Fejes 100 filmvetítések
Idén száz éve született Fejes Endre Kossuth- és József Attila-díjas író, akit számos művében „az ezerszer áldott nyolcadik kerület” ihletett meg és általában a társadalom peremére szorult kisemberek foglalkoztatták. Az írásaiból több filmfeldolgozás és színházi előadás is készült, a centenárium alkalmából ezek közül vetítenek le hármat, beszélgetésekkel kísérve. Megnézhetjük a Mocorgót Garas Dezső főszereplésével, a Rozsdatemetőből készült Katona-előadás felvételét, és a Jó estét nyár, jó estét szerelem című filmet Harsányi Gáborral.
Mikor? Nov. 30-tól dec. 2-ig, 18:00 Hol? H13 Kultpont
Részletek ITT.
Mikro könyvkiadók adventi vására
Ha olyasvalakinek keresünk ajándékot, aki rajong a skandináv irodalomért, aligha találunk jobb lelőhelyet ennél a vásárnál. Glögg- és süteményillat mellett böngészhetünk az Ampersand, a Csirimojó, a Figura, az Ø, a Polar és a Sonora kiadók kötetei közül. Aki esetleg lemarad, az figyelje a helyszínt adó Skandináv Ház programjait, mert számos skandináv irodalom témájú vásáruk lesz még a hónap folyamán.
Mikor? Dec. 2. 14:00 Hol? Skandináv Ház
Részletek ITT.
„A madárkák énekelnek, az emberek ünnepelnek”
Sz. Tóth Judit néprajzkutató vetítéssel egybekötött előadáson mutatja be a Szentendrén és környékén élő nemzetiségek hajdani és máig élő, karácsonnyal kapcsolatos szokásait. Szóba kerül a karácsonyfa és a szalma, az ostya és kalács, az ünnep rituáléja, a köszöntés, az ajándékozás és az is, milyen volt a falu karácsonyfája.
Mikor? Dec. 3. 16:00 Hol? Ferenczy Múzeumi Centrum, Szentendre
Részletek ITT.
VI. Roma Hősök Színházi Fesztivál
A fesztivál mottója idén: Generációk. Öt európai roma színház produkcióit hívták meg, ebből még vasárnapig egy olasz, egy román és egy magyar előadást láthatunk. Mihaela Drăgan író-rendező például két fiatal lány vitáján keresztül, a TikTok szűrőjén át ad velőig megrázó körképet a romániai, azon belül is a roma közösségeket sújtó szexuális felvilágosítás hiányáról és annak kézzelfogható társadalmi következményeiről.
Mikor? Dec. 3-ig, 19:00 Hol? Eötvös10 Művelődési Ház
Részletek ITT.
Újra Anilogue
Már 21. alkalommal rendezik meg Budapesten a Nemzetközi Animációs Filmfesztivált, melyen az animációs művészetek legfrissebb alkotásaiból válogatják össze a programot. Az ultrarövid animációktól a rövidfilmeken át az egész estés filmekig terjed a kínálat, külön figyelmet fordítva a gyerekekre. Japán animék mellett lesznek francia, spanyol, sőt fárszi nyelvű animációs filmek is.
Mikor? Dec. 3-ig Hol? Francia Intézet, Toldi Mozi, Uránia
Részletek ITT.
The Tiger Lillies
Ha valaki emlékszik a Jógyerekek képeskönyve című legendás és csodálatos előadásra az Örkény Színházból, annak nem kell magyarázni, milyen sajátos univerzumot teremtett meg ez a brit zenekar. Alternatív, sötét kabaré olykor punkkal ötvözve, ami egyik percben hátborzongató, aztán szórakoztató, néha mindez egyszerre. A 1989 óta létező Tiger Lillies best of turnén van, így ezen a koncerten minden eddigi korszakukat felvillantják. Leghíresebb dalaik mellett új meglepetéseket is bemutatnak.
Mikor? Dec. 5. 19:30 Hol? Magya Zene Háza
Részletek ITT.
Bertók László Költészeti Díj gálaest
A 2021-ben alapított költészeti díj célja egyrészt, hogy fenntartsa névadójának emlékezetét, másrészt pedig elősegítse az ideológiáktól, korlátozásoktól mentes szabad művészetet, továbbá, hogy növelje a kortárs magyar költészet jeles alkotóinak elismertségét. Az idei átadó ünnepségen ezúttal nemcsak életműdíjat osztanak, hanem egy fiatal pályatársat is kitüntetnek majd. Az est folyamán mutatják be Balogh Máté Bertókiáda című művét, melyben a zeneszerző Harcsa Veronikával közösen lép színpadra, majd Megyimórecz Ildikó operaénekes ad elő Schubert-dalokat. A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Mikor? Dec. 6. 18:00 Hol? Kodály Központ, Pécs
Részletek ITT.
Budapest. Az első aranykor
Az Alagút utca 1905-ben. Fotó: Fortepan / Deutsche Fotothek / Brück und Sohn
A Fortepan digitális fotóarchívummal együttműködésben rendezett tárlat több mint 100 képen mutatja be azt az időszakot, amikor Budapest a 19. és 20. század fordulóján, a világ egyik legdinamikusabban fejlődő nagyvárosaként igazi virágkorát élte. A Fortepan csapata a drezdai Deutsche Fotothek gyűjteményében bukkant egy német képeslapkészítő cég Magyarországon eddig ismeretlen városfotóira, melyek 1903 és 1912 között készültek. A kiállításon részben ebből az anyagból válogattak. Ezeket a képeket Schoch Frigyes, egy jómódú budapesti vállalkozó és hobbifotós felvételei egészítik ki, aki egyedi térhatású fényképeken örökítette meg a fiatal metropoliszt.
Mikor? Feb. 18-ig. Hol? Magyar Nemzeti Galéria
Részletek ITT.