Viggo Mortensen, aki Aragornt alakította A Gyűrűk Ura-filmtrilógiában, nemcsak színészként, de forgatókönyvíróként, rendezőként, sőt zenészként is próbára tette már magát.
Áprilisban megjelent A világ végére című westernjét egyszemélyben írta és rendezte, továbbá ő játsza a film főszereplőjét, egy Holger Olsen nevű dán bevándorlót is.
De ez még nem minden: mint az a The Late Night Shownál tett látogatásából kiderült, A világ végére egy izgalmas Gyűrűk Ura utalást is tartalmaz.
Én viszem a Gyűrűt Mordorba!
„Mindig hatalmas öröm veled beszélgetni, és én úgy, de úgy igyekszem, hogy elkerüljem A Gyűrűk Ura említését – kezdte a showt Stephen Colbert. – Annyi év eltelt már, azt hiszem, itt az ideje, hogy végre békén hagyjunk.”
Colbert tapintatosságát némiképp feleslegessé tette, hogy válaszul Mortensen nemes egyszerűséggel széttárta zakóját. Így mindenki számára láthatóvá vált a pólóján virító
„Frodó / Samu ’24 – Én viszem a Gyűrűt Mordorba!”
felirat, amivel a színész világossá tette, kit látna szívesen a 2024-es elnöki kampányban.
„Nos igen, ami most következik, azt tényleg te hoztad magadra!” – bólogatott Colbert, majd rögtön elő is kapta A világ végére egy kinyomtatott filmkockáját, amin egy erdei jelenet, valamint egy középkori lovag volt látható.
A western egyig álomjelenete ugyanis egyenesen a lovagkorba kalauzol minket. És, ha nagyon figyelünk, megpillanthatjuk az álombéli harcos kardját is –
ami kísértetiesen hasonlít Aragorn legendás fegyverére, az Andúrilra.
A legnagyobb rajongó
„Mégis hogy került a filmbe a kard? Van egy sejtésem, hogy az egész a te ötleted volt” – fordult vendégéhez Colbert.
Mortensen elmesélte, hogy mikor a lovag teljes öltözetét kitalálták már, és csak a kard hiányzott,
egy hirtelen ötlettől vezérelve felvetette, hogy használhatnák az Andúrilt.
Felhívta hát Peter Jacksont, A Gyűrűk Ura-trilógia rendezőjét, elmagyarázta, hogy a kard csupán néhány másodpercre jelenne meg a filmben, mire Jackson beleegyezett.
„Persze tudtuk, hogy mindig lesz legalább egy ember a közönségben – mosolygott Mortensen Colbertre mutatva –, aki felismeri.”
„És tudod, azt hiszem, hogy minden magára valamit adó Gyűrűk Ura-rajongó – és ezalatt, Stephen, téged is értelek –, szóval mindenki, aki őszintén szereti A Gyűrűk Urát, kötelességének fogja érezni, hogy megnézze a filmemet. Csak hogy még egyszer láthassa az Andúrilt” – mondta Mortensen.
Elvégre, ha az álomban megjelenő lovag a Nyugat Lángját hordja magánál, az nem egyértelmű jelen annak, hogy
ő nem más, mint Aragorn leszármazottja?
A Nyugat Lángja
Aragorn a trilógia utolsó részében lesz az Andúril tulajdonosa; a kard világosan jelzi, hogy az első könyvben Vándorként megjelenő férfi nem más, mint Isildur egyenes ági leszármazottja és Gondor trónjának örököse.
A Nyugat Lángjaként is ismert Andúrilt ugyanis
Völgyzugolyban kovácsolják Elendil király kardjának, a Narsilnak darabjaiból.
Ez volt az a kard, amivel apja eleste után Elendil fia, Isildur levágta Szauron kezéről az Egy Gyűrűt.
„A kard fénylett, ahogy elkészült, a nap izzott benne vörösen, a hold fénylett hidegen, s az éle kemény volt és metsző. És Aragorn új nevet adott neki, Andúrilnak, Nyugat Lángjának nevezte el” – írta a kardról Tolkien.
Nyitókép: YouTube