Az erkélyről az élet - Maradj otthon #16

A diákat válogatva lett világos számomra, hogy a Duna az nemcsak folyó, hanem esemény is, amin valami mindig történik. Mindig imádtam, hogy a lakásuk erkélye a Dunára nézett. Ha kinéztem, akkor szemben a Margitsziget volt, balra az Árpád-híd, jobbra a Margit híd, a Parlament, a Szabadság-szobor, és ha kicsit kihajoltam, amit kisgyerekként nagyszülői szemmel kockázatosnak tűnt, akkor láttam a budai Várat, a Batthyány teret. Gyerekkoromban rendszeresen néztük, milyen hajók mennek el az ablakunk alatt, milyen evezős versenyeket rendeznek és hogyan változik évről-évre az augusztus 20-i tűzijáték, de sokat nézelődtem csak úgy, a korlátba kapaszkodva. 

A képeket válogatva az is kiderült, amit csak sejtettem, hogy nagyszüleim is szerettek az erkélyről nézelődni. Szerették a Dunát, ahol mindig történt valami, eseménytelennek nem lehet mondani az erkélyről nézve az életet a folyón: motorcsónak-verseny, légi bemutató, jégzajlás, hadihajók felvonulása, volt ott minden. 

Az erkély tökéletes megfigyelői pozíció volt, ahonnan sok mindent be lehetett látni, sőt az erkélyen is rengeteg minden történt, ezt később képekkel bizonyítom. 

A mai válogatásban az emlékezésnek egy konkrét helyét mutatom meg: ilyen volt az erkélyről belátni az életet. Külön érdekesség, hogy a budai alsó rakpart, a Slachta Margit rakpart ezeken a fotókon még nem épült meg, az ember és a folyó viszonya közvetlen volt, nem jártak még az autók.

Fotók: Tiszvaölgyi László

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Kati első külföldi útja - Maradj otthon #5

A karanténban 6-8000 családi fotót kezdett rendszerezni fotósunk, Valuska Gábor, aki nagymamája első külföldi útjáról rakott össze nagyképes anyagot.

...
Nagy

Mások életét kiválogatni és rendszerezni - Maradj otthon #11

Milyen volt Óbuda a hatvanas években? Valuska gábor folytatja a nagyapja diáinak szelektálását, most a Kolosy tér környékét dolgozta fel. 

...
Nagy

A magány mint nagyváros - Maradj otthon #12

A magány (...) sűrűn lakott hely: önmagában is város" - írja Olivia Laing A magányos város könyvében. Hogyan alakult át Edward Hopper képe a koronavírus alatt? Város, hiány, magány.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.