A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át. Ezek között az énekes-dalszerző hosszan mesél arról is, milyen nagy hatást gyakoroltak rá Flannery O'Connor történetei.

Vass Norbert | 2023. május 24. |

A Nebraska Bruce Springsteen tán legsötétebb, de mindenképpen a legmeglepőbb lemeze. Különös, hogy éppen az 1980-ban megjelent, slágerekkel teli, a rajongók által imádott és a kritikusok által is agyondicsért The River, illetve az 1984-ben kiadott ‒ és számára az addigiaknál is nagyobb sikereket hozó ‒ Born in the U.S.A. között rögzítette a dalait. A két csúcslemez fénytörésében még inkább kitetszik, hogy a négysávos magnóval felvett hatodik album mennyire nyers, mennyire zsigeri darab. Bruce Springsteen mégis ezt tartja ma már a legfontosabb művének, amely nélkül ‒ amint arról Warren Zanesnek is mesél ‒ nem érthetjük meg őt teljesen.

A Nebraska dalai zömmel hétköznapi munkásokat állítanak elénk, akiknek különböző kihívásokkal kell szembenézniük, talajt vesztenek, de Springsteen misfitekről, bűnözőkről, valamint gyilkosokról is énekel ezen a lemezen. Nem csoda, hogy William Ruhlmann zenekritikus úgy jellemezte a Nebraskát, mint „az egyik legnehezebb albumot, amelyet egy sztár nagy lemezkiadónál valaha megjelentetett”.

Springsteen arról korábban is sokat beszélt, hogy a lemezen szereplő sztorikat részben Howard Zinn A People's History of the United States című könyve ihlette, és arról is nyilatkozott már, hogy fontosak voltak neki az album munkálatai alatt Flannery O'Connor szövegei, Warren Zanes könyvében azonban a korábbiaknál mélyrehatóbban meséli el a déli gótika egyik legfontosabb szerzőjéhez, az 1972-ben posztumusz National Book Award elismerésben részesült szerzőhöz való kötődésének részleteit.

A Nebraska pontos történelmi pillanata bizonytalan, a lemez nagy része azonban ‒ ahogy Springsteen rávilágít ‒ a saját gyermekkorában, a fekete-fehér ötvenes években játszódik. Épp úgy, mint Flannery O’Connor történeteinek java. Közösek kettejük ír gyökerei, és közös a katolicizmusuk is, amelyről O’Connor azt írja: „Manapság a keresztény hitük fényénél látó íróknak a legélesebb a szemük a groteszk, a perverz és az elfogadhatatlan iránt. A keresztény író visszataszító torzulásokat lát a modern életben, s nehézsége abból fakad, hogy ezeket ténylegesen torzulásnak tüntesse fel egy olyan közönség előtt, amely hozzá van szokva ahhoz, hogy természetesnek lássa azokat”.

Az író Minden összefut, illetve Alig akad ma egy jó ember című, magyarul is olvasható novellagyűjteményeihez nagyon hasonló, nem ritkán erőszakos karaktereket ismerhetünk meg a Nebraska dalaiban is. Springsteen arról mesél a Deliver Me from Nowhere lapjain, hogy a menedzsere, Barbara Downey adta a kezébe O’Connor Összegyűjtött történeteit, éppen azelőtt, hogy nekifogott volna a Nebraska munkálatainak. És hozzáteszi, hogy Terrence Malick Sivár vidék című filmje mellett kétségkívül a fiatalon elhunyt szerző munkái tették rá a legnagyobb hatást akkoriban. Ahogy O’Connor karakterei, úgy a Nebraskán feltűnő alakok sem túlságosan szerethetők, viszont éppen rettenetességük, gonoszságuk miatt igazán élők, plasztikusak.

Toby D'Anna úgy jellemzi Flannery O'Connor novelláit, mint „pislákoló fényeket az átható sötétség pillanataiban”. Bruce Springsteen Nebraska című lemeze nagyon hasonló sötétet jár körül líraian. És – a címével ellentétben ‒ a Reason to Believe című záródal sem túl reményteli. Ahogy O’Connor, úgy Bruce Springsteen is az amerikai élet csendes őrületéből alkotott monumentálisat. Érdemes tehát úgy újrahallgatnunk a Nebraska című albumot, hogy összeolvassuk az Alig akad ma egy jó ember novelláival.

Forrás: lithub, discogs.com

Nyitókép: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Steven Spielberg cége készíthet sorozatot Tom Stoppard legújabb drámájából

A szerző a darabról így nyilatkozott: "A Leopoldstadtnak számos személyes vonatkozása van, de egy bécsi családról írtam, hogy ne tűnjön úgy, hogy rólam szól"

...
Szórakozás

Opera készül A rózsa nevéből

A zeneszerző szerint a kompozíció szerkezete egy rózsa szirmaira fog emlékeztetni.

...
Szórakozás

Philip Roth utolsó regényéből film készül

Panamai rendező vetett szemet a Nemezisre, amely az amerikai író utolsó regénye volt.

Olvass!
...
Beleolvasó

Lázadáshoz vezet, ha egy gépész nyomoz? – Olvass bele a Siló sorozat eredeti regényébe!

Hugh Howey Siló disztópikus trilógiájának első része. 

...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

Hírek
...
Szórakozás

József Attila késsel támad kezelőorvosára a költőről szóló film új előzetesében

...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában