A harlemi reneszánsz szívében két nő önáltatással küzd a diszkrimináció ellen

A harlemi reneszánsz szívében két nő önáltatással küzd a diszkrimináció ellen

Nella Larsen közel száz éves történetét előbb ismerhetjük meg a képernyőről, mint papíron magyarul. Irodalmi berkekben ez sajnos nem kuriózum. A Passing érzékeny adaptációját Rebecca Hallnak köszönhetjük, aki egy évtizedig csiszolgatta, mielőtt képernyőre álmodta. Larsen hősnőinek szereptévesztésében egy korszak kiútkeresése tükröződik. Mozgóképes feldolgozása A látszat ára magyar címmel a Netflix műsorán látható. 

Bányász Attila | 2021. november 18. |

Az amerikai polgárháborút követően a felszabadított fekete rabszolgák sorsát beárnyékolta a törvénybe iktatott faji szegregáció. Jim Crow feketére mázolt arca közel száz évig űzött gúnyt afroamerikaiak millióiból, akik a déli államokból az iparosodott észak és kelet felé vették az útjukat. Amikor megvetették a lábukat a városi polgárság soraiban, hamar bebizonyosodott, hogy az amerikai álom nem csak fehér. Az 1920-as évek nagyvárosi nemzedéke már csak hírből hallott a rabszolgaságról: társadalmi hovatartozásukat új tartalommal igyekeztek felruházni, amelyben egyszerre kapott helyet az öröklött múlt és az önazonosságra törekvő jelen. Az afroamerikai kultúrának ezt az új hangját New York feketék lakta negyedéről harlemi reneszánsznak nevezzük.

Könyvklubot indít a Netflix az adaptációi mellé - Könyves magazin

A magát globális streming óriássá kinövő Netflixen egymást érik a könyvadaptációk, és nem egy ezek közül a kifejezetten sikeres sorozatok közé tartozik, elég csak az olyan darabokra gondolni, mint A vezércsel, A Bridgerton család, a Mindhunter – Mit rejt a gyilkos koponyája? vagy az egészen friss Maid.

Az újjászületés időszakának egyik legjelesebb írója Nella Larsen, aki Passing című regényében erre az identitáskeresésre mutat rá egy olyan korabeli jelenséggel kapcsolatban, amely számunkra teljesen idegen:

története azoké az afrikai amerikaiaké, akiknek a bőre elég világos, hogy fehérnek nézzék őket.

Az 1920-as évek New Yorkjában Irene váratlanul összefut gyerekkori barátnőjével, Clare-rel. Férjezettek, családosak és tehetősek, az élet látszólag bejött mindkettőjüknek. Egy dologban azonban mégis különböznek: míg Irene Harlem feketék lakta közösségének oszlopos tagja, addig Clare hátat fordított az örökségének, és fehérnek tettetve magát kiélvezi annak minden privilégiumát. Ahogy a két barátnő újra közel kerül egymáshoz, az irigység is megjelenik köztük.

-

Úgy belebújnék a bőrödbe (Tessa Thompson és Ruth Negga) Fotó: Netflix

A korábban színésznőként jeleskedő Rebecca Hall ezúttal a kamera mögött is megcsillogtatta a tehetségét. Ráadásul a Passing adaptációjában személyes indíttatás is vezette: amerikai édesanyja, Maria Ewing operaénekesnő révén többek közt afroamerikai felmenői is vannak, így megszólítva érezte magát Nella Larsen története által. Meglepő, hogy ez a sztori mindezidáig elkerülte a megfilmesítést. A látszat ára alacsony költségvetését Hall kreativitással és lelkesedéssel egészítette ki.

A film fekete-fehérben és a klasszikus tévés 4:3 képaránnyal készült: ezt nemcsak az olcsóbb megoldás, hanem a két uralkodó szín dominanciája és a múltidézés is inspirálta. Eduard Grau, A szüfrazsett és az Egy egyedülálló férfi operatőre kihozza képeiből a maximumot: eltérő bőrszínei árnyékokká szelídülnek, elmosva szemünk elől a vizuális szegregáció határait.

Hall mesterien építkezik a történetben: ahogy közelebbről megismerjük Irene-t, úgy kapunk mind teljesebb képet róla. Clare-en való kezdeti megütközése kissé okafogyottá is válik: a nyitányban ő is kihasználja összetéveszthetőbb világos bőrszínét, bár benne a transzgenerációs hatások még erősen dolgoznak. Ideges, kalapját a szemébe húzza, hogy ne ismerjék föl: ő pusztán kívülálló ebben a kifehéredett valóságban. Ezzel szemben Clare maga a fény, egy rasszista férjjel az oldalán: egyszerre kihívó és öntagadó, akinek minden kell, és aki kész mindent eldobni.

-

A tisztánlátás könnyeket szül (Tessa Thompson) Fotó: Netflix

Clare leleplezi Irene-t: kényelmesen berendezett nagypolgári miliője nem több, mint önáltatás.

Egy generációnyira a rabszolgasorstól már saját szolgája van, miközben a közösség tevékeny tagjaként igyekszik megnyugtatni a lelkiismeretét. A szex és a rasszizmus nála tabutéma: amiről nem beszélünk, az talán nincs is, ám előbbinek a házassága, utóbbinak a valóságérzékelése látja kárát. Irene számára Clare jelzőfény, amely a megfeneklett életére világít rá. Mégis vágyik a társaságára, mert Clare testesíti meg mindazt, amit ő nem.

Ha Clare a fény, akkor Irene a sötétség: minden mélységével egyetemben, amely közös kulturális örökségükben gyökeredzik.

Ennek az identitásnak fordított hátat Clare a pompa és a csillogás kedvéért, és ennek hiánya teszi elveszetté a két világ közti senkiföldjén. Ezért nem jelent már többé izgalmat számára a fehér felsőbbrendűséget hirdetők elnagyolt karikatúrájának beillő férje, aki nem látja meg a valóságot a feleségével kapcsolatban. Clare arra vágyik, ami Irene-é, és szinte észrevétlenül beszivárog barátnője élete minden aspektusába, hogy kisajátítsa azt a maga számára. Ez azonban többé már nem az ő világa. Clare tragédiája, hogy híján van mindannak a belső nyugtalanságnak, amely Irene-t állandó tépelődésre készteti.

-

Héja-nász Harlemben (André Holland és Tessa Thompson) Fotó: Netflix

A két nő kéretlenül összefonódó sorsát Tessa Thompson és Ruth Negga nagyszerű jutalomjátékában láthatjuk, amiben drámai erővel jelenik meg az én és a társadalmi azonosságtudat konfliktusa. Eközben virágba borul körülöttük a harlemi reneszánsz, és a turista fehér ember képében felüti fejét a pozitív diszkrimináció - ami szintén a faji megkülönböztetés egy formája. Hall az alacsony költségvetésből fakadóan nem fest föl kortablót, de a 4:3 szűkre szabott keretei között a lehető legpontosabban helyezi el hőseit a történelem koordináta-rendszerében. Különösen megkapó Thompson André Holland közreműködésével fölvázolt családi köre, amely a játékidő előrehaladtával levetkőzi minden meghittségét.

Hall rendezői debütálása nem mentes a hibáktól, de elsőfilmes létére meglepően erős alkotás. Jól bizonyítja, hogy a színésznőnek megvan a helye a kamera mindkét oldalán. Legfőbb ideje lenne, hogy Nella Larsen két kötetét (a Passing mellett a szerző első regényét, az önéletrajzi ihletésű Quicksandet is) felkarolja valamelyik magyar kiadó.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Könyvklubot indít a Netflix az adaptációi mellé

A bemutatás előtt álló műsorok könyves eredetijével foglalkoznak majd. Először a Passing című regénnyel.

...
Kritika

A Lovecraft földjén a horror és a rasszizmus határait mossa össze

A Lovecraft földjén címének többszörös áthallása egyszerre utal a népszerű horroríró, H. P. Lovecraft szülőföldjére, rasszizmusára és műveinek mítoszteremtő szörnyuniverzumára. Matt Ruff e két utóbbit mosta össze, megadva történetének sava-borsát.

...
Kritika

Colson Whitehead új regénye megmutatja, milyen régre nyúlik vissza a Black Lives Matter-mozgalom

Dílerek, gyilkosok, stricik, rablók, maffiózók és mindent átitató korrupció – Colson Whitehead új regénye a 60-as évek Amerikájának legsötétebb bugyraiba viszi az olvasót, közben pedig árnyalt képet ad arról, milyen alapokra épült az a csillogó New York, amelyet ma ismerünk. A Harlemi kavarás a hét könyve. 

SZÓRAKOZÁS
...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

Nicolas Cage és Steven Spielberg is megemlékezett róla. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Hírek

Harry Potter könyvritkaság került elő, kevésen múlt, hogy ne a kukában végezze

A kiadványt a hibákról ismerték fel.

Hírek
...
Szórakozás

József Attila késsel támad kezelőorvosára a költőről szóló film új előzetesében

...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat.