Gálvölgyi Örkény-egypercesben segít Dolák-Salynak megtalálni a feleségét

Egy feleség rejtélyes eltűnését csak tovább kuszálja a férj töredezett emlékezete. De vajon direkt hazudik vagy csak feledékeny? Újabb animáció készült Örkény egyik egyperceséből. 

sza | 2025. június 30. |

Lassan már rovatot is indíthatnánk az Örkény-egypercesekhez készült animációknak, hiszen szinte havi rendszerességgel számolunk be egy új megjelenéséről. A színész halála és Az autóvezető után most a Ki látta? című egyperces novellát dolgozta fel a Funday Animation Studio. A szép animáció és a humor ezúttal sem maradt el. Ezúttal egy eltűnt feleség enigmájának lehetünk tanúi.

Az animációt szokásosan Takács Ádám készítette, a szinkronhangot Gálvölgyi János, Dolák–Saly Róbert biztosította. A videó érdekessége, hogy az előző részekhez képest ez már értelmezi is a szöveget. Ha csak a szöveget nézzük, könnyen gondolhatunk egy hanyagul megírt rendőrségi jegyzőkönyvre vagy egy apróhirdetésre. Az animáció viszont úgy ábrázolja ezt, mintha a titokzatos férj lakásán lennénk, erre utal a falon a kép, aminek a fele le lett tépve.

A már bevált Hanna-Barbera rajzfilmeket idéző stílust látjuk most is. Külön érdemes figyelni a háttérben megbúvó részletekre.

Korábban a Pécsi Nemzeti Színház is forgatott belőlük kisfilmeket Van egy perced? címmel.

Örkény István
Válogatott egyperces novellák
Helikon, 2024, 255 oldal.

Az egyperces műfaja egy Örkény által megalkotott rövidprózai alkotás, amelyben általában hétköznapi események és furcsa, indokolatlan történések váltják egymást. Az elbeszélések először 1967-ben láttak napvilágot az Egyperces novellák kötetben, ami még világirodalmi színtéren is újat tudott mutatni.

Fotó: Youtube

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Egy férfi a mozi helyett inkább az előre megírt halált választotta

Örkény István újabb egypercese kapott animációs feldolgozást, amiben egy anyagmozgató moziba szeretne menni, de végül egészen más történik vele.

...

Az Üllői út egyik mellékutcájában eszméletét vesztette a népszerű színész

A színész halála animációja olyan akár egy klasszikus rajzfilm.

...

Életre ítélve: Tompa Andrea regényéből készült színdarab az Örkényben

Megnéztük az Örkény Színházban a Tompa Andrea Sokszor nem halunk meg című regényéből készült adaptációt.

SZÓRAKOZÁS
...

Cserihanna és Bongor zenéjével állítják színpadra a világhírű Semmit

A Janne Teller regényéből készült zenés-bábos pszichothrillert február 20-tól mutatja be a Budapest Bábszínház.

...

11 filmadaptáció, amiért 2026-ban megéri moziba menni

Csavaros thriller, Shakespeare és felesége gyásza, fülledt Üvöltő szelek-feldolgozás.

...

Hamarosan hozzánk is érkezik a hokisok szerelméről szóló Heated Rivalry!

Ha minden igaz, Rachel Reid hatkötetes queer szerelmes-sportos sorozatából készült adaptáció nemsokára magyarul is látható lesz.

Hírek
...

Meghalt Kolosi Tamás, a Líra Könyv tulajdonosa

...

Tóth Krisztina csodálatos verssel búcsúzik Tarr Bélától

...

Történészek és irodalomkutatók vizsgálják az 1989 előtti erdélyi magyar irodalmi életet

...

Indiába is eljutottak Krasznahorkai László szövegei

...

Érkezik Bodor Ádám új novelláskötete

...

Gárdos Péter Semmelweis-könyve németül is megjelent

A hét könyve
Kritika
A Mormota-nap dán verziója filozófiai mélységű kultregény – itt egy irodalmi szenzáció az év végére
„Ez egy nekem való pali” – Tarr Béla és Krasznahorkai László örök párosa

„Ez egy nekem való pali” – Tarr Béla és Krasznahorkai László örök párosa

Hogyan indult Tarr Béla és Krasznahorkai László barátsága, miként alakult a közös alkotói világuk?