Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

Az úrinő a maga idejében igazi fogalom volt. De kitől vagy mitől lett valaki úrinő? Milyen szabályoknak kellett eleget tennie, és milyen életpálya várt rá? Mit engedhetett meg magának, és mi volt az, amire még csak álmában sem gondolhatott? Egyáltalán: a múlt században az egyesített főváros utcáit járva, honnan lehetett tudni, hogy a szembejövő – úrinő?

Könyves Magazin | 2024. július 17. |

„Becsületszavamra: a magamfajta, régimódi úriember már csak azért se vonulhat a megérdemelt nyugalomba, mert nem tudna helyetteséről gondoskodni, aki a régi divat és erkölcs szerint öltözött hölgyeknek a templom előtt vagy mise után kalapot emeljen.” Így beszélt Krúdy Gyula Boldogult úrfikoromban című elbeszélésének egyik szereplője.

Úrinőnek ugyanakkor nemcsak születni kellett, ezt jól tudták azok az anyák és apák is, akik már csecsemőkortól egy bizonyos társasági szerepre nevelték lányaikat. A dajkák, nörszök és kisasszonyok hada – az anyák, nagyanyák és a tágabb család nőtagjainak óvó tekintete mellett – már idejekorán megtanították a felsőbb és polgári osztályok lányainak, hogy mit illik, és mi a kötelesség.

Életük szabályok szövevényes hálózatában telt, okításuknak ugyanakkor sokáig nem volt célja a mai értelemben vett továbbtanulás. Jó feleségeket akartak nevelni, és az még akkor is igaz volt, ha nem mindenki elégedett meg a hagyományos női szereppel.

Hugonnai, Rotschild, Guthy

A felső- és középosztályban ugyanis már a század vége felé akadtak jócskán olyanok, akik igyekeztek szétfeszíteni, lazítani az életüket gúzsba kötő társadalmi béklyókat.

Közülük is kiemelkedik gróf Hugonnai Vilma, aki Jókai Mór lapjában olvasott először arról, hogy Svájcban már nők is tanulhatnak orvoslást az egyetemen. Az első magyar orvosnőnek élete során számos traumával kellett megküzdenie, de mindig felállt.

Akár a két világháború közötti korszak egyik leghíresebb divattervezője, Rotschild Klára, aki bár nem volt előkelő származású, de minden korban a leghíresebb nőket öltöztette, és ha megváltozott formában is, de át tudta menteni szalonját a Kádár-érába is.

Szintén fordulatokban gazdag életpálya jutott Guthy Böskének, a harmincas évek Magyarországának Carrie Bradshaw-jának – Guthy Böske ugyanis önmagában egy jelenség és intézmény volt, hiszen mindenkit ismert, aki a korban kicsit is számított, és nélküle szinte nem volt valamirevaló divatbemutató, színházi premier vagy éppen estély a magyar fővárosban.

Az úrinők életútját generációk által kiérlelt és szigorúan lefektetett szabályok egyengették. A társadalomnak évtizedekig határozott elképzelése volt arról, hogyan kell élnie egy úrinőnek – ahogy arról is, mi vár azokra, akik valamiért nem tudnak eleget tenni a sokszoros elvárásoknak.

A Budapesti nők új adásában Ruff Orsolya és Szeder Kata Czingel Szilvia néprajzkutató-kultúrantropológussal, Fónagy Zoltán történésszel, Simonovics Ildikó művészettörténész-muzeológussal és Szécsi Noémi íróval beszélgetnek az úrinőlét előnyeiről, kihívásairól és kötelezettségeiről.

Az irodalmi szövegrészletek Nagypál Gábor és Petrik Andrea tolmácsolásában hangzanak el.

A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósult meg.

Címlapi kép: Fortepan / Mussa Gymma Réka

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Kik voltak azok a nők, akik 150 éve alakítják a fővárost? – Budapesti nők [Podcast]

Miként hatottak a nők Budapestre és hogyan hagyták rajta kéznyomukat? Milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik a város? Most induló Budapesti nők című podcastsorozatunkban őket kutatja Ruff Orsolya és Szeder Kata, valamint szakértő vendégeik.

...
Podcast

Az austeni univerzumban Emma az egyetlen hősnő, akinek ténylegesen van hatalma [Az Austen-projekt]

Az Austen-projekt ötödik adásában az Emmát tárgyaljuk ki, amely az író egyik legkidolgozottabb regénye. Egyben az egyik legtrükkösebb könyve is, amelyet az irodalomtörténészek Flaubert és Virginia Woolf regényeivel soroltak egy ligába.

...
Podcast

Mihaszna kanok, mitológiai nők, mindent elsöprő érzelmek a Régimódi történetben [A Szabó Magda-titok 2.]

Ősei, a Jablonczay, Gacsáry, Szabó család szövevényes, mitológiai haragokkal, sírig tartó szerelemmel, határfeszegetésekkel, viszonzatlan érzelmekkel, zsigerig hatoló félelmekkel teli történetét szálazta, bogozta ki Szabó Magda a Régimódi történetben. A Szabó Magda-titok című podcast legújabb adásában kitárgyaltuk a regényt.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Az Eufória sztárját most Frankensteinként láthatjuk

...
Hírek

Felesége páciensének történetét írhatta meg a Goncourt-díjas Daoud

...
Hírek

Tizenéves lesz Geralt a következő Witcher-kötetben

...
Hírek

2025-ben nem fogadja be a Millenáris a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

Olvass!
...
Beleolvasó

Mentális betegnek hitték az apácák a lázadó lányt – Olvass bele Leonora Carrington regényes életrajzába!

Leonora különc kislány volt, a saját útját járta, felnőttkorára az egyik legismertebb szürrealista művész vált belőle.

...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Megvan, ki játszik a Colleen Hoover romantikus thrilleréből készült filmben 

Colleen Hoover újabb sikerkönyvére csaptak le a filmstúdiók. 

...
Szórakozás

Előkerült egy Stephen King-kötet Stanley Kubrick jegyzeteivel

A Ragyogás rendezője lapozhatott a film forgatása idején.

...
Szórakozás

A cápának és a harci orrszarvúnak is hálásabb a Gladiátor 2-ben, mint a nőknek

A férfiasságot ünnepli Ridley Scott klasszikusának a folytatása, a Gladiátor 2.