szigeten élők számára a két vulkán olyan volt, mint a mágnes.
– Hol? – kérdezte Jennyt, és érezte, hogy elszorul a mellkasa.
– A csúcsnál.
– Indulok – felelte. Bontotta a hívást, majd odakiáltott a szörfösöknek: – Bocs, fiúk, de tipliznem kell!

Dennis hangosan kurjongatni kezdett.

– Tiplizni? Mac bá, ezt a száján se ejtse ki többet.
– Jó, akkor húznom kell vissza dolgozni. Így már jobb? – kérdezte Mac.
– Rajah dat!* – kiáltott vissza Dennis vigyorogva. – Termelni kell a GDP-t, tesó. – A fiúk időnként a szigeten beszélt pidzsin angolt használták, ez is a tinédzserkori pózolás része volt.

Mac visszaindult zöld furgonja felé, Lono pedig utánaszaladt. A fiú hátrafésülte vizes haját, a deszkát pedig még mindig a hóna alatt szorongatta. A tekintetéből komoly aggodalom sütött.

– Nem a Kīlauea volt az, ugye? – kérdezte Lono halkan, a sziget legkisebb vulkánjára utalva.
– Nem – felelte MacGregor. – Különben is, honnan tudsz erről, Lono?
– A Kīlauea rengései mindig gyorsak és reszketősek, ya? Mint a hullámok, egyik a másik után, aztán meg elhalnak. Ez most a nagy volt, ugye?
MacGregor bólintott.

– Az volt, az iménti rengés a nagyból jött.

Lono közelebb hajolt, és halkan beszélt, bár senki nem volt a közelükben, aki meghallhatta volna:
– Ki fog törni, Mac?

MacGregor a kocsiajtó után nyúlt, amelyen egy fehér kör volt látható, benne a HVO rövidítés, valamint az, amit ezek a betűk jelöltek: Hawaiian Volcano Observatory, azaz Hawaii Vulkánmegfigyelő Központ. De aztán megállt. Lono még aggodalmasabb képpel nézett fel rá, mint előtte, és rettentően igyekezett leplezni, mennyire meg van ijedve. Így folytatta:

– Nekem elmondhatod, ha kitörés várható.

Mac semmi olyasmit nem akart mondani, ami még jobban megrémisztené a fiút, de hazudni sem akart neki.

– Gyere velem a sajtótájékoztatóra! – felelte erőltetett mosollyal. – Még az is lehet, hogy tanulsz valamit.
– Tőled mindig tanulok, Mac – felelte Lono.

Mac az összes gyerek közül Lonót biztatta a legerőteljesebben, hogy jöjjön gyakornoknak a központba, mivel már a kezdetektől felismerte, hogy átlagos iskolai eredményei ellenére is mennyire intelligens a srác. Lono mindig Mac elismerését szerette volna kivívni, amit a saját apjától – aki elhagyta őt és az anyját – soha nem kapott meg. Ezért is olvasott és tudott olyan sokat a vulkánokról.

Most visszanézett a többi fiúra, és megrázta a fejét.

– Á, inkább nem. Majd hívj fel később, és mondd el, hogy mi volt! Holnap jössz?
– Még nem tudom biztosan.
– Gáz a helyzet, ugye? – kérdezte Lono. – Látom, hogy aggódsz, még ha nem is mondod.

– Ha itt lakik az ember, akkor mindig aggódik a nagy vulkán miatt – felelte Mac –, akár ez a munkája, akár nem.

MacGregor beszállt a furgonba, beindította a motort, és elindult a hegyek felé. Eközben mindazokon a dolgokon gondolkodott, amiket nem mondott el Lono Akaninak, elsősorban azt, hogy ő maga mennyire aggódik – és nem is ok nélkül. A Mauna Loa néhány napon belül ki fog törni, méghozzá egy évszázada nem látott erővel, ő pedig a Hawaii Vulkánmegfigyelő Központ vezető geológusaként épp ezt készül bejelenteni a sajtónak. Mindig is tudta, hogy egyszer eljön majd ez a nap, és valószínűleg nem is soká. Most pedig elérkezett.

Mac beletaposott a gázba.

* A „roger that”, azaz „vétel” (rádiós kommunikációban) jelentésű kifejezés pidzsin megfelelője.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Michael Crichton kezdte, James Patterson fejezte be, most pedig film készül belőle

A Sony filmstúdió szerezte meg a Michael Crichton hagyatékában talált és James Patterson által befejezett Eruption (Kitörés) című regény megfilmesítési jogait.

...

Ismerd meg Michael Crichtont!

...

Crichton ötletét James Patterson kelti életre egy könyvben

A bestseller-gyáros James Patterson a 2008-ban elhunyt Michael Crichton egyik kéziratából írt könyvet, amelyből persze film is lesz.

Könyvhét
...

Varró Dániel elképzelt egy könyv nélküli világot: az íbuk vagina nélküli nő

Mit adnak nekünk a könyvek? 

...

Piroska románca a vérfarkassal: a könyvhéten is tarol a romantikus fantasy

Mágia, sárkányok, sötét románcok a könyvhéten.

...

Mi változott a könyvhéten a kötött árak bevezetésével?

Maximum 10%-os akció lehet az új kiadású könyvekre. De ezzel ki jár jól és ki fizet rá? Kiadókat és vásárlókat kérdeztünk.

...

8 kortárs magyar könyv, amit a Könyvhéten szerintünk be kell szerezni

Összeszedtük azokat a friss megjelenéseket, amiket már olvastunk és nagyon szerettünk.

...

6 világirodalmi regény, amit semmiképp ne hagyj ki az idei Könyvhéten

Nem tudod, hogy mire csapj le idén? Segítünk!

...

Lackfi János a Könyvhéten: Csodás gyermekkorunk volt, matyóhímzés módjára kidekorálva traumákkal

Megrázó beszédében azt vezette le, miért volt egyszerre csodás és borzalmasan traumatikus felnőni a generációjának.

Olvass!
...

Györöky Ilkáék és Balatonfüred sorsa összefonódik – Olvass bele Fábián Janka A békeidők szerelmesei című regényébe!

Szerelmekből és botrányokból ezúttal sem lesz hiány.

...

Mit tehet Táncsics felesége akkor, amikor még Kossuth Lajos is fél? Olvass bele Spiró György új történelmi regényébe!

Milyen lehetett egy forradalmár feleségének lenni? Spiró György legújabb történelmi regényéből kiderül.

...

Megérkezni a „fapados” szocializmusból a demokrácia csodás világába: Olvass bele Vámos Miklós felújított klasszikusába!

A New York-Budapest metró egy magyar színész, Márton Gyula története, aki Amerikában próbál szerencsét. 

SZÓRAKOZÁS
...

Stephen Colbert is könyvklubot alapít, Booker-díjas sci-fi regénnyel indít

Colbert nagy rajongója a sci-fi és a fantasy műfajoknak.

...

Stephen King megírta, amit mindenki gondol Trump és Musk vitájáról

King nem élvezi a cicaharcot.

...

Blake Lively zaklatási pere: elutasították Justin Baldoni kártérítési igényét

Baldoni 400 millió dolláros rágalmazási keresetét visszautasította a bíróság.

A hét könyve
Kritika
Ezt a családot még a történelem se teheti tönkre, ameddig van, aki emlékezik
Bűnös az anyám is, de nem ő erőszakolt meg

Bűnös az anyám is, de nem ő erőszakolt meg

Neige Sinno francia írónőt gyerekkorában a nevelőapja éveken át szexuálisan bántalmazta, újra és újra megerőszakolta. Megpróbálta könyvben leírni a leírhatatlant – díjnyertes irodalmi szenzáció lett belőle.