Böszörményi-Nagy Gergely: A Nonkonform inkább provokáció, hogy kérdőjelezzük meg bátran a jövőről szóló közhelyeket

Böszörményi-Nagy Gergely: A Nonkonform inkább provokáció, hogy kérdőjelezzük meg bátran a jövőről szóló közhelyeket

Milyen családi könyvtárban nőtt fel? Mit tanul egy maoista szerzőtől egy konzervatív olvasó? Miért csak Matolcsy György és Orbán Balázs a kötet magyar szerzői, akiket megidéz? Nonkonform címen jelent meg Böszörményi-Nagy Gergely olvasókönyve, amelyben a olvasmányélményeivel lép párbeszédbe vagy vitázik: jövő, mainstream és közhelyek. A BrainBar és a Design Terminal alapítója, a MOME alapítványi elnöke olvasásról, családi hatásokról, a lehetséges jövőkről és a konformitás állandó megkérdőjelezéséről beszélt podcastunkban. 

vl | 2022. október 12. |

  • A családi könyvtár nyitott hely volt, első ponyvaregényeit zsebpénzéből vásárolta, elsősorban Michael Chrichton műveit
  • otthonról világképi nyitottságot hozott annak ellenére, hogy szüleinek határozott, konzervatív világképe van
  • a munkahelyén könyvtárat hozott létre az olvasmányaiból: jövőkutatásról, természettudományokról, urbanisztikáról, vallás és társadalom kapcsolatáról és a nagy történelmi trendekről szóló művek 
Böszörményi-nagy gergely 
Nonkonform
MCC Press, 2022, 300 oldal
-
  • a Nonkonform című könyve a jövőért való aggodalomról is szól, de ez konstruktív, mert megoldáskereső
  • eredetileg nem ez volt a Mandineren futó sorozatának a koncepciója, Böszörményi-Nagy is útközben jött rá, hogy a szervezőelve mégis csak a jövőről szó
  • a nagy kép felől közelít a könyvben, az evolúció és politika felől: mik azok a természeti körülmények, amik meghatározzák az ember cselekvési lehetőségeit
  • foglalkozik az ember és az éghajlat viszonyával, mi a szerepe az identitásnak és az innovációnak a mindennapi életünkben, és tárgyalja, hogyan tekintsünk a konformizmus kérdéseire
  • Star Trek-szindróma és a jövő viszonya: hogyan teremti meg egy-egy új generáció a saját gyerekkorának történeteit, vagyis a sci-fi visszahat az életünkre
  • konzervatívnak lenni megkülönböztetést jelent a mainstreamben: “a konzervatív megközelítést az különbözteti meg a progresszív vagy baloldali megközelítéstől, hogy itt nincsenek igazán dogmák”
  • a rá jellemző attitűd a szkepszis: mindenféle utópiával szemben, politikai, gazdasági vagy társadalomszervezési ígérettel kapcsolatban 
  • “olyan szerzőket szeretek olvasni, akik bátrak, akik megkérdőjelezik a status quo-t”
  • miért fontos számára egy könyv esetében a szerző személyes életútja?
  • a magyarok közül miért csak Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, valamint Orbán Balázs, az MCC igazgatója, a miniszterelnök politikai igazgatója került be?
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Malcolm Gladwell: Nem tudsz változást hozni egy társadalomban, ha a tanárt fizeted a legrosszabbul

A csapatunk pont annyira erős, mint a leggyengébb csapattagunk, hangsúlyozta a népszerű ismeretterjesztő író, Malcolm Gladwell, a Brain Bar sztárvendége. De mi köze van a sikernek a focihoz és a kosárlabdához? És mindennek az online oktatáshoz? Gladwell a változó világról és a Z generációról beszélt - meghallgattuk.

...
Nagy

Malcolm Gladwell: Azt hiszem, sajnos Góliát lettem

...
Hírek

A robot még nem ír könyvet, de segít a könyvkiadásban

A BrainBaron Jentetics Kinga, a PublishDrive alapítója mesélt arról, túléli-e a könyvkiadás a 21. századot.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Hírek
...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?

...
Hírek

Jon Fosse: A háború harc a mindegyikünkben ott lakozó egyediség ellen

...
Szórakozás

Még 1 milliárddal többe került a Petőfi-film, mint ahogy eddig tudtuk

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.